שתף קטע נבחר

תקלה ברפורמה: יש שכירים שישלמו יותר מס

עיון מדוקדק ברפורמה במס מגלה כי חלק מהעובדים המשתכרים סביב שכר המינימום ישלמו דווקא יותר מס הכנסה בשנים 2003 עד 2007. כנראה שבלהט הרצון להעביר את הרפורמה מישהו שכח לתקן את פקודת מס הכנסה

מטרה עיקרית של הרפורמה במס הכנסה היא הפחתת המס על הכנסה מיגיעה אישית, כלומר הכנסה שמקורה בעבודה, כשכיר או כעצמאי. מטרה זו היא הצעד היחיד ברפורמה שתוצאתו היא הקלה בנטל המס, והיא מאוזנת באמצעות הכבדת הנטל בשני תחומים עיקריים: הטלת מס על הכנסות בשוק ההון והרחבת בסיס המס בכל הנוגע להכנסות של תושב ישראל שמקורן בחו"ל. על מנת שלא לפגוע בתקציב המדינה יתר על המידה, הפחתת המס על הכנסה מיגיעה אישית תתבצע בהדרגה, במשך 6 שנים, החל משנת 2003.
הרפורמה כשלעצמה מבטיחה הקלה בנטל המס בשנים הבאות, אלא שהרפורמה אינה מתבצעת בחלל הריק, היא מתבצעת כתיקון (מספר 132) לפקודת מס הכנסה. לפיכך, העובדה שיש ברפורמה הפחתה של המס על הכנסה שמקורה בעבודה, אין פירושה שכל אדם שהכנסתו בשנת 2003 תהיה זהה להכנסתו בשנת 2002 ישלם פחות מס בשנת 2003. בפקודת מס הכנסה יש כללים שלא הושפעו מהרפורמה, וכתוצאה מהם לחלק מהעובדים יעלה נטל המס בשנים הבאות.

הבעיה של הרווקים

מן המפורסמות שעובדים ששכרם נמצא מתחת לסף המס לא ייהנו מהרפורמה. אלה הרי אינם משלמים מס הכנסה, ולכן אי אפשר להקטין את נטל המס החל עליהם. הבעיה מתחילה עם עובדים ששכרם נמוך אך במעט מסף המס או גבוה ממנו במאות שקלים. אלה יגלו שבשנת המס 2003 ישלמו יותר מס הכנסה מאשר בשנת 2002. סף המס לרווק הוא כעת 3,096 שקל. עובד שזה שכרו ישלם מדי חודש בשנת 2003 עוד 28 שקל כמס הכנסה בהשוואה ל- 2002.
ביתר פירוט: רווק ששכרו החודשי הוא בין 2,950 שקל ל- 3,770 שקל ישלם בכל אחת מהשנים 2003 עד 2007 מס גבוה יותר מזה ששילם בשנת 2002. רק בשנת 2008, השנה האחרונה לתהליך הורדת נטל המס, ישלם גם עובד כזה פחות מס משהוא משלם ב- 2002.

הצרות של הנשים

תופעה זו נכונה לא רק לרווק, אלא גם למצבים משפחתיים אחרים, כגון נשוי, רווקה ונשואה ללא ילדים, אך גבולותיה שונים. רווקה, למשל, או אשה נשואה ללא ילדים, תשלם בשנת 2003 יותר מס הכנסה מאשר בשנת 2002 כאשר שכרה נמצא בתחום שבין 3,400 ועד 3,770 שקל.
תוצאה זו אינה מתיישבת עם סיסמת הרפורמה, "פחות מס על העובדים". מקור התופעה הוא בצעדי חקיקה שנעשו קודם לרפורמה, אך במהלך הדיון בחוק, שמדרגות המס והורדת נטל המס הן עניין מרכזי בו, היה על חברי הכנסת לגלות את הבעיה ולתקן את הטעון תיקון.

דוד שי הוא ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן-טק ומחבר הספר "ניהול השכר וחישובו" בהוצאת "סדן".
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
הרפורמה במס. יהיו כאלה שלא ייהנו
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים