שתף קטע נבחר

"בשלב הזה, מדיניות ההקלות תימשך"

כך אומרים גורמים מדיניים. שרי הימין תקפו בחריפות את שר החוץ פרס בעקבות הפיגוע ואמרו שיש להפסיק המגעים עם הרשות הפלסטינית. סגן שר הביטחון, ויצמן שירי: אם הייתי ראש הממשלה הייתי נכנס למו"מ עד שייצא עשן לבן

גורמים מדיניים בירושלים אומרים בתגובה לפיגוע באוניברסיטה העברית כי "בשלב הזה, מדיניות ישראל להקל על הפלסטינים בכל מקום שניתן לא השתנתה. זה לא סותר את המלחמה הנחרצת בטרור". ישראל העבירה היום לרשות הפלסטינית 70 מיליון שקל, וזהו התשלום הראשון מתוך 200 מיליון שקלים שישראל התחייבה להעביר.
גם גורמי ביטחון אמרו כי לפי שעה התוכניות להקל על הפלסטינים נותרו על כנן. לפני מספר שבועות הוחלט להעניק עוד 7,000 אישורי עבודה לפלסטינים בישראל, להרחיב את אזור הדיג בעזה ולהקל במעבר סחורות ופועלים במעברים.
גורם מדיני התייחס בביטול לטענות שחיסול סלאח שחאדה הוביל לפיגוע בירושלים: "האם הפיגוע בליל הסדר היה תגובה על חיסול שחאדה? האם הפיגוע בסבארו היה תגובה לחיסול שחאדה? 'הקדוש המעונה' הזה גרם למותם של 200 ישראלים לפחות". לדברי הגורם, "מדובר ברצף פיגועים שהוא תוצר של אותה מדיניות".

שרי הימין תקפו את פרס

שר החוץ שמעון פרס אמר בראיונות שנתן לתקשורת בארצות הברית כי הפיגוע בירושלים איננו בגדר שום תגובה לפעולת סיכול ישראלית. לדברי פרס "החמאס רצח ישראלים עוד לפני פרשת שחאדה וימשיך לעשות זאת גם אחריה, כי זוהי מטרתו. הגיע הזמן שהפלסטינים יהפכו את ארגוני הרצח האלה לבלתי לגיטימיים בחברה. הם פוגעים לא רק בנו אלא הורסים גם את עתידו של העם הפלסטיני" אמר פרס.
השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, שהגיע לזירת הפיגוע מתח ביקורת על שר החוץ שמעון פרס ועל אנשי משרד החוץ, שנושאים ונותנים עם אנשי הרשות הפלסטינית בעניין העברת כספים והקלות לפלסטינים: "מדובר במסר כפול שאנחנו מעבירים, שאנחנו לא בטוחים בעצמנו". לדברי לנדאו, "הגיע הזמן שנבין שלפנינו יש מלחמה ובמלחמה צריך לנצח, ורק אחרי שננצח במלחמה, יהיה אפשר לדבר על אופק מדיני". לנדאו אמר כי אינו מתפלא שהפיגוע אירע באוניברסיטה: "לפלסטינים אין שום תרבות התנהגות מוסרית", אמר.
שרת החינוך, לימור לבנת, אמרה בתגובה לפיגוע: "צריך להפסיק את המגעים של פרס עם בכירים פלסטינים משום שלא רק שהרשות הפלסטינית לא עושה דבר כדי למנוע את הפיגועים, היא פועלת ללבות אותם". לבנת קראה להפסיק את מתן אישורי העבודה לפלסטינים בתחומי ישראל ולעצור את תזרים הכספים לרשות.
שר המשפטים מאיר שטרית אמר בעקבות הפיגוע: "החיסול של סלאח שחאדה אינו קשור לפיגוע זה, ואני אומר שחיסולו רק מנע פיגועים, ולכן טוב ששלחנו אותו למקום שממנו לא יחזור, ולשם נשלח גם את חבריו. בעניין גירוש קרובי מתאבדים, יש לפעול לפי החוק, אנו לא כנופיה. ניתן להרוס בתים ולהגלות לעזה, כאשר יש הוכחות לתמיכה ועידוד מעשי טרור".

"לו הייתי ראש הממשלה"

סגן שר הביטחון, ויצמן שירי, אמר בעקבות הפיגוע כי מלחמה בטרור לבדה לא תשיג את מטרתה: "במלחמה בלבד לא ניתן לחסל את הטרור, והפרדוקס הוא שהיום נתנו לפלסטינים שבעים מיליון שקל והם החזירו לנו בשבעה הרוגים".
הוא הוסיף כי "זהו פיגוע קשה מאוד. אני חושב שכיום, לו הייתי ראש ממשלה, הייתי פונה אל הפלסטינים, מציע להם הפסקת אש טוטאלית לתשעים יום, ואחר כך נכנס למו"מ ולא עוזב עד שיוצא עשן לבן". לדברי שירי, "במצב הנוכחי הכל נהרס - גם הכלכלה וגם האזרחים. העצוב הוא שהתרגלנו להשלים עם המצב, ואנחנו מברכים היום על כל פיגוע שמסתיים בפצועים וללא הרוגים".
ח"כ רן כהן (מרצ) אמר כי הוא מזועזע מעוצמת הפיגוע: "זהו מעשה תועבה מפלצתי. ארגוני הטרור הפלסטינים מצליחים לפרוץ כל גבול אנטי-אנושי ברמת המפלצתיות של המעשים שלהם. בנוסף, אנחנו יכולים ללמוד מהפיגוע הזה כי הוא מפריך את כל התזה של ראש הממשלה ומערכת הביטחון, כאילו אפשר על ידי כיבוש הערים הפלסטיניות למנוע טרור. אין דרך אלא להיפרד ולחזור לחיות בגבולותינו".
ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו) קרא לפרק את הרשות הפלסטינית: "כמה עוד אזרחים יישחטו עד שיבין ראש הממשלה שהגיע העת לפרק את הרשות?". לדבריו, "מתן הלגיטימציה לחבורת הרוצחים הנתעבים על ידי ממשלת שרון היווה את הדלק המניע לפיגוע באוניברסיטה ולפיגועי הדמים שיבואו בהמשך". עוד אמר הנדל כי "תשלום של עשרות מיליונים לערפאת והשיחות עם נציגי רב המחבלים הם התהליך ההפוך ממה שצריכה לעשות מדינה נורמלית בעת כזו".

בהכנת הידיעה השתתף פליקס פריש

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ההקלות יימשכו
צילום: רויטרס
דודו פריד
לנדאו. מסר כפול
דודו פריד
צילום: מתוך אתר הכנסת
שירי. הפסקת אש טוטאלית
צילום: מתוך אתר הכנסת
מומלצים