שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לשנה הבאה בריגה

  אסטוניה אירחה את אחד האירוויזיונים המוזרים ביותר. כמעט כל התחזיות התממשו - בכיוון הפוך. מי התאכזב, מי הרוויח ומי ישלם על ההערות האנטישמיות. כתב "פנאי פלוס" מדווח איך איבד האירוויזיון את הטעם המתוק

  "יזראל, 10 פוינטס", הכריזה מארי מרים, זוכת האירוויזיון האגדית משנת 77', המחלטרת בשנים האחרונות כמגישת הניקוד הצרפתי. אלמלא עשר הנקודות הללו, היינו מוצאים את עצמנו מורחקים מתחרות, שהשפה הרשמית בה הופכת אט אט לרוסית. ללא ספק, היה זה אחד האירוויזיונים המוזרים ביותר. תחרות שבה כמעט כל התחזיות התממשו - אבל הפוך. ראלף זיגל, המלחין הגרמני שבקורות החיים שלו להיטי אירוויזיון כמו "ג'ינגיס חאן", היה בהלם מהמיקום אליו הגיעה קורינה מיי הגרמנייה. כנראה היה צריך לראות כדי להאמין (בכל זאת היא עיוורת).
  אחת האכזבות הגדולות בתחרות היתה ספרד. הספרדים באו כדי לזכות. שום דבר חוץ מהמקום הראשון לא היה מספק אותם. רוסה עלתה לבמה, ולמרות הציפיות בארצה, מול אלפים שהתקבצו להם באיצטדיון בגרנדה, עיר הולדתה, קיבלה את המקום השביעי. דווקא האנגלים, שעל השיר שלהם לא הימרו כמנצח, צלחו את העשירייה הראשונה והגיעו למקום השלישי.
  עוד ברשימת המאוכזבים: קפריסין, שוודיה, פינלנד ודנמרק, שרק אשתקד אירחה את התחרות בצורה הכי גרנדיוזית שיש, ובלית ברירה תמצא עצמה בשנה הבאה מחוץ לתחרות. בין שאר המדינות שלא ישתתפו בשנה הבאה גם סלובניה, שהעלתה לבמה מופע דראג, ובאולם חיכו ללהקה מיטב החברות הדראגיסטיות. אסטוניה סחפה קהל ביתי אוהד ונקודות מהמדינות השכנות.
  למזלם הגדול של האסטונים, האירוע עבר כמעט ללא תקלות, למרות שבוע שלם של חזרות, שהזכירו למתחרים כי הם נמצאים בתחנת טלוויזיה תוצרת ברית המועצות לשעבר. בחזרות הגנרליות הזמרת הפינית לא יכלה לפצוח בשירה, שכן חלקים מהבמה לא היו מורכבים וחלקי עץ צצו מכל עבר, ובחזרה אחרת - כאשר הספרדייה עלתה לשיר - התנגן לפתע הפלייבק של יוון. ובעצם, מה זה משנה? בכל מקרה קפריסין ויוון יעניקו זו לזו 12 נקודות.
  טאלין היא עיר שקשה לישון בה. השמש שוקעת קרוב לחצות, ועד שאתה מספיק לעצום עיניים, היא עולה שוב בשלוש לפנות בוקר, וזה עוד באביב. הדבר כנראה השפיע קשות על אנלי פדו, המנחה שתהפוך מהר מאוד להיות אגדה בזכות קולה האופראי המלהיב. לא אחת הקהל התבלבל בינה לבין אגדה אחרת, מיס פיגי... אבל אין מה להשוות, אנלי היא רק החיקוי הגרוע.
  ולזוכה הגדולה. לאורך כל ההצבעה התנהלה תחרות צמודה בין מלטה ללטביה. לא בטוח שלשני השירים הגיע מיקום גבוה כזה, אבל ביניהם השיר המלטזי עדיף. מלטה נראית מבטיחה כמיקום לערוך בו אירוויזיון, אבל כשליטא, שכנתה של לטביה מלמטה, מעניקה ניקוד אחרונה, כבר ברור מי הולך לקחת את הקופה. המלטזים, מאוכזבים בפעם השנייה (ב-98' חטפה להם דנה אינטרנשיונל את המקום הראשון מתחת לאף), עזבו את טאלין עם חצי חיוך חמוץ-מתוק.
  הלילה הגדול היה שייך למרי נ. הצעירה, בעלת תואר במשפטים, ילדה שהכל הולך לה בחיים וכנראה גם באירוויזיון. היא זאת שהביאה ללטביה את הזכייה הראשונה עם השיר "אני רוצה". בעיני רוב העיתונאים השיר נחשב כחצי בדיחה, בעל הופעה מצועצעת יתר על המידה. מרי נ. הופיעה בתחפושת גבר ההופך לאשה במיני, שהופך למקסי, שהופך ללהיט. משפט המפתח של השיר, "איי איי איי", הפך להמנון האירוויזיון בטאלין.
  ריגה, בירת לטביה, היא זאת שתארח את התחרות (אם יימצאו התקציב והאולם המתאימים). המדינה הבלטית הזאת, בת 2.5 מיליון תושבים, היא שכנתה הדרומית של אסטוניה. אנחנו נזכה גם בשנה הבאה להשתתף בתחרות, ועד שלא יוכח שנערכו הסכמים בין מדינות שונות על מכירת נקודות, אני מתחיל ללמוד רוסית. 0

  הערות אנטישמיות

  ובאשר למשלחת ישראל: היא התחילה שבוע די טוב שהסתיים בתחושה לא כל כך טובה. החזרות הראשונות נראו מבטיחות, ורוב הזמן עסקה המשלחת בבימוי ובזוויות הצילום. שרית חדד נתנה הופעה טובה מאוד על המסך, אבל עד כמה טובה שהיא תהיה, עד כמה שלשיר יהיה אופי מנצח ועד כמה שנהיה בטוחים בדוז פואה - יהיה מישהו שיקלקל את השמחה. היו מדינות, שהעבירו את השידור עם הערות אנטי ישראליות, למשל שוודיה, דנמרק ובלגיה. בבלגיה ליכלכו על השיר הישראלי עוד לפני השמעתו. השוודים והדנים קראו לא להצביע עבור ישראל. תוך כדי שידור נמסר, כי בהתאם לחוק השוודי להגנה על מיעוטים, תוגש תביעה נגד הפרשנים השוודים. האסטונים שמרו צמוד על המשלחת הישראלית וניסו למנוע כל גילוי אנטישמי, אך מאחורי הקלעים נשמעו לא מעט הערות בגנות ישראל.

  לאירוויזיון חוקים משלו

  נדמה לי שאיש לא העלה בדעתו (והנוכחים באסטוניה היו המומים) שלטביה היא שתזכה באירוויזיון 2002. לאירוויזיון חוקים משלו. כדאי לזכור כי 24 שעות לפני התחרות בבירמינגהם היתה דנה אינטרנשיונל מדורגת בסביבות המקום ה7-. דנמרק, שסיימה השנה עם 7 נקודות, ולכן לא תשתתף בשנה הבאה, היתה ממובילות הטבלה לאורך כל השבוע באסטוניה. היא גם זכתה במקום הראשון בבחירות מוקדמות שנערכו על ידי מועדון חובבי האירוויזיון הישראלי. אני עצמי עדיין מתקשה להבין כיצד רומניה הגיעה השנה למקום השביעי (יחד עם שוודיה, 71 נקודות), הגבוה ביותר אליו הגיעו הרומנים מאז כניסתם לתחרות (ב94-'). ישראל, שסיימה במקום ה12-, יכלה בתנאים "רגילים" לקטוף את אחד המקומות הראשונים. אולי אין פוליטיקה, אבל איך תגדירו מצב שבו שרית חדד מאחלת הצלחה לאחת המלוות הדניות, וזו מחזירה לה בעוויתות רפואיות משונות? ישראל, במצבה הנוכחי, עשתה את המירב. כל נקודה שקיבלנו דינה כדין 12 נקודות שלמות.
  בעשירייה של "פנאי פלוס" שוקללו כל הסקרים שהתפרסמו באתרי האינטרנט השונים, בהם האתר הרשמי של האירוויזיון, נתוני מפעלי ההימורים ברחבי אירופה המופעלים על ידי סוכנות אנגלית ודעתו האישית של כותב שורות אלה. בעשירייה הפותחת שלנו היו שוודיה, שסיימה במקום השביעי, צרפת (מקום 4), קפריסין (מקום 5), ספרד (מקום 6), רוסיה (מקום 8). פיספסנו במקרה של גרמניה, יוון, טורקיה, ליטא וישראל.
  כדי להבין את הקושי בדירוג, כדאי להציץ ברשימה המלאה שהתפרסמה ערב האירוויזיון ("פנאי פלוס" 490), הכוללת הסתייגויות. כך, למשל, נכתב על בריטניה (מקום 3, יחד עם אסטוניה) "סיכויים די טובים והשאלה אם השיר מספיק מיוחד עבור מקום ראשון", ועל השיר של מלטה, שהגיע למקום השני, "נחמד וחמוד. בסביבות מקום שמיני". על אסטוניה נכתב "היא בשקט בעשירייה הראשונה", ועל קרואטיה: "נכניס אותה לעשירייה". בקיצור, אם להתחשב ברשימה כולה, קלענו ב9- מתוך 10. לא רע. על השיר הזוכה, אני לא מכיר איש בגלובוס שהימר כהלכה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום : ערוץ 1
  חדד על הבמה
  צילום : ערוץ 1
  הזוכה מרי נ.
  לאתר ההטבות
  מומלצים