שתף קטע נבחר

צה"ל השיב אש מפסגות; התושבים: מפלים אותנו לרעה

שלושה פגזים של טנק נורו הערב לעבר רמאללה, אחרי שפלסטינים ירו לעבר בתי ההתנחלות פסגות. מוקדם יותר היום זעמו התושבים על חוסר הפרופורציה, כהגדרתם, בין תגובת צה"ל לירי הפלסטיני על בתיהם לבין תגובתו בגילה: "לא ייתכן שעל גילה יגנו טנקים, ואנחנו נשב כאן חשופים לאש בכל ערב"

טנק של צה"ל ירה אמש (יום ג') 3 פגזים לעבר רמאללה, בתגובה על ירי לעבר ההתנחלות פסגות שליד רמאללה.
מוקדם יותר במהלך הערב נפתחה אש לעבר בתי המתיישבים בפסגות. חיילי צה"ל השיבו אש לעבר מקורות הירי, ואחר-כך הגיב צה"ל גם בירי פגזים. לא נמסר על נפגעים.

תושבי פסגות: מפלים אותנו לרעה

לפני שנפתחה האש לעבר פסגות, סיפרו תושבים כי הם מרגישים שצה"ל מפלה אותם לרעה ואינו מגן עליהם כראוי. הישוב, שצופה אל רמאללה ומתגוררים בו כ-1200 תושבים, עומד בקו האש מדי ערב מאז ראש השנה.
"אנחנו לא יכולים להסתובב בחופשיות בבית, צריכים להתרחק מהחלונות, מרדת החשכה איננו יוצאים מהבית וזה לא מצב פשוט", אומר דביר גרינצווייג, יו"ר מזכירות הישוב, ומוסיף: "היינו עומדים בזה אם היינו יודעים, שצה"ל עושה הכל כדי להגן עלינו, אבל זה לא המצב".
לדברי גרינצווייג, תושבי פסגות חשים תחושה קשה של קיפוח. כל פעם שמתבצע ירי לעבר בתי הישוב צה"ל מגיב באש מקלעים לעבר מקורות הירי. לעומת זאת, בשכונת גילה בירושלים, מיגן צה"ל את הרחובות בחומת בטון, הציב במקום טנקים והפגיז בטילים את מקורות הירי בכפר בית ג'אלה.
"בגילה עושים הכל כדי להגן עליהם ואצלנו צה"ל מגיב נקודתית. זה הכל", אומר גרינצווייג בכעס. "כנופיה יורה על אזרחים של מדינת ישראל ומדינה כמו שלנו שהיא בעלת יכולת, לא עושה דבר כדי למנוע את הירי".
"איזה מן דבר זה? זה נשמע כמו מדע בידיוני, אירוע לא מציאותי. נותנים לגיטימציה לפלסטינים. בעצם במעשה הזה אומרים להם 'תירו על פסגות, רק תעזבו את גילה'. יש כאן אפליה בין דם לדם, בין אזרח לאזרח".
"אנחנו משלמים אותם מיסים, אבל כנראה שהדם שלהם אדום יותר. לא ייתכן שעל גילה יגנו טנקים ואנחנו נשב כאן חשופים לאש בכל ערב", דברי גרינצוויג.
לפי גרינצווייג, הגיעה השעה להפסיק ולהתעלם מקולות המתנחלים, שצפו בעבר כי מתן נשק לפלסטינים ישמש אותם דווקא נגד ישראל. "הנשק שנתנה להם ישראל יורה עלינו. ערפאת חכם, הוא לוחץ בנקודה שהוא חושב שהיא רגישה".
"פסגות היא חוליה חלשה, לדעתו, אבל אסור לטעות וצריך להבין שהם לא יסתפקו במזרח ירושלים או ביפו. צריך להקשיב למה שהם אומרים לא באנגלית אלא בערבית. הם רוצים את כל שטח מדינת ישראל, ואם לא נגיב ביד קשה, אנו חלילה עלולים לאבד את המדינה", אמר גרינצוייג.

צה"ל: מגינים באותה דבקות על תושבי יהודה ושומרון

"אנו לא רוצים להיכנס לעימותים עם המתנחלים ולא רוצים להתייחס לטענות כאילו הדם שלהם פחות יקר לנו", אמר היום גורם בפיקוד מרכז.
"הרי ברור שהמטרה שלנו היא להגן על המתיישבים ביהודה ושומרון בדיוק באותה דבקות כמו שאנו עושים בירושלים, ולראיה הכוח הגדול שבפסגות והטנקים שחונים שם", הוסיף אותו גורם.
בצה"ל אומרים שהתגובה לירי על פסגות נעוצה בשיקולים מבצעיים בלבד. "אין לנו בעיה להרים לאוויר מסוק קרב ולשגר טילים גם לעבר אל-בירה, ממנה נורית האש על פסגות, אבל התגובה שלנו היא תמיד בפרופורציה, וכדי לשתק את מקורות הירי".
"אם בפסגות אנו מצליחים לעשות את זה באמצעות צלפים ומקלעים, זה נובע, בין היתר, מהעובדה שהירי שם התבצע ממרחק של כמה עשרות מטרים. לא נירה לשם בטנקים ובמסוקי קרב. בכל מקרה של ירי על פסגות טיפלנו במקורות האש באמצעים מתונים יותר".
"אם נצטרך להשתמש באמצעים יותר מאסיביים, נעשה זאת בלא היסוס, אבל תמיד זה כפוף לשיקול המבצעי", אמר הגורם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גילי כהן מגן
פסגות. תחושת קיפוח
צילום: גילי כהן מגן
צילום איי אף פי
"בגילה הציבו חומות בטון"
צילום איי אף פי
צילום: איי פי
"בגילה יורים פגזים"
צילום: איי פי
צילום: אי-פי
צה"ל: הכל כפוף לשיקול מבצעי
צילום: אי-פי
מומלצים