שתף קטע נבחר

הכשל הכפול: היעדר מידע מודיעיני וגודל הפצצה

שאלות שעולות בעקבות ההתנקשות בסלאח שחאדה: מדוע מערכת הביטחון לא ידעה שמשפחתו נמצאת אתו? מדוע הוטלה פצצה במשקל של טונה, שפגעה גם בבניינים סמוכים? בצה"ל מגינים על המבצע: נמנעו פיגועים חמורים

צה"ל עורך תחקיר של ההתנקשות בבכיר החמאס סלאח שחאדה, שגרמה למותם של 15 אזרחים פלסטינים נוספים, בהם שמונה ילדים.
מהלך האירועים מעלה לפחות שני מחדלים, לכאורה, שנעשו במהלך ההתנקשות בשחאדה. ראשית, המחדל המודיעיני: מערכת הביטחון אומרת שלא ידעה כי יחד עם שחאדה שוהה גם משפחתו. שנית, המחדל המבצעי: על ביתו של שחאדה הוטלה פצצה גדולה מאוד, שהכילה כטונה חומר נפץ. הפצצה הזו הרסה את הבניין שבו התגורר שחאדה - אבל גרמה נזק רב גם לבניינים סמוכים בשכונה צפופת-האוכלוסין. 11 מההרוגים נפגעו בבניינים הסמוכים. נשאלת השאלה מדוע בצה"ל לא ידעו להעריך מראש את עוצמת ההרס של הפצצה שהוטלה.
בכירים בצה"ל אישרו כי צה"ל לא העריך שהפגיעה בבית תגרום לפגיעה כה גדולה בנפש של אנשים אחרים. ביחס לגודל הפצצה שהוטלה אמרו בצה"ל כי הוחלט מראש להרוס את הבניין שבו מתגורר שחאדה, וספק אם פצצות קטנות יותר "היו עושות את העבודה". יחד עם זאת, אישרו בכירים בצה"ל כי למרות גודלה של הפצצה, קציני הצבא לא צפו שהנזק יהיה גדול כל כך.
בכירים בצה"ל ציינו כי רק השבוע בוטל מבצע לחיסולו של שחאדה, לאחר שהתברר כי בקרבתו נמצא בן משפחה. שני מטוסי אף- 16 שיצאו לחסל את שחאדה באותה הזדמנות - הוחזרו לבסיסם.

"החמאס תכנן לפוצץ את גשר גוש קטיף"

בצה"ל הגנו על ההתנקשות ואמרו כי שחאדה היה אחראי למאות פיגועים, והמשיך בתכנון פיגועים נוספים, כך שהיה בגדר "פצצה מתקתקת". לדברי בכירים בצה"ל, חיסולו אמנם הגדיל את המוטיבציה של ארגוני הטרור לבצע כעת פיגועי נקמה, אולם החיסול הביא גם לפגיעה ממשית ביכולות הפעולה של החמאס.
מקורות ביטחוניים מסרו כי מחקירות עדכניות של פעילי חמאס אשר נעצרו על ידי כוחות הביטחון בעת האחרונה ברצועת עזה עלה כי הזרוע הצבאית של החמאס, בהכוונתו ובמעורבותו הישירה של שחאדה, שוקדת על ביצוע גל פיגועים חסר תקדים נגד אזרחים וחיילים ברצועת עזה ומחוצה לה. בין היתר נמסר על כוונה להפעיל משאית תופת אשר תישא מטען במשקל של 600 ק"ג, על מנת לפוצץ את גשר גוש קטיף. עוד נמסר על תכנון פיגוע המוני במהלך אירוע חגיגי של מתיישבים ישראלים בגוש קטיף, על הפעלת סירת תופת בחוף רחצה בגוש קטיף, על חטיפת אזרחים וחיילים ישראלים לשם שחרור כלואים פלסטיניים, ועל החדרת מתאבדים לתחומי ישראל לשם ביצוע פיגוע המוני באתרים הומי אדם באזור באר שבע.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  רויטרס
אתר ההפצצה. כטונה חומר נפץ
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
גופתו של אחד מהילדים מונפת בהלוויה
צילום: רויטרס
מומלצים