שתף קטע נבחר

סופית: אין פורנו בטלוויזיה

הכנסת אישרה הצעת החוק של ח"כ יגאל ביבי שאוסרת כליל על שידורי פורנוגרפיה בכבלים או בלוויין. ח"כ פורז: "מדינת ישראל יכולה ממחר להצטרף כחברת כבוד למדינות כמו איראן ואפגניסטן"

הצעת החוק האוסרת כליל שידורי פורנוגרפיה עברה אמש (יום ג') במליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית.
הצעת החוק שהגיש ח"כ יגאל ביבי (מפד"ל) קובעת כי בערוצים הציבוריים לא ניתן יהיה לצפות בשידור מין. 44 חברי כנסת תמכו בהצעה, לעומת 20 שהתנגדו, ואחד שנמנע.
הסתייגותו של חבר הכנסת מיכאל איתן, שהציע לקודד את השידורים ולהגבילם לשעות הלילה, נדחתה.
בהצעה תמכו המפלגות הדתיות: ש"ס, המפד"ל ויהדות התורה - וכן האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו, מימד, הח"כים הערבים, וחברי הכנסת מוטי משעני, יחיאל לסרי, נחמה רונן, מרינה סולודקין ויובל שטיניץ.
רק חמישה חברי כנסת ממפלגת העבודה הגיעו להצבעה והתנגדו: אופיר פינס, אפי אושעיה, יעל דיין, איתן כבל ואברהם בייגה שוחט. חמישה ח"כים בלבד מהליכוד התנגדו להצבעה: איוב קרא, מיקי איתן, זאב בוים, גדעון עזרא ורובי ריבלין.
נציגי הלווין והכבלים הביעו זעם רב על הצעת החוק. שידורי הפורנוגרפיה הכניסו למפעילי הכבלים ול-yes מיליוני שקלים בחודשים שבהם הופעלו בצורה שוטפת. יונה ויזנטל, סמנכ"ל שיווק ותוכן ב- YES אמר כי בחברה ילמדו את ההחלטה. תגובה דומה מסר דורון אדמתי, סמנכ"ל שיווק ותוכן במת"ב דיגיטל.

נוסח החוק

על פי החוק החדש, שידורי פורנוגרפיה מוגדרים כך "הצגת יחסי מין שיש בהם אלימות, התעללות, ביזוי, השפלה או ניצול; הצגת יחסי מין עם קטין או אדם הנחזה לקטין והצגת אדם או איבר מאיבריו כחפץ זמין לשימוש מיני - זאת, למעט משדרים שבאופן מובהק אינם בעלי ערך אמנותי, מדעי, חדשותי, חינוכי או הסברתי, המצדיק בנסיבות העניין את שידורם". יצוין כי בהצעת החוק המקורית נכתב כי המשדרים "אינם בעלי ערך אמנותי, חדשותי…", ואולם הסתייגותו של ח"כ מלול (ש"ס) הפכה את הניסוח ל"אינם במובהק בעלי ערך אמנותי, חדשותי…". החוק החדש ייכנס לתוקף בתוך שלושים ימים מיום פרסומו ברשומות הכנסת.

איפה העבודה והליכוד?

"מדינת ישראל יכולה ממחר להצטרף כחברת כבוד למדינות כמו איראן ואפגניסטן בה האייטולות קובעות מה רואים ומה לא", אמר ח"כ אברהם פורז בתום ההצבעה.
הדיון שקדם להצבעה היה ציבעוני ומלא חיוכים בזוויות הפה. "אין סרט פורנוגרפי שיש בו ערך אמנותי", אמר ח"כ זבולון אורלב שקידם את החוק בוועדה שלו, ועדת החינוך. "אנחנו צריכים לקדם ערכים של כבוד לאשה!", אמר. ח"כ רחמים מלול מש"ס אמר: "חוקרי משטרה, פסיכולוגים ומומחים אומרים שהשידורים הללו משחיתים צעירים!".
ח"כ יגאל ביבי, שרשם לעצמו ניצחון פרלמנטרי לא מבוטל, חזר והודה במשך כל היום לאירגונים הפמיניסטים שלפתע מצאו מכנה משותף משמעותי עם חברי הכנסת הדתיים. "היום אפילו אחמד טיבי וחיים דרוקמן יכולים להתאחד בדבר ערכי", הסביר ביבי. "ההצעה של מיקי איתן היא מיסוד הזנות המצולמת. הוא המציא פטנט של כרטיס חכם כדי להרוס את הנפש ולטמטם את הילדים".
מניסיונה האישי דיברה ח"כ תמר גוז'נסקי. "לא מזמן ראיתי סרט מפלצתי, לא מיני, שיש בו יחסים בין אנשים שנראים כמו יחסים בין חיות וזה שודר בשעה 22:00. איך זה משודר?", שאלה. "מי יכול לשלוט על בן 15 ולהגיד לו 'מויישלה, הסרט הזה הוא לגיל 17 ומעלה'?'", אמרה גוז'נסקי, אך הדגישה כי החוק לא יאסור עירום בטלוויזיה, אמנות ואפילו סרטים כגון "הטנגו האחרון בפאריז".
יו"ר תנועת ש"ס, השר אלי ישי אמר: "הצלנו את ילדינו מהרס והשחתה מוסרית וזהו שלב חשוב בניקוי החברה הישראלית מגילויים קשים של אלימות כלפי נשים". השר ישי הוסיף כי "מצער הדבר שכל מה שנשאר מהערכים הליברליים של חוגים בשמאל הישראלי הוא הגנה על פורנוגרפיה".

קיצור תולדות הפורנו

לפני מספר חודשים, במסגרת תיקון חוק הבזק, נאסר שידורם של ערוצי פורנוגרפיה בחברות הכבלים ובחברת הלווין. במקום זאת, החברות קיבלו היתר לשדר משדרים פורנוגרפיים במסגרת שיטת "שלם וצפה". החברות, בגיבוי מועצת שידורי הכבלים והלווין, החלו למכור ללקוחותיהם ערבי צפייה ("Pay Per Night"), שפתחו בפני המנויים את ערוצי הפורנו לערב שידורים שלם (מ-22:00 ועד 04:00 לפנות בוקר) תמורת תשלום.
ואולם - החברות קבעו מחיר מקסימלי לתשלום עבור צרכני הפורנו ה"כבדים" – בחברת הלווין, למשל, מנוי שהזמין ושילם עבור שלושה לילות כחולים, קיבל בחינם את יתר הלילות באותו חודש. מבצעים דומים ניתנו גם על ידי חברות הכבלים. בעקבות לחצים שונים, שינו החברות את מחירי החבילות – ואלו נקבעו בין 30-50 ש"ח. מספר חברי כנסת שכעסו על שיטת השיווק והתימחור של השידורים, טענו כי מדובר ב"ערוץ טלוויזיה במסווה של שידורים בתשלום" ויזמו הצעת חוק שתאסור שידורי פורנו לחלוטין.
במהלך החודשים האחרונים התנהלו שיחות בין חברות הכבלים וחברי הכנסת במטרה להגיע להסכם בנושא, אולם אלו הסתיימו ללא תוצאות. ב-1 במרץ, בניסיון להגיע לפשרה, החליטו חברות הכבלים לבטל את "ערבי הצפייה", ולעבור למתכונת הישנה של סרטי פיי-פר-וויו (תשלום עבור צפייה). המשמעות שנגזרה מכך - ערוץ "פלייבוי", המשדר תוכניות קצרות (להבדיל מסרטים באורך מלא) וכן משדר תכנים של אירוטיקה רכה (להבדיל מסרטי פורנו קשה) הורד מהאוויר.
המחירים החדשים שנגבו תמורת צפייה בסרט בודד היוו הרעה משמעותית עבור צרכני הפורנו (9.90 ש"ח במת"ב ובלוויין, 11 ש"ח בערוצי זהב ו-12.90 ש"ח בתבל). יצוין כי למרות השינויים המפליגים שערכו החברות, חברי הכנסת הדתיים סירבו למשוך את הצעת החוק הגורפת, ובסוף פברואר אישרה מליאת הכנסת את החוק בקריאה ראשונה. החוק חזר לדיונים בוועדת החינוך של הכנסת, וכעת, עם השלמת הקריאה השנייה והשלישית, הושלם התהליך.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים