שתף קטע נבחר

בלעדי: מוטי אשכנזי רץ לכנסת

גיבור תנועת המחאה שלאחר מלחמת יום כיפור החליט לעשות מעשה - ולרוץ לכנסת. שם המפלגה שבדרך: "צדק". המצע: להקים קהילה משותפת מהים התיכון ועד עיראק

פרסום ראשון: מוטי אשכנזי, הסמל של תנועת המרי האזרחית לאחר מלחמת יום הכיפורים, מבעיר מנועים בכוונה לרוץ בראש רשימה לכנסת. באחרונה הקים אשכנזי את תנועת "צדק" - ציונות, דמוקרטיה וקידמה, פתח אתר אינטרנט וחיבר מצע מדיני יחד עם שותפו עו"ד אילון ירדן.
אשכנזי רוצה לבטל את המושג "שטחים תמורת שלום" ולהכניס לשפה ביטוי מדיני חדש: "שלום תמורת שלום". לטענתו, המדינאים של ימינו משתמשים בכלים מדיניים שאבד עליהם הכלח. "כמו שלא יעלה על הדעת לנוע בסוס ועגלה, כך לא יעלה על הדעת להשתמש בכלים מדיניים בני מאה ויותר ששירתו אותנו מראשית הציונות", הוא מסביר.
היציאה לדרך הפוליטית נעשתה במידה רבה בעקבות גל הטרור האכזרי. "משנת 2000 מתנהל פה טבח אזרחים", אומר אשכנזי ל-ynet, "והמילה פיגוע לא מקובלת עלי. זהו טבח אזרחים שיטתי, מכוון ויזום. זהו פשע נגד האנושות. המילה פיגוע לא משקפת את המצב שבו רואה המשפט הבינלאומי מעשים כאלה. המשמעות של הדברים נעצרת גם בימין וגם בשמאל. רק אמנסטי הבינו את זה לאחרונה".
בעברו הצליח אשכנזי לשנות דפוסי חשיבה ולהביא ללחץ ציבורי שמוטט את ממשלת גולדה מאיר. "בכל הצניעות אני אומר שאני הבאתי להפלת ממשלת גולדה מאיר עם תנועת המחאה של מלחמת יום כיפור", הוא אומר. "זה היה בעצם אגד של קבוצות פוליטיות שהקו המתווה שלהן היה לקיחת אחריות. קיימנו הפגנות עד להתפטרות הממשלה".
אשכנזי היה במלחמת יום כיפור קצין צעיר שפיקד על מעוז בודפשט, היחיד שלא נפל בידי המצרים. 30 מחייליו נהרגו בקרבות הקשים והוא יצא מהמלחמה בתחושה שמישהו למעלה צריך לתת את הדין. "השארתי חיילים מהפלוגה שלי והרגשתי שאני חייב למשפחות וליתומים את זה. מאחר שועדת אגרנט שיחררה את הבכירים מאחריות. מאז נכנס לז'רגון הביטוי אחריות מיניסטריאלית", הוא אומר.
היום אשכנזי הוא יועץ אסטרטגי לגופים ממשלתיים, אישים ופוליטיקאים. עם מצע ימני המתנגד להקמת מדינה פלסטינית הוא שואף לרוץ לכנסת.
הגוף הפוליטי "צדק", שנבנה בימים אלה מקיים קשר עם אינטלקטואלים פלסטינים. הרעיון, לפי אשכנזי, הוא להקים קהילה משותפת נוסח האיחוד האירופי. בניגוד לכל רעיונות ההפרדה ששוטפים את הפוליטיקה היום, אשכנזי מעוניין בחיבור הישראלים, הפלסטינים והבדואים לקהילה אחת "בגבולות ישראל המנדטורית, עד עיראק", כהגדרתו.
"אני מתכוון לשילוב ולא להפרדה", הוא מסביר. "זו יכולה להיות מסגרת על עם מטבע משותף למשל, אבל הכי חשוב שנסיר את מערכת האיומים ההדדיים. 'מדינת כל אזרחיה' היא איום על מדינת היהודים. הפלסטינים טוענים כלפינו שיש ניסיון לעשות קנטוניזציה של שטחי יהודה שומרון ועזה. כל זמן שכולם מאוימים זהו משחק סכום אפס, אין שום סיכוי להגיע ליחסי שלום. אני רוצה להביא לשינוי הגישה, שינוי החשיבה".
למרות הדברים, מעוניין אשכנזי לשנות גם את סדר העדיפות הלאומי ולטפל בו. "צריך ליצור סדר יום חברתי כלכלי – וליצור חברה שלא תהיה חומרנית כמו זו של היום", הוא אומר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
רץ לכנסת. מוטי אשכנזי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים