שתף קטע נבחר

"עליתי בגלל עובדיה יוסף, והתאסלמתי בגללו"

יוסוף אל חטאב, עד לאחרונה יוסף כהן, עשה את כל הדרך מחסידות סאטמר, עבור בש"ס ועד הצטרפות לפלג איסלאמי קיצוני. כשגיבוריו החדשים הם אנשי אל קאעידה, הוא מאשים את מדינת ישראל בהערמת קשיים על התאסלמותו

גם במציאות רבת התהפוכות של המזרח התיכון סיפורו של יוסף אל חטאב (34), לשעבר יוסף כהן מנתיבות, רחוק מלהיות שיגרתי. כהן, חסיד סאטמר בעבר, עלה לארץ לפני 4 שנים מארה"ב, נשבה בקסמה של ש"ס, ולמד בנתיבות. לפני כמה חודשים הוא החליט להתאסלם, יחד עם כל משפחתו, וביצע מעבר חד למזרח ירושלים, הישר אל זרועותיו של זרם איסלאמי קיצוני. בין גיבוריו החדשים כעת, אוסאמה בין לאדן ואנשי אל קאעידה.

זוג מברוקלין עם 4 ילדים

דרכו המפותלת של יוסף (לאונרד) כהן, חסיד סאטמר ממוצא חלבי, החלה בברוקלין. את אשתו לונה כהן הוא הכיר בשידוך. השניים התחתנו לפני 12 שנה ונולדו להם ארבעה ילדים. ב-98' הם החליטו לעלות לארץ להתנחלות גדיד בגוש קטיף. אלא שהחיים ברצועה לא התאימו למשפחת העולים החדשים, וכעבור זמן קצר הם עברו לנתיבות. כהן עבד בין היתר ברובע היהודי בירושלים, שם הוא החל ליצור קשר עם מוסלמים. בשלב מסוים הוא אף התכתב עם אנשי דת מוסלמים באינטרנט והחל לקרוא את הקוראן באנגלית.
לפני מספר חודשים גמלה ההחלטה בלבו לחצות את הקווים: הוא התאסלם, שינה את שמו ליוסף אל חטאב, ואשתו שינתה את שמה לקמה. גם את שמות ילדיו הוא שינה. הילדים כבר לומדים בבית ספר איסלאמי ומדברים ערבית שוטפת. חטאב עצמו מדבר מעט עברית ובעיקר אנגלית, ונמצא בשלבים מתקדמים של לימוד ערבית.
המשפחה עברה לשכונת א-טור במזרח ירושלים, וחטאב החל לעבוד בעמותה איסלאמית לנזקקים במזרח העיר.
חטאב לא הסתפק במעבר לאיסלאם מרוכך, והגיע היישר לזרם המוסלמי הקיצוני של הסלפים (אלסלפיון) - זרם המנסה לקיים אורח חיים הצמוד לטקסט של הקוראן, ללא כל הפרשנויות שנלוו אליו.
עבורו, ארגון החמאס איננו מייצג את הדת כהלכתה. "זו תנועה יותר פוליטית מאשר דתית", הוא אומר. עם זאת, לדבריו, אנשי הזרם שלו מתנגדים לטרור.
מאז שהתאסלם, הוא אומר, מערימים עליו השלטונות הישראלים קשיים מרובים. "יש לי בעיות עם משרד הפנים ומשרד הדתות שלא רוצים להכיר בהתאסלמותי", הוא אומר, "וזאת למרות שהתאסלמתי בבית הדין השרעי שכפוף למדינת ישראל".

מעובדיה לעבדאללה

חטאב לא חוסך ביקורת מאנשי ש"ס, שעד לאחרונה היה מתומכיהם. "עליתי לארץ בגלל הרב עובדיה יוסף והתאסלמתי בגללו", אומר חטאב. לדבריו, "פעם הערכתי את הרב עובדיה והחלטתי לקרוא לאחד מבני עובדיה, אבל לאחר שהתאסלמתי שיניתי את שמו של הבן לעבדאללה".
עובדיה יוסף לא לבד. לחטאב יש ביקורת גם על שכניו לשעבר בנתיבות. "הם אנשי פולחן שעובדים את הרבנים", הוא אומר.
על הישראלים בכלל אין לו מלים טובות במיוחד, וגם לא על ראש הממשלה אריאל שרון. "המוסלמים נמצאים במצב של דיכוי מתמיד ושרון רק מוסיף לדיכוי", הוא אומר. גם המנהיגות הפלסטינית לא זוכה לשבחים: "ערפאת לא מייצג את המוסלמים, הוא שליט זמני שיעבור עם הזמן".
לדבריו, "כמוסלמי אני לא יכול שלא להזדהות עם אל קאעידה, למרות שאני מתנגד לפיגועים. אבל מספיק לראות את המצב שחיים בו המוסלמים מול העולם המערבי, כדי להבין אותם".
בחזונו לגבי המזרח התיכון הוא לא מסתפק בהקמת מדינה פלסטינית. "המטרה הראשונה שלי", הוא אומר, היא הקמת מדינה איסלאמית, על שטח גדול ככל האפשר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
יוסוף אל חטב. בעבר: יוסף כהן
צילום: עמית שאבי
מומלצים