שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אומברטו אקו: דוקטור של כבוד

  עם קבלת התואר אמש (א') תיאר אקו את בואו כסולידריות כלפי הישראלים

  הסופר והחוקר האיטלקי, אומברטו אקו, קיבל אמש תואר דוקטור של כבוד מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים בטקס חגיגי שנערך בקריית האוניברסיטה בהר-הצופים. חבר הנאמנים של האוניברסיטה העניק תארי כבוד לעשרה נבחרים ביניהם פרופ' אקו והמנהל האמנותי של תיאטרון "גשר", הבמאי יבגני אריה.
  את האירוע, שהתקיים באמפיתיאטרון שבקריית האוניברסיטה, כיבד בנוכחותו ראש הממשלה, אריאל שרון, שאף ברך את הזוכים שהגיעו מכל קצוות העולם להיות נוכחים בטקס. "היום יותר מבכל זמן אחר", אמר שרון, "אנחנו זקוקים לסולידריות".
  פרופסור אומברטו אקו היה היחיד מבין הזוכים בתואר שנשא דברים באירוע ואמר: "בקבלת ההזמנה שלכם, שאלתי את עצמי אם יש לי הזכות ליהנות מאירוע אקדמי, הנערך באווירה נפלאה, במקדש של מחקר שקט, כמו היינו במגדל שן, בעוד שהעיר ירושלים וכל האדמה הזו עוברים תקופה של ייסורים וחרדה. כאמור, החלטתי להגיע, קודם כל מכיוון שאני מחשיב את נוכחותי כאן כמפגן ידידות וסולידריות כלפי חבריי הישראלים, כלפי המדינה הזו, שנלחמת על זכותה להתקיים ולהתפתח בחופשיות ובשלום, כלפי הארץ הקדושה הזו, בה אני מקווה שאנשים יחיו על-פי זכויות האדם המגיעות להם, חופשיים מאלימות, פנטיות ושנאה. עם זאת, הבנתי שאני צריך להיות פה גם מסיבות אחרות. בספר מלכים א', כאשר אליהו שהה במערה בהר חורב ונקרא להתייצב מול אלוהים, רוח חזקה באה מן ההרים ושברה את הסלעים; לא ברוח יהוה; אחרי הרוח בא הרעש; לא ברעש יהוה. אחרי הרעש באה האש; לא באש יהוה. סלחו לי שאיני מצטט את הגרסה העברית המקורית, אך חושבני שמשמעות האפיזודה הזו נשארת בעינה. כך למדתי אותה כשהייתי גבר צעיר והיא הותירה על נשמתי רושם עמוק.
  "אלוהים אינו יכול להימצא ברעש. אלוהים מופיע רק בשקט. הוא לעולם אינו קיים בתקשורת ההמונים, לעולם אינו בעמודים הראשונים של העיתונים, בטלוויזיה או בברודווי. הוא היה קיים בנשמתו של אליהו, במערות קומראן, במנזרים ובתפילות בימי הביניים, בגטאות הספרדים כשהקבליסטים הראשונים ניסו את הקומבינציות האינסופיות של אותיות התורה. אלוהים נמצא במקומות שאינם תוססים. אמירה זו נכונה גם לאלה שאינם מאמינים באלוהים, אך חושבים שאפשהוא קיימת אמת שמחכה להתגלות. האמת אינה יכולה להימצא בהמולה אלא במחקר חרישי. במהומת העולם הנוכחי, מקומות חרישיים היו ועודם האוניברסיטאות. הם עודם המקומות הבודדים בהם ניתן להתעמת באופן רציונלי בין השקפות עולם שונות. אנחנו אנשי האוניברסיטה, אמורים לנהל, ללא כלי נשק קטלניים, מאבק בלתי פוסק לקידום הלמידה והחמלה האנושית...איני תמים עד כדי לשכוח את העובדה שאין ביכולתו של הידע להביא באופן אוטומטי לשלום, שהרי קרה במהלך ההיסטוריה שאנשים שאהבו את בראהמס ואת גטה יכלו להקים מחנות ריכוז. אך באחוזים גבוהים למידה עדיין יכולה לייצר, חייבת לייצר, תוצאות, ועל מנת להשיג את המטרות הללו אנחנו חייבים להמשיך במשימתנו, גם אם העולם מתפוצץ מסביבנו".
  אקו מתגורר כיום במילנו ומכהן כראש התכנית למדעי התקשורת באוניברסיטה של בולוניה. הוא נותן הרצאות במוסדות רבים ברחבי העולם, ומשמש פרופסור אורח באוניברסיטאות רבות באירופה ובדרום אמריקה. הוא זכה לפרסום עולמי בעקבות ספרו "שם הורד", שיצא בעברית בהוצאת "זמורה-ביתן" ונמכר עד כה בתשעה מיליון עותקים.


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים