שתף קטע נבחר

תוכנית החירום הכלכלית: איך היא תשפיע עלינו?

איך תוכנית החירום הכלכלית תשפיע על המשכורת ותשלומי המס? שאלות ותשובות בשיתוף חילן-טק

בחודש יוני נכנסו לתוקף התקנות של תוכנית החירום הכלכלית. איך הם ישפיעו עלינו?

האם כל הגזירות באות לידי ביטוי במשכורת יוני?

מרבית הגזירות הן בתוקף ממשכורת יוני. השינויים בדמי ביטוח לאומי יחולו ממשכורת יולי ואילך.

איך ישפיעו השינויים בדמי ביטוח לאומי על המשכורת שלי?

הגדלת ההפרשה לדמי ביטוח לאומי חלה רק על המעביד, ולכן היא לא תשפיע ישירות על משכורתך. השינוי השני - ביטול התיקרה - יגדיל את דמי הביטוח המופיעים בתלוש המשכורת שלך רק אם שכרך גבוה מ-34,820 שקל ברוטו. על חלק השכר שמעל לתקרה זו יחולו, החל ממשכורת יולי, דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות בשיעור 9.7%.

האם ביטול התיקרה לדמי ביטוח לאומי יבטל גם את תיקרת תגמולי המילואים?

לא. על הגמלאות שמשלם המוסד לעובד - תגמולי מילואים, דמי לידה ודמי פגיעה בעבודה - ממשיכה לחול התיקרה כפי שהיה עד כה. דמי הביטוח הלאומי הפכו בקטע זה למס לכל דבר.

במקום עבודתי הודיע המעסיק על קיצוץ של 1% בשכר, בטענה שדמי הביטוח הלאומי שהוא צריך לשלם גדלו באופן דומה. האם זה חוקי?

בתקופה האחרונה לא חסרות למעסיקים סיבות לקיצוץ בשכר. מחודש יולי אכן גדלה הפרשת המעביד לדמי הביטוח הלאומי באחוז אחד, אך אין זה נותן לו רשות לגלגל את ההוצאה הנוספת על העובדים. הקיצוץ שמעסיקך הכריז עליו הוא הרעה חד-צדדית של תנאי העבודה, בדומה לקיצוץ שהמניע שלו הוא ירידה ברווחים. כעת הכדור אצלך ואצל חבריך לעבודה: האם אתם מסכימים לקיצוץ, בלית ברירה, או פועלים בדרכים שהחוק מעמיד לרשותכם לשינוי הגזירה.

שמעתי שמקפיאים את השכר הממוצע. האם זה אומר גם הקפאה של השכר שלי?

השכר הממוצע הוא נתון סטטיסטי, שהקפאתו אינה נוגעת ישירות לשכר שמשולם בפועל. ההקפאה משפיעה רק על אלה שמשכורתם צמודה לשכר המינימום. הסיבה: כתוצאה מהקפאת השכר הממוצע לא ישתנה שכר המינימום עד סוף 2003.

בתלוש המשכורת שלי מופיעה שורה חדשה, "שווי טלפון סלולרי". מה מסתתר מאחוריה?

מיסוי הטלפון הסלולרי שמעמיד המעביד לרשות עובדו הוא גזירה שהוחלט עליה בתחילת השנה, עוד לפני תוכנית החירום הכלכלית, אך גם היא מגיעה לידי מימוש לראשונה במשכורת יוני 2002. הסכום שמוצג בשורה זו הוא השווי של הטלפון לצורך מס, כפי שהוא נובע מגובה החשבון ומחלקך בחשבון (אם יש כזה). בכל מקרה לא יעלה הסכום על 80 שקל. על סכום זה אתה משלם מס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות, ואם שכרך גבוה מ-30 אלף שקל - גם מס עשירים.

שמעתי שפוגעים שוב בדמי האבטלה. על מי היא תחול?

תקופת האכשרה המזכה בדמי אבטלה (כלומר, תקופת העבודה המינימלית שבעקבותיה נוצרת הזכות לדמי אבטלה) היא מעתה 360 ימים, שבעדם שולמו דמי ביטוח אבטלה בתוך 540 הימים שקדמו ל-1 בחודש שבו התחילה תקופת האבטלה. מי שעבד פחות ממכסת ימים זו, בתקופה שקדמה להפיכתו למובטל, אינו זכאי לדמי אבטלה. מי שטרם מלאו לו 25 שנה יהנה ממספר ימים קטן שבו ישולמו לו דמי אבטלה - מ-70 יום ל-50 יום. הוקטנו גם דמי האבטלה המשולמים למי שנמצא בהכשרה מקצועית.

במשכורת יוני אני משלמת 600 שקל יותר למס הכנסה מאשר במשכורת מאי. האם כך זה יהיה כל חודש? לא הגזימו בכנסת?

לתושבי ישובים הנהנים מהנחה במס (כ-500 ישובים, בגבול הצפון, בנגב, בשטחים ועוד) קוצצה ההנחה - באחוז אחד (בקריית גת, למשל, ההנחה ירדה מ-8% ל-7%). הבעיה, שהקיצוץ הוא מתחילת השנה, והוא חל רטרואקטיבית גם על משכורות ינואר עד מאי 2002. לכן, במשכורת יוני הופחתו בבת אחת 6% מההנחה. ממשכורת יולי ועד סוף השנה תשלמי בכל חודש למס הכנסה רק 100 שקל יותר מבמשכורת מאי, ובכל חודש ב-2003 (שבה יוכפל הקיצוץ) תשלמי בכל חודש למס הכנסה 200 שקל יותר מבמשכורת מאי.

הכותב הוא ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן טק, העוסקת בניהול משאבי אנוש ושכר

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון YNET
שכר. עידכון מס הכנסה רטרואקטיבית
ארכיון YNET
מומלצים