שתף קטע נבחר

החל פינוי המאחזים בשטחים

11 מאחזים פונו בהסכמת מועצת יש"ע. הימין: "זה פרס לטרור". השמאל: "זה לא מספיק"

צה"ל פינה אתמול (א') אחר הצהריים שני מאחזים סמוך למעלה-חבר ובית-חגי בדרום הר חברון. בנוסף, פינו המתנחלים תשעה מאחזים באזור יהודה ושומרון. כל המאחזים פונו בהסכמה וללא אירועים חריגים. שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, מתכנן לפנות עוד עשרה מאחזים.
שר הפנים, אלי ישי, אמר כי את ההחלטה על פינוי המאחזים צריכה לקבל הממשלה כולה, ולא שר הביטחון. זאת, "מחשש שההחלטה נובעת ממניעים פוליטיים".
לדבריו, יש לפנות אמנם את המאחזים שלא מתכוונים להפוך לחוקיים, ושמכבידים על פעולת כוחות הביטחון, "אך ההחלטה על כל מאחז צריכה להיות תוצאה של מדיניות ממשלה ולא החלטה פרטית של שר הביטחון".
חבר-הכנסת צבי הנדל (האיחוד הלאומי) התבטא ביתר חריפות והזהיר את ראש הממשלה, כי "אם הוא לא יפעל לסיכול תוכניותיו של שר הביטחון לפנות מאחזים בלתי חוקיים, יפעל כל המחנה הלאומי כגוש אחד להפלת הממשלה".
מועצת יש"ע מסרה בהודעתה, כי "התנועה עוסקת בחיזוק מפעל ההתיישבות ולא בהחלשתו".
ברחבי יהודה, שומרון ובמרכז הארץ הדביקו היום פעילי כ"ך מודעות התוקפות את מועצת יש"ע. במודעות שפורסמו תחת הכותרת "מועצה חסרת ישע", נכתב כי "מועצת יש"ע שוב מאכזבת, היא שותקת, מתרפסת בפני השמאל וחסרת מעש".

"התנחלויות חדשות"

יצויין, כי מסקר שערכה תנועת "שלום עכשיו" עולה כי מאז הבחירות, בפברואר 2001, ועד היום, הוקמו 44 נקודות התנחלות חדשות בגדה המערבית. תשע מהנקודות הוקמו בין החודשים מארס-יוני. לטענת התנועה, המונח "מאחז" לנקודות אלה מטעה. "נקודות אלה מהוות התנחלויות חדשות לכל דבר, שכן הן בעלות תשתית עצמאית ומשפיעות על תאי שטח חדשים", אמר צלי רשף, מראשי "שלום עכשיו".

נמחקה העתירה

בג"צ מחק הערב את עתירת המטה למען ארץ ישראל בעניין המאחזים. המטה עתר לבג"ץ נגד שר הביטחון והרמטכ"ל בדרישה לקיים שימוע עוד קודם לפינוי המאחזים.
בהחלטתם כותבים השופטים כי העותרים לא פנו קודם לשר ולרמטכ"ל וכי הגיעו ישירות לבית המשפט תוך שהם מסתמכים על הודעות באמצעי התקשורת, מהן הסיקו כי לא תתן להם זכות שימוע.
עוד מעירים השופטים "אין לנו אלא לקוות כי המשיבים יפעלו כדין בכל הנוגע לפינוי מאחזים אם יוחלט על פינוי, ולא יפנו מאחזים ללא זכות שימוע".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
פירוק מאחז בעבר
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים