שתף קטע נבחר

לוחם השייטת נקבר בטקס אזרחי, למרות צוואתו

רוזנטל שהיה לוחם השייטת האחרון שצלל בקישון, והקורבן הצעיר ביותר של הנחל המזוהם, ביקש להיטמן בטקס צבאי מלא, אך בקשתו לא נענתה. דובר שר הביטחון: לא ניתן היה להיענות לבקשה במלואה, ולכן הוחלט לאפשר לוויה אזרחית עם סממנים צבאיים

לוחם השייטת אריק רוזנטל (31) שנפטר מסרטן מובא למנוחות הערב (ד') בטקס אזרחי עם סממנים צבאיים - כך סיכמו גורמי ביטחון עם משפחתו ועם עמותת יוצאי השייטת שנפגעו מסרטן, שדרשו הלוויה צבאית מלאה.
רוזנטל ביקש בצוואתו להיקבר בהלוויה צבאית, וגם השופט מאיר שמגר, יו"ר ועדת החקירה לנפגעי הבריאות בקישון, המליץ לאפשר זאת. אולם במשרד הביטחון התנגדו לבקשתו של רוזנטל. לאחר מו"מ בין לשכת שר הביטחון לבין משפחתו הקרובה של רוזנטל, הוחלט כי הוא ייטמן בחלקה הצבאית בקריית שאול, בטקס אזרחי עם סממנים צבאיים.
יועץ התקשורת של שר הביטחון מסר כי "אין כל אפשרות לקיים לוויה צבאית למי שאינו בשירות פעיל וזה המצב מאז ומעולם. שר הביטחון, באופן חריג ותקדימי ובניגוד לעמדת מערכת הביטחון, החליט כי רב צבאי ינהל את הטקס, וארונו של הנפטר יהיה עטוף בדגל ישראל, אולם נושאי הארון לא ילבשו מדים ולא יהיו מטחי כבוד - וזאת בהתאם לבקשת המשפחה".
במערכת הפוליטית נשמעו תגובות זועמות על ההחלטה. ח"כ נחמה רונן אמרה: "מי ששלח את אריק רוזנטל לצלול בנחל המזוהם ביותר בישראל, שייקח אחריות מלאה לתוצאות ויאפשר לו להיקבר בכבוד הראוי לחייל שמסר נפשו למען המולדת".
יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד, אמר כי "החלטת שר הביטחון שלא לאפשר הלוויה צבאית מלאה לאריק רוזנטל, לוחם השייטת שלקה בסרטן, היא עוד גילוי של אטימות וגסות מצד מערכת הביטחון. הצבא שקבר את אריק בקישון לא מוכן עכשיו לקבור אותו כראוי ללוחם. אריק רוזנטל הוא שעשה מחווה כלפי הצבא, שהרג אותו ברשלנות פושעת, כאשר ביקש להיטמן כחייל, אבל הצבא הטיפש לא השכיל לגמול לו במחווה מצידו". שריד קרא לשר הביטחון לשנות את החלטתו.
בחודש שעבר פרסמו כתבי "ידיעות אחרונות", ענת טל-שיר וצדוק יחזקאלי שאריק רוזנטל היה אחרון הצוללים בקישון, על פי רישומי השייטת. מאז הצלילה האחרונה בחורף 92' נערכו בקישון צלילות מעטות, רק באישור מפקד השייטת. היחידה של אריק צברה מאות שעות קישון.
הצלילות בנמל המזוהם ביותר בישראל נערכו בעיקר בלילה, בין תשע בערב לשש בבוקר. כך משך שבעה-שמונה חודשים, ארבע פעמים בשבוע, שש שעות בממוצע משך כל צלילה. הקישון, שהיה רווי בשפכים תעשייתיים ובחומרים מסרטנים, זכה באותו חורף לתגבור משמעותי ברמת הזיהום בשל הגשמים החזקים והרוחות העזות. אריק רוזנטל וחבריו ביצעו את עיקר משימות הצלילה בבוצה שבקרקעית הקישון, לשם שוקעים כל אותם רעלים מסרטנים.
שני גידולים במוחו של אריק הכריעו אותו ימים ספורים לפני בחינות הגמר ברפואה, שאותן לא השלים. אריק רוזנטל, שהוא הקורבן הצעיר ביותר של נחל הקישון, הותיר במותו אשה, רנית, ותינוק בן תשעה חודשים, עומר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
אריק רוזנטל. עוד גילוי של אטימות
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים