שתף קטע נבחר

הסרבנים מבקשים מבג"ץ: להישפט בבית דין צבאי

העותרים: הסוגייה מוסרית ומורכבת מכדי שנישפט על ידי קצין צה"ל שאינו משפטן. עד עתה נשפטו למעלה מ-70 חיילים בגין סירוב לשרת בשטחים

תנועת החיילים הסרבנים וקצין המילואים סגן (מיל') דוד זונשיין עתרו אתמול (ד') לבג"ץ, בדרישה להורות לצה"ל להעמיד את הסרבנים לדין בבית דין צבאי, ולא בפני קצין שיפוט, כפי שהיה נהוג עד כה. לטענת העותרים, הפקודה לחיילי צה"ל לשרת מעבר לקו הירוק היא בלתי חוקית בעליל והסוגייה המוסרית מורכבת מכדי שקציני צה"ל יוכלו לשפוט בה.
סגן זונשיין נידון אתמול ל-35 ימי מחבוש בפועל על ידי מפקד אוגדת המילואים שלו, תא"ל טל רוסו, לאחר שסירב לשרת באזור בית-אל. קצין מילואים נוסף מאותה יחידה, סגן איתי סבירסקי, נשפט ל-21 ימי מחבוש בפועל ונשלח לרצותם ביחד עם זונשיין בכלא שש בעתלית.
זונשיין נידון בתחילה בפני סגן מפקד האוגדה, אולם ביקש להישפט בבית דין צבאי. קצין בודק שמונה לדון בבקשתו של זונשיין סירב להעביר את התיק לבית דין והחזיר אותו למפקד האוגדה, שכאמור שפט את זונשיין מייד.
זונשיין עתר לבג"ץ באמצעות עורכי הדין אביגדור פלדמן ומיכאל ספרד. בעתירתו ציין זונשיין, כי שירת את מדינת ישראל במשך שנים רבות בנאמנות ובמסירות ביחידות קרביות מובחרות. לדבריו, במסגרת שירותו הצבאי הוא פיקד על פלוגה וזכה לשבחים רבים על שירותו ממפקדיו ומפקודיו כאחד. לטענתו, במהלך השנים האחרונות כאשר שירת בשטחי יהודה, שומרון ועזה, סבל מתחושה כי הפעילות בה השתתף מנוגדת לצו מצפונו וכי הוא מתבקש לבצע פקודות שלמיטב הכרתו והערכתו המוסרית הם בלתי חוקיות בעליל ופוגעות בחיי אדם ובכבוד האדם של התושבים המקומיים. לאחר שירותו האחרון בדצמבר 2001 בגזרת כיסופים, החליט סגן זונשיין כי הוא אינו מוכן יותר להשתתף בפעילות אשר מנוגדת, לטענתו, באורח כה קוטבי לעולם הערכים שלו ולמצפונו.
לפני חודש התייצב סגן זונשיין בבסיס האימונים שבבית ג'וברין לשירות מילואים אליו נקרא. לאחר שהתברר לו כי הוא מיועד לשירות מבצעי בבסיס בעל חצור בגזרת בית אל הודיע למפקדיו שמסיבות מצפוניות הוא אינו מוכן להשתתף בפעילות. עוד הסביר למפקדיו כי השירות בשטחים נוגד את ערכיו הבסיסיים ביותר ולכן לא יוכל ליטול בו חלק. באותו יום הועמד סגן זונשטיין בדין משמעתי בפני ראש מטה האוגדה בה הוא משרת באשמה של סירוב לשרת בשטחים. סגן זונשטיין חזר על סירובו לשרת בשטחים אך ציין כי הוא מוכן להתנדב בכל שירות מילואים בתחומי הקו הירוק ואף ציין כי הוא מוכן לשרת תקופה ארוכה מזו שנקרא אליה.
זונשיין טען בעתירתו כי הפרקליט הצבאי עשה כאן שימוש בלתי סביר באורח קיצוני בסמכותו ובשל כך פגע בזכויותיו. לטענתו העבירה שבה הוא מואשם אינה מתאימה ואינה ראוייה להידון בפני קצין שיפוט.
עד עתה נשפטו למעלה מ-70 קצינים וחיילי צה"ל, רובם במילואים, בגין סירוב לשרת בשטחים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום משה שי
סוגיה מורכבת. דוד זונשיין (מימין)
צילום משה שי
מומלצים