שתף קטע נבחר

הובאו למנוחות נרצחי הפיגוע באיתמר

אמש חדר מחבל לביתה של משפחת שבו באיתמר ופתח באש. אם המשפחה, רחל ושלושה מילדיה- נריה, צביקה ואבישי נהרגו. יוסי טוויטו, שכן שהגיע לעזור, נהרג גם הוא מהירי. במסע הלוויה השתתפו אלפים

בועז שבו ובנו הבכור יריב עמדו אמש חבוקים, בוכים, ממאנים לקבל את האסון הנורא שנפל עליהם. מחבל שחדר לבית המשפחה בהתנחלות איתמר שמדרום לשכם, רצח את האם רחל (40), ושלושה משבעת ילדיה: נריה (15), צביקה (12) ואבישי (5). שני ילדים נוספים במשפחה נפצעו, אחד מהם באורח קשה.
יוסי טויטו (40), ששימש כמפקד כיתת הכוננות של איתמר, נורה אף הוא למוות כשהגיע לבית המשפחה בניסיון לעזור. רק לפני חמישה חודשים נולד ליוסי בנו החמישי. עד לאחרונה עבד יוסי כמחנך כיתה א' בבית הספר באלון מורה וטיפל בבני נוער במצוקה.
אתמול (ו') בצהריים הובאו חמשת הנרצחים למנוחת עולמים ביישוב. במסע הלוויה השתתפו אלפים שהגיעו לאיתמר מכל רחבי הארץ.

מסע הרצח

הפיגוע החל בסביבות השעה 21:00, כאשר המחבל חדר להתנחלות ופתח באש לכל עבר. בשלב זה איש לא נפגע, והמחבל המשיך לרוץ בתוך ההתנחלות, עד שהגיע לביתה של משפחת שבו. הוא פרץ לתוך הבית ופתח באש רצחנית,שפגעה ברחל שבו ובשלושה מילדיה. המחבל פצע גם את עשהאל בן ה-10 באורח קשה ואת אביה בת ה-13, שנפצעה בינוני עד קשה, אך הצליחה לברוח ולהסתתר בחצר.
כוחות גדולים של צה"ל ומג"ב כיתרו את הבית, עד אשר הגיע למקום כוח מיחידת המסתערבים של מג"ב. הכוח סימן לילדה שהסתתרה בחצר להתקדם לעברם ורק לאחר כשעה ניתן האות והלוחמים פרצו לבית. במהלך חילופי האש עם המחבל נפצעו שני שוטרים, האחד באורח בינוני והשני קל, והמחבל עלה לקומה השניה בבית. הכוח הצליח לחלץ תחת אש את שני הילדים הפצועים, שנלכדו בבית. המחבל שניהל קרב יריות קפץ לבסוף מחלון הקומה השניה, נורה ונהרג. כתוצאה מחילופי האש פרצה בבית שריפה, והוא עלה באש. במשך הקרב הורה צה"ל לתושבים באיתמר להאפיל את היישוב ולהסתגר בבתים.
מפקד חטיבת שומרון, אל"מ יוסי אדירי, אמר הלילה ל-ynet "המחבל לא הצליח לפגוע בשני ילדים, שהסתתרו מתחת למיטה". בצה"ל מעריכים שמחבל נוסף שהה באזור איתמר, אך לא נכנס ליישוב.
הזרוע הצבאית של החזית העממית, גדודי אבו עלי מוסטפא, קיבלה אחריות לפיגוע.
גם בהתנחלות אלון מורה הוכרזה בשעות הערב כוננות גבוהה מחשש שמחבלים מסתובבים באזור. תושבי ההתנחלות הסתגרו בבתיהם בהוראת כוחות הביטחון.
לידי כוחות הביטחון הגיעו בעת האחרונה התרעות רבות על כוונה של מחבלים לחדור להתנחלויות בשטחים. בצה"ל אומרים שבחודשים האחרונים, לנוכח חדירות ליישובים, הועברו יחידות ממוצבים ליישובים עצמם, כדי לקצר את זמן התגובה.
דובר מועצת יש"ע, יהושע מור-יוסף, מסר כי באיתמר מתגוררות כמאתיים משפחות. לדבריו, חלק מהיישוב מגודר, וחלקו אינו מגודר. מור-יוסף הזכיר כי בחדירה הקודמת של מחבל לאיתמר לפני כשלושה שבועות, שבה נהרגו שלושה תלמידי ישיבה, חתך המחבל את הגדר.

"היא תמיד קמה ועזרה"

רינת כברה, שכנה של משפחת שבו סיפרה ל-ynet שהמשפחה הגיעה לישוב עם הקמתו. "הכרתי אותה כשהגעתי בעצמי לאיתמר, ונקשרנו מאוד".
רחל, מספרת כברה, עבדה במזכירות של יצהר במשך תקופה ארוכה. לפני כשנה היא יצאה לחופשה ארוכה.
"היא תמיד קמה ועזרה, היא היתה אמא טובה ואישה טובה. התנדבה לועד הורים בבית הספר של הילדים, וכל מה שעשתה - עשתה על הצד הטוב ביותר" מספרת כברה.
נריה בן ה-15 למד בישיבה התיכונית "חצים" בהתנחלות. בפיגוע לפני כשלושה שבועות, כאשר מחבל רצח שלושה תלמידים במגרש הכדורסל בישיבה, הוא לא נפגע.
על יוסי טוויטו, סיפרה רינת כברה שעבד באגף החינוך במועצה האזורית. "קשה להאמין, בחור נהדר, השאיר אחריו חמישה ילדים, הקטן הוא תינוק שעוד לא מלאה לו שנה".

בהכנת הידיעה השתתף גם פליקס פריש

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: סבסטיאן שיינר
משפחת שבו
צילום רפרודוקציה: סבסטיאן שיינר
צילום רפרודוקציה: דן בלילטי
יוסי טוויטו ז"ל
צילום רפרודוקציה: דן בלילטי
מומלצים