שתף קטע נבחר

הפיגוע ברכבת: אותה חוליה פעלה שוב

המשטרה: חוליה אחת אחראית לפיגוע של הבוקר ולזה שאירע סמוך לרכבת בלוד לפני כשלושה שבועות. הפיצוץ אירע סמוך לרכבת שהיתה עמוסה בחיילים. נהג הקטר נפצע בבטנו והועבר לבית חולים. אחד הנוסעים: "שמענו בום וכל הקרון התמלא עשן"

במשטרת מרחב השפלה מעריכים היום (א') כי קיים קשר מובהק בין הפיגוע שאירע הבוקר סמוך לרכבת ברחובות לבין הפיגוע שאירע לפני מספר שבועות בלוד. ההערכה היא כי אותה התארגנות טרור אחראית לשני הפיגועים.
הפיצוץ נשמע הבוקר בסביבות השעה 07:40 סמוך לרכבת נוסעים, בקרבת מחסום כפר גבירול שבאזור רחובות. כוחות משטרה שהגיעו למקום גילו שרידי מטען שהתפוצץ סמוך לקדמת הקטר. הפצוע היחיד היה נהג הקטר, רחמים עיני, שנפגע בבטנו ומצבו בינוני. הוא חולץ על ידי אנשי מד"א והועבר לבית החולים "קפלן", משם נמסר כי הוא סובל מפגיעת הדף. הרכבת נעצרה, אולם לא ירדה מהפסים בעקבות הפיצוץ.
"אני זוכר שנסעתי עם הרכבת מחיפה לכיוון אשדוד ובתחנת יבנה היה אמור להיות לנו מפגש רכבות, שם אני נכנסתי על הקו הנגדי כדי לעשות מפגש ואז הרגשתי פיצוץ עז, ומאז לא זוכר שום דבר", סיפר הנהג בערוץ 1.
מדובר ברכבת מבנימינה לאשדוד, שהיתה עמוסה בחיילים בדרכם לבסיסים. כל האזרחים והחיילים פונו מהרכבת מחשש למטענים נוספים, וחבלני המשטרה בדקו את הרכבת והאזור הסמוך.
יהודה, אחד הנוסעים שהיה ברכבת סיפר ל-ynet: "זו הייתה נסיעה רגילה עד לקטע הזה, כשפתאום שמענו בום גדול, וכל הקרון התחיל להתמלא עשן. בהתחלה, אנשים היו בהלם, ולא הבינו מה קורה. למזלנו אף אחד לא נפגע, וגם כשירדנו לא ראינו אנשים פצועים אלא רק אנשים שהיו מבולבלים וצועקים. ממה שראיתי הפגיעה הייתה בחלק הקדמי של הרכבת בקטר".
כבאי קובי כהן, מתחנת כיבוי אש רחובות, שהגיע למקום לאחר הפיצוץ, סיפר: "כשהגענו לפסי הרכבת, ראינו שהרכבת עומדת, ובחוץ היה אזרח שניסה עם מטף כיבוי אש לשבור את החלון של הקטר. הבנתי שהנהג לכוד. הוצאתי פטיש גדול ויחד עם האזרח שברנו את החלון ונכנסתי פנימה. מעוצמת הפיצוץ כל הריצפה של הקטר התרוממה, והנהג נלכד בין הכיסא שלו למדף. הוא מילמל שהוא חש כאבים. בינתיים נכנס פרמדיק של מד"א ויחד חילצנו אותו מהחלון".
מפקד מרחב השפלה, ניצב משנה חיים כהן אמר כי מאפייני המקרה דומים מאוד לפיגוע שאירע על מסילת הרכבת בלוד לפני כשלושה שבועות: "גם גודל המטען, בין 5 ל-6 קילו, וגם בצורה שהוא הוחבא בין פסי הרכבת. אנחנו מעריכים כי ככל הנראה הייתה תצפית של מניחי המטען בקרבת מקום, וזה לא מקרי שהוא התפוצץ בדיוק כשהרכבת עברה. למזלנו, הפיצוץ היה בקטר שהוא די מאובטח ומסיבי ולכן לא היו פצועים".
בעקבות החשד כי מדובר בחוליה אחת האחראית לשני המקרים, הוקם צוות חקירה מיוחד, בשיתוף עם השב"כ. תנועת הרכבות חודשה לאחר שעה קלה.

מצלמות יוצבו לאורך מסילות הברזל

ממשרד התחבורה נמסר כי רכבת ישראל תיגברה את מערך האבטחה של הרכבת והאיצה את עבודות המיגון של מסילות הברזל, בעקבות הפיגועים האחרונים.
בשבוע שעבר העביר שר התחבורה, אפרים סנה, לרכבת ישראל תקציב של 11 מיליון שקל, לתגבור מערך האבטחה של הרכבת.
בנוסף, אישר סנה לרכבת תקציב שנתי של 8 מיליון שקלים נוספים, לשדרוג האבטחה בתחנות הרכבת ולאורך מסילת הברזל.
הסכום שהועבר לרכבת יושקע בעיקר בעיבוי מערכות ההגנה של כל גישרי מסילות הברזל, ולאורך הצירים של מסילות הברזל, וכן בגידור התוואי, באזורים המוגדרים כאזורים רגישים.
במסגרת פעולות המיגון שמבצעת הרכבת הוחל בין השאר, בהתקנת מצלמות טלוויזיה במעגל סגור, לאורך מסילת הברזל. מצלמות אלה יעבירו מידע למרכז בקרה על ניסיונות פיגוע במסילה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
נהג הרכבת, רחמים עיני
צילום: ערוץ 1
מומלצים