שתף קטע נבחר

הפיגוע בעמנואל: 3 בני משפחה נהרגו יחד

הלילה הותרו לפרסום שמות שבעת הנרצחים בפיגוע בעמנואל: קרן קשאני, עדס גלילה, יהונתן גמליאל ואילנה סיטון, גל שילון בן 35 וביתו תפארת שילון בת תשעה כולם תושבי עמנואל. הרוגה נוספת היא זילפה קאשי בת 67 מגבעתיים סבתה של התינוקת תפארת שילון

שבעה הרוגים ו-16 פצועים בפיגוע קשה שאירע אתמול בצהריים (יום ג') סמוך לעמנואל. הבוקר נפטר גם הפג שנולד אמש לפצועת הפיגוע (ידיעה: בקישורים מימין).
הלילה הותרו לפרסום שמותיהם של שבעת הנרצחים: קרן קשאני, בת 20, עדס גלילה, בת 46, יהונתן גמליאל, בן 16 ואילנה סיטון, בת 35, גל שילון בן 35 וביתו תפארת שילון בת תשעה חודשים מעמנואל. הרוגה נוספת היא סבתה של תפארת, זילפה קאשי בת 67 מגבעתיים.
הודעות נמסרו למשפחותיהם.
גורמי ביטחון אמרו ל-ynet כי המחבלים, בין שלושה לארבעה, היו לבושים במדי צה"ל, והגיעו בסביבות השעה 14:40 אחר הצהריים עד ל-200 מטרים סמוך לש.ג של ההתנחלות עמנואל.
המחבלים הפעילו מטען נפץ לעבר אוטובוס ממוגן ירי של חברת דן, קו 189, שהיו בדרכו מבני ברק לעמנואל. אש נפתחה ורימונים הושלכו גם לעבר מספר מכוניות שהיו בסמוך לאוטובוס. חלקם התהפכו כתוצאה מהירי. עדי ראייה סיפרו כי נוסעי האוטובוס שנמלטו החוצה, ואז נפתחה לעברם האש.
כוחות הביטחון שהגיעו למקום החלו לירות לעבר המחבלים. אולם הם הצליחו להימלט רגלית לכיוון שכם, בשטח טופוגרפי קשה. תת אלוף יצחק גרשון, מפקד אוגדת איו"ש, אמר הערב כי במהלך המרדף שהתנהל באזור, נעצרו מספר פלסטינים והם עוכבו לחקירה בידי צה"ל.

ארגוני ההצלה נכנסו לשטח האש

שבעה ישראלים נהרגו ו-16 נפצעו בפיגוע, בהם שישה באורח קשה וארבעה במצב בינוני, והיתר קל. בין הנפגעים גם ילדים ותינוקות. הפצועים פונו על ידי מסוקים, ניידות של מד"א, כוחות הצלה איו"ש, כוחות צבא ומשטרה מחוז ש"י, לבתי החולים "מאיר" בכפר סבא (טלפון: 1255199) תל השומר (טלפון: 1255131) ו"בלינסון" בפתח תקוה (טלפון: 1255134).
כוחות מכבי האש עמלו במשך שעה ארוכה כדי לחלץ כמה מהפצועים שנלכדו בתוך האוטובוס, וסיפרו שרובם נפגעו מפגיעות ירי. ל-ynet נודע כי ארגון מד"א הוציא הנחייה לכל כוחות ההצלה שלא להיכנס לזירת האירוע ללא מכוניות ממוגנות ירי. למרות זאת, נכנסו מתנדבי "הצלה איו"ש" לשטח האש עם מכוניתיהם הפרטיות וטיפלו בפצועים. דובר מד"א הכחיש את הדברים.

"זה היה טבח"

הושעיה הררי, מתנדב הצלה איו"ש, שטיפל בפצועי הפיגוע, סיפר: "הייתי ביישוב יצהר וסמוך לשעה 15:00 קיבלתי דיווח על פיגוע סמוך לכניסה בעמנואל. ישר יצאתי למקום, בדרך חסמו אותי כוחות הביטחון בגלל שלא היה לי רכב ממוגן ירי. לא עשיתי הרבה חושבים – שמתי עלי שכפ"ץ ונכנסתי למקום הפיגוע". על המחזה שנגלה לעיניו אומר הררי: "מדובר בטבח איום ונורא, אנשים שכבו שמה עם דם בכל חלקי גופם וחלקם מחוררים בכדורים". הררי מוסיף כי כאשר הגיע למקום הפיגוע ראה אנשים שוכבים על הרצפה ואז נאמר לו שיש עוד פצועים באוטובוס. "עליתי ישר לאוטובוס וראיתי אנשים הרוגים ופצועים. לצערי, לעזור להרוגים לא יכולנו, אבל טיפלנו בפצועים טיפול ראשוני", אומר הררי, ומוסיף כי הנפגעים קל פונו באוטובוס ממוגן ירי לבית החולים.
דוד שטיימן, מתנדב מ"ארגון הצלה איו"ש", שטיפל בפצועים סיפר: "התמונה היתה קשה מאוד. הפצועים שכבו על הכביש. היה שקט לחלוטין, אף אחד לא צעק כשהגענו".
יצחק כהן, תושב עמנואל, סיפר ל-ynet: "הוקפצנו עם כיתת הכוננות מיד כשאירע הפיגוע. היה קרב יריות ארוך, וצה"ל מנהל מרדף בסיוע מסוקים אחרי המחבלים באזור עמנואל".
לא הרחק ממקום הפיגוע היום, נהרגו ב-12 בדצמבר 10 ישראלים מפיגוע באותו קו אוטובוס סמוך לעמנואל.

הרשות מגנה; 4 ארגונים לוקחים אחריות

הרשות הוציאה אתמול בערב (ג') הודעת גינוי לפיגוע, בה נאמר כי "הרשות מגנה את הפגיעה באזרחים חפים מפשע, ישראלים או פלסטינים". מספר ארגונים פלסטינים לקחו אחריות לפיגוע. בתוכם: הזרוע הצבאית של החמאס, הזרוע הצבאית של הפתח, פעילי החזית העממית והחזית הדמוקרטית.
גורמים מדינים בירושלים אמרו בתגובה, כי "כל עוד ערפאת ממשיך להיות יו"ר הרשות והרפורמות לא מתרחשות, וכל עוד לא מפורקים ארגוני הטרור – פיגועי הטרור ימשיכו להיעשות.
מועצת יש"ע קראה לאחר הפיגוע לממשלה להתמיד במבצע 'דרך נחושה' ואף להרחיבו לאזור הכפרי ביש"ע. "יש להמשיך בלחץ על רשות הטרור של ערפאת. הפיגוע הוכיח ששיטת ההתמגנות מוגבלת, והפתרון הוא התקפה רצופה ורחבה נגד תשתית הטרור".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: ידיעות אחרונות
נהרגה בפיגוע. אילנה סיטון
צילום רפרודוקציה: ידיעות אחרונות
צילום: רויטרס
האוטובוס שנפגע
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 1
פינוי פצועים
צילום: ערוץ 1
מומלצים