שתף קטע נבחר

מפקדים בדובדבן זילזלו בכללי הבטיחות

חיילים העידו בפני ועדת החקירה שהוקמה בעקבות מותו מהתייבשות של אחד הלוחמים, על מקרים רבים של התייבשות ושברי מאמץ באימונים, שלא טופלו. הרמטכ"ל הדיח את מפקד פלגת האימונים של היחידה ומפקד הצוות של החייל רועי דרור ז"ל

ממצאים חמורים על נוהלי האימונים ביחידת המסתערבים דובדבן: בחודשים האחרונים היו ביחידה מקרים רבים של התייבשויות חיילים במהלך אימונים והתבצעו עבירות קשות על כללי הבטיחות.
הממצאים עלו במהלך בדיקה של ועדת חקירה שהוקמה בעקבות התייבשותו למוות לפני כשבועיים של לוחם היחידה, סמל רועי דרור, במהלך אימון ניווטים בצפון הארץ.
גורמים צבאיים בכירים חושדים שחלק מאנשי דובדבן ניסו לטייח מחדלים הקשורים לתאונה. בעקבות הממצאים החליט הרמטכ"ל להדיח מתפקידיהם שני קצינים ביחידה ולשחרר אותם מצה"ל. נגד מפקד דובדבן, סא"ל נדב, הוחלט לא לנקוט צעדים משום שהוא חדש בתפקידו.

אסון בצוק הארבל

אסון ההתייבשות ביחידת דובדבן התרחש ב-18 ביוני. סמל רועי דרור ז"ל מכוכב יאיר, שהתגייס ליחידה לפני כשנה, היה בפרק האחרון של האימונים לקראת הכשרתו כלוחם מן המניין. סמל דרור השתתף עם חבריו לצוות בניווטים בצפון הארץ במשך כל הלילה. בבוקר נשלח על ידי מפקדו לטפס על צוק הארבל, למרות החום הכבד ולמרות שהטיפוס על הצוק מסוכן ואינו נכלל בתוכנית האימונים של צה"ל. לאחר זמן קצר חזר בו מפקד הצוות, קצין בדרגת סגן, וקרא לחיילים להפסיק את הטיפוס, אך זה היה מאוחר מדי עבור סמל דרור, שהיה בין ראשוני המטפסים. הוא נמצא מוטל ללא רוח חיים סמוך מאוד לראש הצוק.
בתחילה טענו בדובדבן כי רועי דרור מת כתוצאה מנפילה וממכה שספג במפרקת. אולם, חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) העלתה כי הסיבה הייתה התייבשות. בכירים בצה"ל העלו אפשרות כי בדובדבן העדיפו לקבוע שהמוות נגרם מנפילה ולהימנע מבדיקה רפואית.

הסיבה: "עודף מוטיבציה"

בעקבות האסון בצוק הארבל מונתה בצה"ל ועדת חקירה בראשות אל"מ אייל אייזנברג, מפקד יחידה מיוחדת במילואים. ועדת אייזנברג הציגה השבוע את ממצאיה לרמטכ"ל, שאול מופז, לאלוף פיקוד המרכז, איציק איתן, ולמפקד זרוע היבשה, אלוף יפתח רון טל. גורמים בכירים ציינו בסיכומים שנערכו, כי הם נדהמו מחומרת הנתונים.
הוועדה קבעה, כי מפקד הצוות שגה באופן חמור ביותר כאשר שלח את חייליו לטפס בחום הכבד על צוק הארבל, בניגוד מוחלט לפקודות ולתוכניות האימונים. יתרה מזאת, נמצא כי הייתה ביחידה נורמה של זלזול בהוראות הבטיחות במשך תקופה ארוכה.
בין היתר העידו חיילים ביחידה בפני ועדת החקירה, כי מקרי התייבשות חזרו על עצמם כמה פעמים במהלך האימונים. כך, לפני כמה שבועות, התייבשו כמה חיילים במהלך מסע כומתה, אך למרות זאת התירו להם מפקדיהם להמשיך במסע, בניגוד לפקודות, בטענה כי הפגינו מוטיבציה. עוד נמצא כי לחיילים רבים היו שברי מאמץ ברגליים, אבל גם במקרים אלה עודדו אותם המפקדים להמשיך ולהתאמן.
ועדת החקירה קבעה כי הסיבה לרוב עבירות הבטיחות הייתה "עודף מוטיבציה", אבל ציינה כי אין בכך כדי להצדיקן.
הרמטכ"ל שאול מופז, שבחן את הממצאים, הורה להדיח לאלתר את מפקד פלגת האימונים של דובדבן, אחד הקצינים הוותיקים ביחידה, בדרגת סרן. כמו כן הורה כי הקצין לא יוכל להישאר בשירות קבע, מכיוון שהוא ידע על העבירות ולא דיווח. מפקד הצוות של החייל שהתייבש הודח אף הוא.
גורמים צבאיים בכירים ציינו כי היו ננקטים צעדים חמורים יותר נגד בכירים בדובדבן, אלמלא הנסיבות המיוחדות של היחידה, הנמצאת תחת עומס פעילות עצום. היחידה זכתה בשנה האחרונה בצל"ש ובתעודות הערכה מיוחדות מראש הממשלה על פעולותיה בשטחים.
בשנים האחרונות אירעו בדובדבן כמה תאונות קשות. לפני שנתיים נהרגו שלושה מחיילי היחידה מאש חבריהם ושניים נוספים נפצעו במהלך פעולה ליד שכם. לפני כחצי שנה נהרג מפקד דובדבן, סא"ל אייל וייס, מהתמוטטות קיר על ראשו במהלך פעולה ללכידת מבוקש ליד טול כרם.
דובר צה"ל מסר: "ממצאי החקירה הנוגעת למותו של סמל רועי דרור העלו חריגות חמורות בתפקודם של שני מפקדים ביחידה. הליך מיצוי הדין עם שני המפקדים יושלם בימים הקרובים". גורמים צבאיים הוסיפו כי יחידת דובדבן שיתפה פעולה בחקירת האירוע ולא נעשו נסיונות טיוח.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
טיפס ראשון. רועי דרור ז"ל
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
מומלצים