שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שלום חנוך: "אריק שרון עדיין לא עוצר באדום"

  מבחר מהפורום שנערך אמש ב-ynet עם שלום חנוך  - האם התאכזבת מתגובת הקהל לאלבום "מוסקט"?

  "לא התאכזבתי. זה התקבל לא כל כך רע, וזה מכר הרבה עותקים, כמה שאני יודע. אז איך אני יכול להתאכזב? לגבי תגובת הקהל - האמת שלא את כולו פגשתי ולא שמעתי את תגובת כולם. שמעתי הרבה תגובות נהדרות, ופה ושם גם תגובות אחרות, כמו תמיד. מתגובת קהל אני בכלל לא מתאכזב, האמת. לפעמים אני מתאכזב מעצמי.

  - האם תחזור באלבום החדש למלודיות באיכויות שהיו ל"שבלול"?

  "אני חושב שהיו מלודיות יפות ב'שבלול', אבל יש היום מלודיות לא פחות יפות".

  - לפי אחת המיתולוגיות, אריק איינשטיין נראה בסרט (הגנוז או האבוד) כשהוא נכנס לחדר ההלבשה של "תמוז ואמר: "יופי, חבר'ה, עכשיו יהיו לכם המון זיונים". חוץ מזה שהסיפור נהדר - האם הוא גם נכון? והסרט - מה קרה איתו בסוף? למה הוא לא יצא?

  "זה לא סרט. ישנם קטעים מצולמים, כמו למשל הקטע שהזכרת. הצילומים לא הגיעו לכדי סרט שלם על להקת תמוז. קטעים כאלה אפשר היה לראות ב'סוף עונת התפוזים' של קוטנר, והם מתגלגלים. אני לא איש הפקה וארגון של דברים כאלה והרבה תיעודים לא נמצאים בידי. לכן, קטע כזה אכן היה. נכון. כנראה".

  - אני חשבתי שהספר "חומר טוב" הוא מצוין, אבל אין לי אפשרות לדעת אם הוא אמין במאה אחוז. מהי נקודת המבט שלך על הספר ובכלל על התקופה ההיא, שמתוארת בו?

  "לא קראתי את הספר. ממה שהתפרסם בעיתונות, שום דבר לא נראה אמין בעיני ולא זכור לי כפי שנכתב. במשפט אחד - התרשמתי שיהונתן רצה למכור ספרים. אם הייתי רוצה לדבר על התקופה ההיא, הייתי אולי כותב ספר בעצמי. האמת היא שהעניין נופח כל כך, ובעצם היה כל כך הרבה פחות טעון. היו הרבה פחות סמים... זה קשקושים, אגדות ורכילות די מצחיקה. לפחות איפה שאני הייתי - לא יודע מה נעשה כשלא הייתי. אגב, בין (השנים) '70-73' בכלל הייתי באנגליה (נדמה לי שמדובר גם על התקופה הזו). שאלו אותי כבר מה יש לי להגיד על זה ועניתי: בולשיט".

  - האם יש סיכוי שלהקת "תמוז" תתאחד ותקליט עוד אלבום?

  "אני לא חושב שהם יתאחדו. אבל הכל יכול לקרות בחיים. זה שאלה פילוסופית אם תמוז יתאחדו, האמת…"

  - מה הטקסט הכי טוב שלך ואיזה שרד הכי טוב בזמן?

  "אין לי את הכלי להעריך שיר אחד או טקסט אחד שהוא לדעתי הכי טוב. אני לא יכול לבחור. באופן עקרוני אני לא יכול לתת תשובה על זה. לגבי מה שהכי שרד - לדעתי "לילה" הכי שרד. זה השיר המוכר שלי שנכתב כשהייתי בגיל הכי צעיר, כלומר שהוא קיים הכי הרבה זמן מכל השירים. אולי בעצם גם "משיח", או "אגדת דשא", אני לא יודע. זה כבר הערכה שלי של מה הקהל חושב. אין לי בעצם את הנטייה להעריך את מה שחושב הקהל, למרות שאני מקבל את מה שהקהל חושב".

  - האם אריק שרון עדיין לא עוצר באדום?

  "לגבי אריק שרון - אני חושב שהוא עדיין לא עוצר באדום. אם כי אני לא רוצה שיתקבל (הרושם) שהשיר נכתב (אז) בצורה ספציפית כל כך עליו. גם אחרים מתאימים. זה התאים אז, מה אפשר לעשות... גם היום זה יכול להיות מתאים והוא לא היחיד".

  - פעם הכרזת שלא תופיע בשטחים (הכבושים). האם שינית את דעתך?

  "אני לא זוכר שהכרזתי זאת. אני לא אופיע שם".

  - מהו, לדעתך, האלבום הכי טוב שלך?

  "האלבום הכי טוב שלי? שוב, קשה לי להגיד. יש שניים שאני באופן אישי אוהב, וזה בדיוק השניים שהקהל הכי פחות אוהב, וזה נראה לי הגיוני לחלוטין. הראשון זה 'רומן אמיתי' בהופעה חיה. רוק כסאח ברובו, עם אנרגיה שאני פשוט לא מאמין שהייתי שם. השני הוא 'ערב ערב', הדיסק האחרון שהוצאתי. מתוך השלושה תקליטים שעשיתי אפשר לבחור אחד... זה לא אומר שאסכים עם אלה שיכסחו לי תקליטים אחרים".

  - מתי האזנת בפעם האחרונה לאלבום שהקלטת באנגלית?

  "אני חושב שאולי לפני שנתיים. קיבלתי דיסק של זה, אז יכולתי להקפיץ. המבטא שם פשוט מחפיר והשגיאות שלי...מהמילון כתבתי. לא ידעתי מילה באנגלית. הסתכלתי במילון וכתבתי מילים שאף אחד לא מכיר ואף אחד לא נוהג לדבר. את הצד הזה לא נעים לפגוש, אבל יש שם דווקא כמה דברים. יש סקסופון ב – "Take off my Shoes “, זה בעצם גרסה באנגלית ל"אל תוותרי עלי".

  - איך היה לעבוד עם הנגנים של אלטון ג'ון על האלבום האנגלי שלך?

  "הנגנים שניגנו בתקליט עבדו עם אלטון ג'ון עוד קודם. מעבר לזה - זו היתה חוויה מאוד מלמדת והיו נגנים מצוינים".

  - האם היית רוצה שיוציאו את האלבום האנגלי שלך על גבי דיסק?

  "אם אני הייתי רוצה שזה יעשה? לי כבר יש דיסק של זה... ".

  - מדוע הסתבכה ההפקה של "חתונה לבנה" למה הצליל של האלבום נשמע כה חריף (טרבלי)?

  " האמת היא שקודם כל בבסיס - אני לא יודע. צריך להבין בזה, וגם לדעת מה היו התהליכים אז. המיקסים של התקליט הזה נעשו באנגליה על-ידי לואי להב ואני. היה לנו שבוע, ואחרי 4 ימים החלטנו שהכיוון שהלכנו לא טוב ונשאר לנו עוד שני ימי עבודה ובהם עשינו שוב את כל השירים. גמרנו בבוקר חמש דקות לפני שהלכנו לחתוך את התקליט, לפני העריכה הסופית באולפן אחר. היינו צריכים להיות שם בזמן ולא היה לנו כסף. זו התוצאה שיצאה, זה קרה נורא מהר ורק כשבאנו לארץ גילינו שזה נשמע כמו שזה נשמע. אולי זו היתה עייפות ואולי משהו בדרך השתבש. זו תעלומה".

  - למה אתה נגד התקשורת?

  "זו שאלה כללית וכמובן שנגד תקשורת באופן כללי אין לי כלום. בכלל, אין לי כל כך הרבה נגד. אני עובר דרך תקשורת".

  איזו מוסיקה אתה שומע בבית?

  "המוסיקה שאני שומע בבית-מוסיקה מכל מני סוגים. יש לי תקליט חדש של לורן היל-רק היא והגיטרה לייב. מוסיקה קובנית, מוסיקה קלאסית. הכל. כל מה שישנו-אני מקשיב, או לפחות מנסה. כן, אני גם אוהב את דבוז'אק".

  - יש סיפור מיתולוגי שגורס כי חיבלת בעזרת מסמר בתקליטון שלך "לך לפסיכאטור/לא יודע איך לומר לך" מ-1972 (שהוקלט עם להקת בני נח), כדי שלא ישדרו את "לא יודע איך לומר לך" (בעיני, הביצוע הכי יפה שלך אי פעם לשיר, אבל דעתי לא חשובה פה) אלא רק את "לך לפסיכאטר".

  - "השאלה מאוד מצחיקה, מעולם לא עשיתי דבר כזה. זה לא מתאים לי. עם מסמר מאיפה היה לי מסמר? לא היה ולא נברא. אם היה - לא היתה לי בעיה להגיד".

  - מתי תעשה את 'אלבום הנברסקה' שלך?

  "אני בעצם כל הזמן עושה את התקליט הזה, כלומר מתכוון לעשות אותו. אבל בסופו של דבר זה יוצא עם עוד מוסיקאי. זה יהיה, זה יכול לקרות פתאום, היום זה ממש לא בעיה. אני אעשה את זה לא בגלל שזה יהיה הנברסקה שלי, אלא אולי בין דברים. אני מזכיר את התקליט של לורן היל שוב. הוא יפה, והוא גם כן כזה. אפשר להגיד שאת הנברסקה של ספרינגסטין אני אוהב. הוא בסדר. אני אוהב המון דברים".

  - האם אתה מאושר? מתי הרגשת מאושר?

  "התשובה לשאלה הראשונה - כן. לשאלה השניה - כן. מתי? לא זוכר... מהו אושר?"

  - אתה מתכוון להוציא אלבום של ההופעה הנוכחית?

  "אני מניח שכן, בדרך זו או אחרת. הוצאנו עכשיו סינגל של ביצוע ל"גיטרה וכינור" מתוך ההופעה, שנקראת אגב "יציאה". לפני שהוצאנו את הסינגל לא ידענו שנוציא אחד, אז אל תשאלו אותי אם יצא עוד אחד".

  - בעקבות איזו פרשה נכתב "כתבו עליו בעיתון"? והאם יש קשר בינו לבין "עיתונאי קטן שלי"?

  "נדמה לי, אם אני לא טועה, שאריק שותף שם למילים. אני לא זוכר אירוע ספציפי שבגינו נכתב השיר. כתבו עלינו... אין שום קשר בין השיר הזה ל"עיתונאי קטן שלי".

  - האם חשבת להוציא את "חתונה לבנה" בגרסה מחודשת ומשופרת?

  "כרגע המצב הוא שסרט ההקלטה המקורי (2 אינץ') אבד לחברת התקליטים! הייתי שמח לפגוש את הטראקים בנפרד ואני מניח שהייתי משנה דברים. המוצא הישר יבוא על שכרו".

  - כל כך הרבה כשרונות יצאו מהתנועה הקיבוצית, הרבה מעבר לפרופורציה של התנועה באוכלוסיה הכללית. יש לך הסבר לזה?

  "היינו רגילים לשמוע את זה על יוצאי הקיבוץ ממנו אני בא - משמרות. כי זה באמת קיבוץ נורא קטן, 250 ראש, כמו שאומרים. משם, באופן יחסי, יצאו שניים שלושה וזה כבר הרבה. יש כמה שמות שמוכרים בארץ שיצאו מהקיבוץ הזה. זה לפחות אני יודע שבקיבוצים אחרים יש פחות. גם בקיבוצים יותר גדולים. על היחס הכלל ארצי אני ממש לא מסוגל לתת תשובה, ואף פעם לא התעסקתי בזה. אני יודע שיש הרבה קיבוצניקים שהם טייסים".

  - האם זה נכון שאתה נוהג להקליט שירה בעזרת מיקרופון Shure SM 58 מחדר הבקרה?

  "לפחות (שיר) אחד אני זוכר - "אייך" מתוך א-לי-מות. זה פשוט היה הטייק הטוב מכל אלה שניסיתי לעשות לשיר הזה. גם ב"מחכים למשיח", לשיר עצמו נבחר טייק אחד מתוך 12. במקרה, דווקא טייק 7. לא זכרתי אותו וכששמעתי אותו היה ברור לי שהוא שונה מיתר הטייקים, וזה מאוד מצא חן בעיני. אין שני ביצועים שהם זהים אחד לשני. כמעט תמיד ישנו כל מני אפשרויות או ביצועים שונים שאתה בוחר ביניהם. לפעמים מחברים בין חלקים של ביצועים שונים. במקרה של "משיח", זה ביצוע מההתחלה עד הסוף, מה שנקרא one take".

  - האם יש בך געגועים לתקופת העבר נניח לתקופה של "משיח", "חתונה לבנה" וכו?

  "לא, אין בי געגועים לעבר".

  - מה דעתך על זמרים שיצאו מהארון. האם לדעתך הדבר נעשה כפי שטוענים רבים כצעד מסחרי? ראה דוגמא קורין אלאל ועברי לידר.

  "אין לי דיעה על זה. אני מכבד את כולם".

  - האם תסכים להופיע בימי הגאווה הבאים או בפני הקהילה? ובאופן כללי מה דעתך על יום הגאווה?

  "אני אסכים להופיע אם יפנו אלי, בהתחשב בהתאמה שלי לאירוע. אני לא מונע את עצמי כעיקרון מדבר כזה. אין לי דבר נגד זה, אבל לא בכל אירוע אני מופיע-יש אירועים שנראה לי שאני לא מתאים להם או שאולי מישהו אחר יתאים יותר. ככלל - אני בעד".

  - מה דעתך על ההשוואות שעושים בינך לבין שלמה ארצי, והאם לא הגיע הזמן למופע משותף?

  "התשובה היא שאני לא אוהב השוואות, אין צורך. כנראה שעוד לא הגיע הזמן למופע משותף".

  - האם המופע החדש השקט והאקוסטי שלך (שאגב ראיתי והיה נהדר) הוא תוצאה של כובד הגיל או של ביקוש מהקהל שמעדיף בימים אלו מופעים סולידיים?

  "(המפיק המוזיקלי) משה לוי ואני רצינו לעשות את זה. לא חשבנו לא על גיל ולא על קהל".

  - האם באלבום הבא שלך יופיע שיר שידבר על מצבה הקשה של ישראל בשניים האחרונות?

  "כן, יש שיר אהבה כזה".

  - מי מהאמנים הצעירים ממשיך הדרך המוזיקלית שלך?

  "אני לא מרגיש בעמדה להגיד. אני שומע פה ושם השפעות".

  - מאיפה באו המילים הספרדיות בשיר דז'ה וו?

  "השיר נכתב כפארודיה. המילים בספרדית באו לי לראש. אחר כך נודע לי שיש מילים כאלה באמת בספרדית. מורנה נשמע לי כמו שם יפה של אישה עם אוריינטציה ספרדית או דרום אמריקאית וזה התחבר טוב לגיטרה האקוסטית. חוץ מזה, אני עבדתי עם מורנו… ביילנדו קוראסון סתם צלצל טוב. באמת שלא ידעתי מה אני כותב, ואין לזה קשר באמת לשיר".

  - למה הדיסקים שלך כל כך יקרים?

  "אין לי שליטה או נגיעה לקביעת מחיר הדיסקים. לא ידעתי שהדיסקים כל כך יקרים, עכשיו אני מבין למה לא קונים. אני אבדוק את העניין".

  - איך היחסים שלך עם אריק איינשטיין?

  "אני אוהב אותו, את אריק".

  - מה אתה חושב על רדיוהד?

  "להקה נהדרת, כמו גם שני האמנים הותיקים (יאנג ודילן). מה עם עוד אמנים?".

  - מה בדבר לגליזציה של מריחואנה?

  "הייתי רוצה שיהיה כמה שיותר חופש".

  - האזנת לבוטלג של "חתונה לבנה"?

  "קיבלתי אותו במתנה, זה זיכרון יפה. הידד לעושים במלאכה. האיכות של ההקלטה לא מצדיקה הוצאת תקליט כזה לשוק. אם ההקלטה היתה באמת טובה זה היה נהדר, כי זה הזיכרון היחיד שנשאר מזה".

  - מי לקח את כל הכסף מההופעות של "מחכים למשיח"?

  "התשובה היא מס הכנסה".

  האזינו ל"גיטרה וכינור" בהופעה חיה בתוך המופע 'שלום חנוך ומשה לוי - יציאה' (למטה מימין, תחת "האזינו")
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים