שתף קטע נבחר

מחבל התפוצץ במרכז ירושלים

הפיצוץ העז אירע סמוך לחנות פלאפל ברחוב הנביאים במרכז העיר. 5 בני אדם נפגעו קל עד בינוני. המחבל, איש הפתח, נהרג. ככל הנראה, נוכחותו של שוטר ברחוב גרמה למחבל להתפוצץ מוקדם מכפי שתיכנן. ניצב מיקי לוי: לא היו התרעות ממוקדות. זהו הפיגוע הקשה השלישי ביממה האחרונה

פיגוע במרכז ירושלים הסתיים למרבה המזל ללא אבידות בנפש: מחבל מתאבד פוצץ את עצמו סביבות השעה 13:10 בצהריים (יום ג') ברחוב הנביאים במרכז הבירה. ההרוג היחיד באירוע הוא המחבל, וההערכה במשטרה היא כי התפוצץ מוקדם מכפי שתיכנן, לאחר שהבחין בשוטר.
הפיגוע אירע סמוך לדוכן "מרכז הפלאפל התימני", בפינת רחוב מונבז. חלקו הקדמי של הדוכן נהרס כליל בפיצוץ. חמישה בני אדם נפצעו ומצבם קל עד בינוני. כל הפצועים הועברו לבתי החולים "שערי צדק" ו"ביקור חולים". אחד הפראמדיקים של מד"א סיפר ל-ynet: "הפצועים בהם טיפלנו נפגעו בעיקר משריטות. חלק היו נפגעי הלם".
מפקד מחוז ירושלים, ניצב מיקי לוי, אמר בזירת הפיגוע כי המחבל המתאבד, מוחסין עטא מבית ג'אלה, בן 17, הגיע סמוך לחנות הפלאפל עם תיק צד. הוא הבחין בשוטר ופוצץ את עצמו בכניסה לחנות. המטען שאותו נשא היה בגודל בינוני והכיל מסמרים ומרכיבים נוספים. לדברי ניצב לוי, "ישנן התרעות על פיגועים בירושלים אבל לא היו התרעות ממוקדות, ולכן משטרת מחוז ירושלים נפרסה בכוחות גדולים ברחבי ירושלים וגם בפריפריה". על פי תחקיר ראשוני שנערך בשטח, המחבל לא היה מוכר למשטרה ולא עבד במקום.
סמ"ר אופיר יונה, השוטר שהיה סמוך לחנות הפלאפל, ובזכותו נמנע פיגוע גדול יותר מספר: "הוצבנו בסיור רגלי לאורך ציר הנביאים. לפתע ראיתי בחור צעיר מגולח עם תיק שחור ביד, הולך לעברנו. הוא לא נראה חשוד. הוא נכנס לדוכן הפלאפל, ואז היה הפיצוץ".
בנו של בעלי חנות הפלאפל, אייל מעברי, סיפר: "כמה דקות לפני הפיצוץ הגיע בן אדם לחנות לקנות פלאפל. חוץ ממנו ומאבא שלי לא היה אף אחד בחנות. נכנסתי לשתות משהו ואבא שלי אחרי, ואז פתאום היה פיצוץ גדול. הסתובבנו, לא הבנו מה קרה, ואז ראינו שזה שעמד בחנות לאכול את הפלאפל נפצע בראש. הבנו שמדובר בפיגוע. הכל היה מלא עשן ודם. יצאנו החוצה וישר הגיעו כל הכוחות".
עדי ראייה סיפרו כי הפיצוץ העז נשמע היטב בכל האזור. במכללה הטכנולוגית ובמכללת הדסה הסמוכות מיהרו לסגור את התלמידים, שנבחנו היום, בבתי הספר. חבלני המשטרה ביצעו סריקות בזירת הפיגוע בניסיון לאתר מטענים נוספים. המשטרה סגרה את האזור כולו לתנועה ועצרה מספר ערבים לחקירה. גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, נטלה אחריות לאירוע.
זהו הפיגוע הראשון בירושלים מזה כחודש, אולם ביממה האחרונה מורגשת הסלמה קשה בפיגועים: הבוקר נרצחו שני ישראלים בשומרון ובלילה ניסה מחבל לדקור למוות שני בני זוג בישוב איתמר.

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: cnn
זירת הפיגוע
צילום: cnn
אזור הפיגוע
מומלצים