שתף קטע נבחר

ועדת הכנסת: לא להרוס את הבניין הישן של הכנסת

הוועדה, שהתכנסה לבקשת המועצה לשימור אתרים, החליטה להקים צוות של חברי כנסת שיבחן את שימור "בית ארזי-פרומין" ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים, ששימש את הכנסת בין 1950 ל-1966

ועדת הכנסת דורשת להקפיא את כל התוכניות להרוס את המבנה הישן של הכנסת, הידוע כ"בית ארזי-פרומין" ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים.
הוועדה, שהתכנסה היום (ב') לבקשת המועצה לשימור אתרים, החליטה להקים צוות של חברי כנסת לבחינת הבטחת המבנה ושימורו. בנוסף, הוועדה תגיש התנגדות לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. "הכנסת מאוחדת משמאל ומימין למנוע פגיעה כה חמורה בלב ליבה של הדמוקרטיה הישראלית", אמר בתום הדיון יו"ר הוועדה, ח"כ יוסי כץ (עבודה).
לפני כחודש הופקדה בוועדה המחוזית תוכנית מטעם הרשות לפיתוח ירושלים, לפרויקט "בית ארזי- פרומין" - בניין בן 16 קומות במקום המבנה הישן, תוך שימור חזית המבנה. הקרקע שהיתה שייכת למינהל מקרקעי ישראל, נמכרה ליזם פרטי.
הכנסת שכנה בין ממרץ 1950 לאוגוסט 1966 בבית "ארזי-פרומין". משם עברה לבניין הנוכחי מול גן הוורדים ובסמוך לקריית הממשלה.
יו"ר הכנסת לשעבר ונשיא המועצה לשימור אתרים, שלמה הלל, אמר בדיון בוועדת הכנסת כי "הבניין מבטא את המאבק של המדינה נגד ההתנגדות הבינלאומית להפיכת ירושלים לבירה. כל זה היה בתנאים בלתי אפשריים. לא נסלח לעצמנו על הרס הבניין הזה, זו הצעה ברברית".
מנהל הרשות לפיתוח ירושלים, אודי ניסן, אמר בתגובה כי הרשות עומדת בקשר ארוך עם הכנסת בנושא.
המועצה לשימור אתרים מתנגדת, כאמור, לפגיעה במבנה הישן ורואה בו מבנה ציבור חשוב האמור לשמש את הקהל הרחב. לדבריה, מעבר להנצחת משכנה הראשון של הכנסת, יש ליצור במקום מתחם ציבורי-תיירותי במרכז העיר. כמו כן, אומרים במועצה לשימור אתרים, יש ליצור בחלל אולם המליאה שבקומה השנייה מוזיאון בו יסופר על ההחלטות החשובות והאישים שפעלו במשכן הישן.
בתגובה נמסר מעיריית ירושלים, כי אין כוונה להרוס את הבניין. "הפרויקט משמר את חזית הבניין ההיסטורי תוך בנייה מחדש של אולם המליאה ההיסטורי, בקומה מתחת לקומת הכניסה. האולם יישאר פתוח לציבור ויהווה מקום לתצוגות ותערוכות הקשורות לעבודת הכנסת בעבר", אומרים בעיריית ירושלים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
בנין הכנסת, בשנות ה-50
צילום: לע"מ
צילום: המועצה לשימור אתרים
בית פרומין כיום
צילום: המועצה לשימור אתרים
צילום: לע"מ
המליאה של פעם
צילום: לע"מ
מומלצים