שתף קטע נבחר

מינימום מודעות לשכר המינימום

ההתארגנות של כמה חברי כנסת, להעביר חוק שיחייב מעסיקים לפרסם את הוראות שכר המינימום על לוחות המודעות, היא יוזמה ראויה ומבורכת. דוד שי מצר על כך שחוק זה יסיים את דרכו, ככל הנראה, בדרך דומה לחוקים דומים שהתקבלו בעבר - כאות מתה בספר החוקים. יש לו גם כמה הצעות ייעול

לא אחדש דבר, אם אומר שחברי הכנסת ידועים בציבור כטיפוסים כוחניים וערמומיים. לכן, נעים כל כך לגלות שיש בחברי הכנסת גם לא מעט נאיביות. נאיביות זו באה לידי ביטוי בהצעה לתיקון חוק שכר מינימום, לפיה יחויב המעביד לתלות במקום העבודה את תמצית הזכויות שמעניק לעובד חוק שכר מינימום.
הצעה זו, של הח"כים דוד טל (ש"ס), תמר גוז'נסקי (חד"ש) וצבי הנדל (האיחוד הלאומי), נועדה להגביר את הציות לחוק. זו הצעה תמימה, אין לה כל השפעה על תקציב המדינה ואין בה קונפליקט בין חרדים לחילונים, כך שדבר לא יעצור בעדה מלהפוך בקרוב לחלק מספר החוקים. יש בהצעה רק בעיה אחת: כל פעולתה היא הוספת אות מתה לספר החוקים.

החובה קיימת, התמצית נעלמה

החובה לתלות במקום העבודה תמציות של חוקים שונים כבר קיימת בחוקי עבודה אחרים. תקנות שהותקנו מכוח חוק שעות עבודה ומנוחה מחייבות את המעסיק לתלות במקום העבודה את תמצית החוק, כפי שפורסמה בירחון משרד העבודה "עבודה וביטוח לאומי". חובה דומה קיימת בחוק עבודת נשים, ביחס להוראותיו של חוק זה. בעיות קטנות: הירחון "עבודה וביטוח לאומי" חדל להופיע לפני שנים אחדות, והתמצית שבה מדובר פורסמה בו לפני עשרות שנים, ואין כל דרך סבירה להשיגה.
כאזרח שומר חוק פניתי למשרד העבודה והרווחה וביקשתי לקבל את תמציתו של חוק שעות עבודה ומנוחה, לשם תלייה במקום עבודתי. איש מעובדי המשרד עמם שוחחתי לא שמע מעולם על החובה לתלות את תמצית החוק, ואני חושש שאפילו במשרד זה, הממונה על ביצוע החוק, לא מוצגת תמצית החוק. אין שום סיבה לקוות שהחובה לתלות את תמצית חוק שכר מינימום תזכה לגורל טוב יותר.

אפשר גם אחרת

מן המפורסמות שפעמים רבות מחוקקים חברי הכנסת חוקים שאין כל כוונה לבצעם, והם יותר בגדר הצהרה של רצון טוב של חברי הכנסת, והמלצה לא מחייבת להפיכת עולמנו (או לפחות ארצנו) למקום טוב יותר. דומני ששכר המינימום ראוי ליותר מכך, ואף חברי הכנסת מעונינים, במקרה זה, להגיע לתוצאות מעשיות. לפיכך, ארשה לעצמי להציג דרכים מעשיות יותר לשר שלמה בניזרי ולאנשי משרדו, כדי להביא את דבר המחוקק לידיעת העובדים:
*להמליץ למשרד העבודה והרווחה לפרסם את החוק, את תמצית החוק ואת גובהו של שכר המינימום באתר האינטרנט של המשרד.
*לחייב את משרד העבודה והרווחה לפרסם את תמצית חוק שכר מינימום ואת גובהו באמצעי התקשורת: עיתונות, רדיו, טלוויזיה ופרסום חוצות.
*באתר האינטרנט של משרד העבודה והרווחה מצאתי תיאור של שבעה תחומי פעילות של המשרד בתחום יחסי העבודה. נפקד מקומו של תחום פעילות אחד. אם לא מדובר בסוד מדינה, רצוי שהכנסת תגלה לשר העבודה והרווחה, שבין תחומי הפעילות של משרדו נכלל גם הפיקוח על ביצועם של חוקי העבודה, ובהם גם חוק שכר מינימום. דבקות גדולה יותר של המשרד בפיקוח על חוק זה עשויה לחולל נפלאות.

דוד שי הוא ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן-טק ומחבר הספר "ניהול השכר וחישובו" בהוצאת "סדן".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
בניזרי. ממולץ להשתמש באינטרנט
צילום: גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
גוז'נסקי. יותר מודעות
צילום: אתר הכנסת
מומלצים