שתף קטע נבחר

משפחתו של מדחת יוסף: האמת יוצאת לאור

בעקבות החשיפה ב-ynet של הדו"ח הקובע כי צה"ל ידע שאין לסמוך על הפלסטינים בפינוי פצועים מהשטח - נשמעו תגובות קשות. ח"כ איוב קרא: אציג את הכתבה בוועדת חוץ וביטחון. משפחת החייל: "אסור היה לסמוך על הפלסטינים"

חשיפת ynet, לפיה ידע צה"ל שאין להמתין לחילוצו של שוטר מג"ב, מדחת יוסף, על-ידי הפלסטינים, עוררה תגובות קשות.
הכתבה חשפה דו"ח שחיבר סגן-אלוף אלכס חייקוב, ובו תיאור של הקרב שאירע בקבר יוסף באוקטובר 2000. כמו-כן מתואר אירוע שקדם לו, במהלכו נפצע קצין צה"ל אך חולץ בשלום. הלקח מאותו אירוע היה שאין לחכות לפינוי בידי הפלסטינים, ויש לפעול בכל מקרה של פציעת חייל בקבר יוסף.
למרות הלקח הברור, חצי שנה לאחר מכן לא חולץ מדחת יוסף. הקצונה הבכירה העדיפה להמתין לסיוע אנשיו של ג'יבריל רג'וב. הסיוע בושש להגיע, ויוסוף דימם בשטח במשך ארבע שעות וחצי. רק לאחר שמת, החלו הפלסטינים לפעול להשתלטות על מתחם הקבר.
"אני מתכונן לתת את הכתבה לכל חבר בוועדת החוץ והביטחון", אמר ח"כ איוב קרא, חבר הוועדה, הפועל לאחרונה לקידום הנושא. "בכוונתי להזמין את מפקד חטיבת שכם ואת מפקד יחידת התיאום והקישור לשעבר, שחיבר את הדו"ח, לשיחה עם חברי הכנסת. טוהר המידות של צה"ל נפגע בצורה כזו, שקשה יהיה לתקנו ולהשיב את האמון. אי-אפשר יהיה לתקן את ההרגשה של החיילים, מבלי שכל האחראים יקומו וייקחו אחריות. כל עוד לא ייקחו אחריות – הם פוגעים בצה"ל, הגוף שסביבו קיים הקונצנזוס הגדול ביותר במדינה. עכשיו ברור לכולם, כי המקרה הזה הוא מחדל שערורייתי".

משפחת יוסף: "האמת יוצאת לאור"

משפחתו של החייל מדחת יוסף שמחה על הפרסום. "לאט לאט האמת יוצאת לאור", הם אומרים. "היום כל העם יודע שסמכו על הפלסטינים, ואסור היה לעשות זאת", אומר אחיו של מדחת ז"ל, מהדי יוסף. "הם לא רצו להתמקח עם הפלסטינים, רצו שלום, ברק היה בשלטון. כל ההסלמה התחילה אחרי-כן. לא חיפשתי לערוף ראשים, אבל הנה, עכשיו יוצאת האמת לאור. כל הפלסטינים שם רצו להרוג, הם לא הסתובבו עם עלי זית".
בעקבות פרסום התחקיר התקבלו מאות תגובות מגולשים. בעשרות מהן ניתן היה לאתר את המילה "בושה". "לעזוב את המדינה כי מתו כל הערכים", כתב גולש. "הפקרנו את רון ארד, הפקרנו את צד"ל, הפקרנו והפקרנו", כתב אחר. מדובר בקומץ משפטים, המדגימים עד כמה הנושא טעון.

"אבד האמון בין החייל בשטח לדרג הבכיר"

בתנועת "אכפת" מדווחים על שבר מוראלי בצה"ל בעקבות הפרשה, ממנו מתקשים חיילים רבים להתאושש. "חיילים שחונכו על הקוד האתי לא יכולים לסבול את המחשבה שחייל הופקר", אומרים בתנועה. "את התוצאות ניתן לראות בחוסר אמון ברור של חיילים בדרג הבכיר. קבר יוסף היה קו פרשת מים ביחסים שבין הדרג הצבאי הבכיר לחייל בשטח".
לדברי מקורות בתנועה, "כיום יש חוסר אמון מוחלט של חיילים במפקדיהם, והדבר משליך על יכולת הלחימה. היום חייל לא יכול לדעת שבעת פציעה הוא אכן יחולץ. הספק הזה משפיע באופן ישיר על המורל ועל יכולת הלחימה. הם יכולים לסמוך רק על חבריהם הקרובים, ולא על הקצונה הבכירה. צריך להפסיק לטייח את הפרשה, כי אם הצבא לא יכיר בטעותו - השבר לעולם לא יתאחה".
בספטמבר צפוי בג"ץ לפסוק בנושא, בעתירה שהגישה תנועת "אכפת". התנועה ביקשה לכפות באמצעות בית המשפט העליון על הממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת הנושא, שנה וחצי אחרי מותו של מדחת יוסף. "בית המשפט מעולם לא כפה על הממשלה להקים ועדת חקירה", אומרים בתנועה, "אך לפנינו מקרה יוצא דופן".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמיקם חורש
מדחת יוסף. דימם למוות במשך ארבע וחצי שעות
צילום: עמיקם חורש
מסמך חייקוב. הלקחים לא הופקו
צילום:אי פי
קבר יוסף. הקצונה העדיפה להמתין
צילום:אי פי
מומלצים