שתף קטע נבחר

"ישראל הקימה באחרונה עשרות מאחזים בשטחים"

דיפלומט מערבי העריך בראיון לעיתון "וושינגטון פוסט" שישראל הקימה באחרונה 40 גרעיני התיישבות חדשים. דוברו של שרון: "ההתנחלויות הללו נבנות לפי החלטות ישנות"

קבוצות מתנחלים הקימו בחודשים האחרונים עשרות מאחזים חדשים בשטחים - כך דיווח אתמול (ו') העיתון "וושינגטון פוסט". דיפלומט מערבי העריך שישראל מקימה כ-40 גרעיני התיישבות חדשים. מדובר בקבוצות קטנות של קראוונים שמקבלים חשמל מגנרטורים.
דוברו של ראש הממשלה, אריאל שרון, רענן גיסין, אמר כי מדיניותו של שרון היא להרחיב התנחלויות קיימות, כדי לעמוד בצרכים של "גידול אוכלוסיה טבעי". הוא הבהיר כי לא נבנות התנחלויות חדשות: "זה נראה כאילו הן התנחלויות חדשות, אך הן לא. מדובר בהתנחלויות שנבנות לפי החלטות ישנות".
"וושינגטון פוסט" מציין כי לפני שלושה שבועות הורה בג"צ לפנות את מאחז אביגיל, שהוקם דרומית מזרחית לחברון, אולם עד כה לא נעשה דבר. עידו בקרמן, המתגורר באביגיל אמר: "אם לא ניקח את האדמה עכשיו, נאבד אותה לערבים". בהתנחלות הזו מתגוררים חמישה גברים, אשה, ארבעה חיילים ושני כלבים: "זה לא נראה גדול עכשיו, אבל גם תל אביב נראתה פעם כך", אמר בקרמן. ראש מועצת הר חברון, צביקי בר-חי, אמר שאביגיל נוסדה באישור לפני פחות משנה. לדבריו, צה"ל שלח חיילים "משום שהם חייבים לשמור על יהודים, באשר הם".
מאז נחתם הסכם אוסלו ב-1993 נותר מספר ההתנחלויות בשטחים כמעט ללא שינוי (כ-120 בגדה וכעשר ברצועת עזה). אולם, מספר המתנחלים גדל באותה תקופה ביותר מ-70 אלף - כך עולה מדו"ח אחרון של ארגון "בצלם".
ברחבי יהודה ושומרון מתגוררים כ-200 אלף ישראלים לעומת שני מיליון פלסטינים. ברצועת עזה מתגוררים מיליון פלסטינים ב-60 אחוזים משטח הרצועה. בשאר השטח פזורות התנחלויות, שבהן מתגוררים כ-3,000 ישראלים. בתקופתו של ראש הממשלה אהוד ברק נבנו 4,000 בתים בהתנחלויות, יותר מאשר בכל שנה מאז נחתמו הסכמי אוסלו.
על פי דו"ח בצלם האחרון, המאחזים שנבנים ברחבי השטחים נועדו לסכל כינון מדינה פלסטינית. כך למשל הכפר יטא השוכן דרומית לחברון מוקף על ידי טבעת של שישה מאחזים חדשים ועשר התנחלויות.
דוברו של שר הביטחון, ירדן ותיקאי, אמר: "המתנחלים יכולים לחשוב שהם מקימים התנחלות חדשה, וארגונים כמו בצלם ושלום עכשיו סבורים שהן התנחלויות חדשות, אבל מדובר בביצוע של תוכניות עבר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים