שתף קטע נבחר

שרה נתניהו זכתה בתביעת פיצויים נגד "כל העיר"

המקומון הירושלמי הורשע בהוצאת לשון הרע על נתניהו בשתי ידיעות שפורסמו במדור הרכילות. השופט: "דברי לשון הרע שפורסמו על נתניהו - בדויים, ולנתבעים לא עומדת הגנת תום הלב". נתניהו במשפט: "רמסו אותי והציגו אותי כנהנתנית". בנימין נתניהו: שרה גילתה נחישות

בית משפט השלום בירושלים חייב היום (ה') את המקומון הירושלמי "כל העיר" של רשת שוקן לשלם פיצויים בסך 90 אלף שקלים בתוספת הוצאות משפט לשרה נתניהו, רעייתו של ראש הממשלה לשעבר. בית המשפט חייב את העיתון גם בפרסום ידיעה מתוקנת, והמליץ לעיתון להתנצל בפני נתניהו.
השופט קיבל את טענתה של שרה נתניהו, על פיה בעמוד הרכילות בעיתון הופיעו שני קטעים, שיש בהם משום הוצאת לשון הרע.

הידיעות שהרגיזו את שרה

בספטמבר 2000 פורסמו במקומון הירושלמי "כל העיר" ב"מדור לחיפוש קרובים" שתי ידיעות שהעלו את חמתה של נתניהו. בית המשפט קבע, כאמור, שהן אינן נכונות. האחת: "ביבי ושרה נתניהו כיבדו השבוע בנוכחותם את מתפללי בית הכנסת של הליכוד העולמי במונטריאול ויצאו ברכוש גדול - 125 אלף דולר עבור שתי הרצאות מפי האזרח המודאג. וזה עוד לא הכל: כשביבי קיבל את ההזמנה מיהדות קנדה, הוא סיפר שיש בעיה אחת, מה שרהל'ה תעשה בזמן שהוא יהגג? חשבו חשבו ומצאו: מסאז'ים ופינוקים לגברת על חשבון המארחים. ונראה לכם שהיא הסתפקה בזה? כשהתעייפה הגברת מן המסאג'ים, קפצה שרה נתניהו לחנות של המעצב היוקרתי 'פראדה', והשאירה שם כמה אלפי ירקרקים. בלשכת נתניהו סירבו להגיב עד שובו של הבוס ארצה".
פירסום נוסף על נתניהו היה בינואר 2001, ובו נכתב: "אל ביתו של האזרח המודאג הגיע השבוע צוות מתקינים של 'יס'. שרהל'ה, שממש עכשיו רק סיימה לשפץ את הבית, פחדה על הרהיטים ושיגעה את המתקינים. מילא. כשהצוות הגיע לבית של אחמד טיבי, הם אפילו לא קיבלו כוס מים".

נתניהו דורשת התנצלות ופיצויים

בעקבות הפירסומים הללו ביקשה שרה נתניהו מבית המשפט לחייב את רשת שוקן, הכתבת סיוון כהן ועורך "כל העיר" יוסף כהן, לפרסם התנצלות ולשלם לה פיצויים בסך 250 אלף שקל.
לטענת התובעת, ההתייחסות כלפיה בפירסומים היתה מזלזלת ופוגעת מאד, תוך יצירת תדמית שלילית של מי שעושה שימוש בכספים לא לה, וברמיזה כאילו התובעת אינה מסוגלת להקשיב להרצאות. לדבריה: "הכל שקר וכזב. רומסים אותי, ומציגים אותי כנהנתנית, כזאת שלוקחת מסאז'ים על חשבון המארחים ומוציאה אלפי שקלים ולא יכולה לשמוע הרצאות של בעלה. הכל שקר וכזב, ושקר מרושע".
לטענת בא כוחה של התובעת, עו"ד דוד שימרון, לשון הרע משתמעת גם מבין השורות בדרך של ציון שם התובעת באופן מזלזל ומסולף, בשימוש במילים "מסאז'ים" ו"פינוקים", שהן מילים בעלות קונוטציה שלילית. מנגד טענו הנתבעים כי אין בפירסומים משום לשון הרע. "זה לא דבר שיכול להשפיל ולבזות". לטענתם, "המדור לחיפוש קרובים" עסק באותה תקופה בענייני רכילות וענייני חברה. המדור הוא בעל אופי קליל, מנוסח באופן הומוריסטי וכתוב בז'רגון האופייני למדורים מעין אלה".

השופט: הדברים רוויים בלשון הרע

השופט נועם סולברג ציין בהחלטתו כי כעיקרון לעיתונות יש זכות וגם חובה להעביר תחת שבט ביקורתה אישי ציבור על מעשיהם ועל מחדליהם, "אך לא בזאת עסקינן אלא בפירסום מידע רכילותי, צהוב, חלקו זול, חלקו עסיסי, ולבטח אין חובה לפרסמו".
השופט הדגיש כי אין בפירסום ה"אייטמים" משום הגשמת אינטרס חברתי ברמת חשיבות אשר תצדיק את עשיית הפירסום חרף הלשון הרע שבו, ושבדיעבד התברר כי התוכן אינו אמת. "דברי זילזול שפורסמו על התובעת, רוויים בלשון הרע. היא (שרה נתניהו) מצטיירת כמי שמסוגלותה להאזין בקשב להרצאות של בעלה מוגבלת, וכי עיקר מעייניה נתונים לנהנתנות, נצלנות, ובזבזנות. הדברים שפורסמו עלולים להשפיל את התובעת בעיני הבריות או לעשותה מטרה לבוז או ללעג מצידם, או לבזותה בשל מעשים, התנהגות או תכונות שיוחסו לה".
עוד כותב השופט סולברג: "דברי לשון הרע שפורסמו הינם דברים בדויים, שלא היו ולא נבראו. לנתבעים לא עומדת הגנת 'אמת דיברתי'. הנתבעים לא היו זהירים דיים, לא נקטו לפני הפירסום אמצעים סבירים כדי להיווכח אם מדובר בדברי אמת, אם לאו. לא עומדת להם הגנת תום הלב. הנתבעים נמצאו אחראים לפירסום לשון הרע".
בתגובה להחלטת בית המשפט אומר עו"ד שימרון כי מה שחשוב הוא ששמו הטוב של אדם, גם אם מדובר באשת ראש הממשלה לשעבר, מוגן על ידי מערכת המשפט, והדבר חשוב יותר מהניצחון. "בכל פעם שפנתה שרה נתניהו לבית המשפט, גם במקרה של סיפור המטפלת וגם עכשיו, היא יוצאת כשידה על העליונה". נציגם של רשת שוקן, עו"ד זאב ליאוניד אמר, כי בית המשפט קיבל את החלטתו בעקבות סוגיות חדשות ומדובר בהחלטה תקדימית. לדבריו, בית המשפט קיבל חלק מטענותיו, בעניין הזדון בפרסום.

בנימין נתניהו - שרה גילתה נחישות

ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, התייחס אחר-הצהריים למשפט שניהלה אשתו, ואמר כי היא גילתה נחישות רבה במאבקה. "זו הפעם השניה שאשתי נלחמת על כבודה. לא כל אחד יכול לגייס כוחות למאבק כמוה, ושמם של רבים מוכתם בעיתונות וגורם נזק לשמם הטוב", אמר נתניהו.
לדבריו, תעביר אשתו את סכום הפיצויים שתקבל מהעיתון, כתרומה לנזקקים. נתניהו אמר את הדברים בכניסה לדיון בנושא "היום שאחרי ערפאת" שהתקיים במרכז הבינתחומי בהרצליה.

שרה נתניהו - גם לאשת רה"מ יש רגשות

שרה נתניהו אמרה היום בתגובה: "אני שמחה שהאמת סוף סוף יצאה לאור. העובדה שבמשך שנים הייתי חשופה לפגיעות אישיות חוזרות ונשנות על ידי חלק מכלי התקשורת הסבה לי כאב רב וחשוב שהציבור ידע שגם לאשת ראש הממשלה לשעבר יש רגשות. אני מקווה שבכך הסתיימה התקופה שבה חייתי תחת השמצות, עלילות שקריות ורצח אופי מבלי אפשרות להוכיח שמדובר בכזבים ובשקרים. פסיקת בית המשפט אינה רק נצחון למשפחתי ולי, אלא גם נצחונם של כל אלה, שהעיתונות התייחסה אליהם באופן בלתי הוגן, שאין להם את האפשרות להגן על שמם הטוב ושהיו חשופים להתקפות אישיות חסרות בסיס".

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות
זכתה ב-90 אלף שקל. נתניהו
צילום: ארכיון ידיעות
מומלצים