שתף קטע נבחר

מספר ההרוגים בפיגוע בגבעה הצרפתית עלה לשבעה

מעט אחרי שבע בערב התפוצץ מחבל מתאבד בטרמפיאדה בצומת הגבעה הצרפתית. 41 פצועים פונו לבתי-החולים, בהם אחד במצב אנוש וארבעה במצב קשה. הזרוע הצבאית של הפתח לקחה אחריות.

עלה לשבעה מספר ההרוגים בפיגוע אמש בגבעה הצרפתית בירושלים. זאת לאחר שאחד הפצועים נפטר הבוקר (יום ה') מפצעיו.
עד כה הותרו לפרסום שמותיהם של שישה הרוגים: נעה אלון, בת 60 מעופרה, שגם נכדתה, גל אייזנמן, נהרגה בפיגוע. אחיה בן השנה וחצי ואמה של הילדה נפצעו קשה, כשהמשפחה חזרה ביחד מחגיגת הסיום בגן הילדים.
בפיגוע נהרגה גם הדס יונגרייס, בת 20 ממגדל העמק. הרוגה נוספת היא גילה שרה קסלר, בת 19 וחצי מעלי. כן נהרג שמואל ירושלמי, בן 17, משילה. הרוגה נוספת היא מיכל פרנקלין, בת 22, תושבת הרובע היהודי בירושלים.
בבתי החולים בעיר מאושפזים הבוקר שישה פצועים באורח קשה כתוצאה משני הפיגועים האחרונים בעיר.
מייד לאחר הפיגוע הציבה המשטרה מחסומים רבים בצפון ירושלים, בניסיון ללכוד את הרכב שעל-פי החשד הסיע את המחבל-המתאבד למקום הפיגוע.

"שוטר רדף אחרי המחבל"

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב מיקי לוי, סיפר על שאירע: "המחבל הגיע מהשדרה לכיוון הצומת, וחלף בריצה על פני שוטרי משמר-הגבול המוצבים במקום. אחד השוטרים רדף אחריו, אבל המחבל הגיע לטרמפיאדה והפעיל מטען רב עוצמה. השוטר עצמו נפצע קשה מאוד".
דוד בנימין, עד ראייה שהיה במכונית באיזור הפיגוע, סיפר: "ראיתי איש יורד מרכב כשבידו תיק. בהתחלה לא ייחסתי לכך חשיבות. אחרי זה ראיתי את הרכב שממנו הוא ירד עוקף אותי במהירות, אבל לא ייחסתי גם לכך חשיבות. כמה שניות אחר-כך שמעתי בום גדול, ומייד לאחר מכן החלו אנשי החילוץ להגיע למקום. ישר רצתי למשטרה לדווח להם על מה שראיתי".
זיו חטב, בן 21, תושב מצפה יריחו, היה במכוניתו מול תחנת ההסעה כשהמחבל פוצץ את המטען. "כשהגעתי לצומת אירע פיצוץ אדיר, ואז ראיתי חלקי אדם עפים לכל עבר", הוא שיחזר. "התחנה עצמה קרסה ואני הרגשתי שאני מאבד את ההכרה ונכנס לריחוף. עצרתי את האוטו. כשיצאתי ראיתי מבוגרים וילדים פצועים על הקרקע".
דקות ספורות לאחר הפיגוע כבר הגיע האמבולנס הראשון לבית-החולים "שערי צדק". בחניון בית החולים נגלה לעיני העוברים והשבים מראה מזעזע, כשצוות האמבולנס ניסה להחיות את הילדה בת החמש שנפצעה אנושות. מאמצי ההחייאה עלו בתוהו והחובשים נאלצו לכסות את גופתה.

הפתח נטל אחריות

הזרוע הצבאית של הפתח, "גדודי חללי אל אקצה", נטלה אחריות לפיגוע. מוקדם יותר טען דובר מטעם "גדודי השאהיד ראאד כרמי", קבוצה חמושה המזוהה אף היא עם הפתח, כי אנשיו ביצעו את הפיגוע. יאסר ערפאת, מנהיג הפתח ויושב ראש הרשות הפלסטינית, פרסם הודעת גינוי לפיגוע.
יצוין כי לאורך כל היום התקבלו אתמול בירושלים התרעות חמות על מחבל-מתאבד שמתכוון להתפוצץ בבירה. השוטרים התפרסו ברחבי העיר, הקימו מחסומים, אך לשווא. בידי המשטרה התרעות נוספות לפיגועים.
מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב שלמה אהרונישקי, אמר לאחר הפיגוע: "בצד השני יש לא מעט מחבלים פטנציאליים ומוטיבציה, ובמציאות הזאת לא ניתן לעצור את כל הפיגועים. אנחנו נבצע הערכת מצב ונצטרך לתגבר את הכוחות בירושלים. מהיום גם נכנסנו לפעילות ממוקדת של הוצאת שוהים בלתי חוקיים מחוץ לגבולות המדינה, כדי לצמצם את הפיגועים". המפכ"ל הדגיש שמוכרחים לבנות גדר הפרדה, עם אמצעים אלקטרוניים, כדי להקשות על המחבלים לחדור לתחומי ישראל.

מספרי מוקדי המידע

להלן מספרי הטלפון של מוקדי המידע שנפתחו בעקבות הפיגוע:
"הדסה הר הצופים": 1255121
עיריית ירושלים: 1255023106
"ביקור חולים": 1255123

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור וארנון רגולר

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מקום הפיגוע
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 2
המחבל רץ והתפוצץ
צילום: ערוץ 2
מומלצים