שתף קטע נבחר

תווי שי: האם תוקנו הבעיות?

רשת קלאב-מרקט השיקה השבוע תו שי, שמספק הזדמנות טובה לבחון מה קורה בתחום: האם נפתרה הבעיה של אי החזרת עודף? ומה קורה עם רשת כמו סקאל, שהחליטה לפרוש מהתו המשולב? כל התשובות

רשתות השיווק עדיין לא השכילו לטפל בתקיפות בשתי הבעיות הגדולות של תווי השי לחגים, כפי שהתגלו במלוא חומרתן לאחר פסח האחרון. הבעיה העיקרית: חנויות המסרבות לתת עודף במזומן מתחת לסכום של 10 שקל למי שקונה בתווים.
לאחרונה התגלתה בעיה חדשה בנושא תווי שי: כפי שפורסם לראשונה ב-ynet (ראו קישור מימין) בגלל סכסוך כספי בין רשת סקאל למשביר לצרכן החליטו בסקאל, שהיתה שותפה בתו המשולב, כי הם מפסיקים לכבד את התו בחנויות הרשת. זאת, למרות שסקאל חתומה על הסכם ומופיעה ברשימת החנויות המכבדות את התו המשולב.
לדברי יעקב גינצבורג, מנכ"ל קלאב-מרקט, גם כשכיהן בתפקיד מנכ"ל המשביר לצרכן התגלעו בעיות עם רשת סקאל, שסירבה לכבד את התווים - עובדה שלא הפריעה לקלאב-מרקט לחתום עם סקאל על הסכם לשיתופה בתו החדש שהוציאה לקראת ראש השנה הקרוב.

מה קורה ברשתות המזון

רשת קלאב-מרקט היא הראשונה מבין רשתות המזון שהוציאה תו משלה: השבוע הכריזה הרשת על השקת תו קנייה לראש השנה הקרוב, אקסטרא-תו. החידוש העיקרי: על כל סכום של תווים שינצל הלקוח באחת מהחנויות השייכות להסדר, הוא יקבל הנחה של 10% כשיוסיף ויקנה בסכום דומה. כלומר, מי שישתמש לדוגמה בתלושים של 200 שקל, ויוסיף עוד 200 שקל מכספו - יקבל הנחה של 20 שקל. המבצע יתקיים מתחילת יולי וניתן יהיה לממשו עד ערב ראש השנה.
רשת שופרסל לא ערכה שינויים בתווים שלה, והיא תשווק לקראת ראש השנה את תו הזהב, התקף ברשתות שופרסל וכל רשתות הבת, למעט יוניברס, וכן בשורה של רשתות נוספות מחוץ לענף המזון. בנוסף יש תווי קנייה לשופרסל ולרשתות הבנות למעט יוניברס, אבל לא לרשתות בתחומים נוספים, ויש גם את תו יוניברס לרשת יוניברס-קלאב בלבד.
ברשת הריבוע הכחול מגבשים בימים אלו גירסה מעודכנת לתו הרשת רב תו, שיצא לראשונה בערב פסח האחרון, לאחר שקלאב-מרקט נפרדה ממנו.
כל אחת מרשתות המזון מנסה להתהדר ברשימה ארוכה יותר של רשתות משנה, ויש רשתות המופיעות כאפשרות ביותר מתו אחד: כך, למשל, גולף-אנד-קו, המשביר-מחסני-אופנה, פוקס ופוקס-קיד, אותם מצאנו גם ברשימה של קלאב-מרקט וגם ברשימת תו הזהב של שופרסל.

ומה עם העודף?

בעיית סקאל, שיצאה מהתו המשולב ועברה לקלאב-מרקט, מטרידה את המועצה לצרכנות, שסבורה כי יש כאן עבירה על חובת האמת בפרסום: הרי חלק מהצרכנים אינם מממשים מיד את תווי השי, שתקפים לתקופות שבין שנה וחצי לשנתיים. מה דינה של רשת שהחליטה לצאת מהמשחק בתקופה זו?
במועצה לצרכנות אומרים, כי כששמה של רשת מתנוסס בין רשתות אחרות בתוך תו, היא צריכה לעמוד מאחורי שמה ולהמשיך למכור לצרכן תמורת תווים. מן הראוי, אומרים במועצה, ששם של רשת יימחק מתו קיים רק במקרה של פשיטת רגל. בסקאל אומרים בתגובה: המשביר לצרכן חייבים לנו כסף רב, ואיננו יכולים להמשיך לכבד את התווים. במשביר-לצרכן מכחישים מכל וכל: הרשת עומדת בכל התחיבויותיה ומכבדת את כל התשלומים, כמו גם הסכמים עם גורמים להם מחויבת הרשת. רשת סקאל היא שפנתה למשביר-לצרכן וביקשה להשתחרר מהתחייבויותיה לשימוש וכיבוד תווי התו המשולב. המשביר לצרכן מקווה שרשת סקאל תמשיך לכבד את תווי הקניה ותעמוד בהתחיבויותיה.
האם יש לרשתות מדיניות בנושא? הסכם שופרסל עם הספקים בנושא זה מחייב כל שותף ושותף, אומרים בהנהלת הרשת. במידה שתופנה אלינו תלונה כלשהי של לקוח, היא תטופל בהתאם להסכם ובמטרה להשביע את רצונו.
גם גינצבורג מבטיח לטפל בבעיה: נחייב את הספקים לעמוד בהסכם. אנחנו מחתימים אותם על כך ויש לנו בטוחות, כי הכסף שלהם נמצא אצלנו. נדאג שהצרכנים לא יפגעו.
ומה בקשר לבעית העודפים, כשחנויות מסרבות לתת עודף כשמדובר בסכומים קטנים? גינצבורג טוען, כי הוא מצדד בעודף במזומן כשמדובר בסכומים קטנים, עם אפשרות ללקוח להעדיף תווים כעודף. אם נקבל תלונות על בעיות בנושא - נטפל בהתאם, הוא אומר.
מרשת שופרסל נמסר, כי החנויות מחויבות לתת עודף ללקוחות בצורת זיכוי בחנות בה מימשו את התו. בעקבות בעיות מסוג זה ברשת הוניגמן, שהתפרסמו לאחרי פסח בידיעות אחרונות, פנתה שופרסל לרשת הוניגמן על מנת לברר את הנושא. בהוניגמן הבטיחו לברר פעם נוספת את המקרה ולוודא שבעתיד הטעות לא תישנה, הם אומרים.
כדאי לדעת: ד"ר יוסי ברג, היועץ המשפטי של המועצה לצרכנות, קובע כי לעסק מותר לתת לצרכן תעודת זיכוי במקום עודף רק אם הדבר הוסכם מראש בעת רכישת התווים. לא די בכך שהפרטים יובאו לידיעת המעביד רוכש התלושים, אלא יש לפעול באופן סביר ליידוע העובד המקבל אותם, כשהדרך המועדפת היא ציון כל מגבלה לגבי השימוש בתלושי הקנייה על גבם, או לפחות בצירוף מסמך גילוי בדבר מגבלות השימוש בהם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אקסטרא-תו. התווים נלחמים על לב הוועדים
מומלצים