שתף קטע נבחר

הקסבה של שכם: צה"ל עצר 40 פלסטינים

כוחות צבא פועלים במספר מוקדים בשטחים, בראשם הקסבה של שכם. ארבעה פלסטינים נהרגו בעיר ושניים נוספים ברצועה, בינהם אישה בת 85. בפעילות בשכם פוצצו הכוחות מעבדות נפץ, חיפשו מבוקשים מבית לבית ועיכבו לחקירה מאות פלסטינים

כוחות גדולים של צה"ל פועלים מאז שעות הלילה אתמול (ו') בקסבה של שכם. עד כה דווח על ארבעה הרוגים פלסטינים בעיר, ועל עוד שני הרוגים ברצועה. אין נפגעים לכוחות צה"ל.
במסגרת המבצע, שזכה לכינוי "אולי הפעם", נכנסו אמש נגמ"שים וטנקים לעיר. הכוחות תפסו עמדות בקסבה ועד כה נתקלו בהתנגדות מעטה, שכללה מספר אירועים של חילופי ירי עם חמושים פלסטינים. צה"ל הצליח לחשוף בקסבה שתי מעבדות נפץ, שבהן נמצאו רקטת קסאם, טיל נגד טנקים, מטעני צינור רבים, חומרים להכנת מטענים ואמצעי לחימה נוספים. המעבדות פוצצו ופלסטינים ששהו בקרבתם נעצרו לחקירה.
מקורות צבאיים אומרים כי הכוחות הפועלים בעיר, תחת פיקודו של אל"מ משה (צ'יקו) תמיר, יעברו במהלך סוף השבוע מבית לבית - כפי שנעשה במבצע "חומת מגן" - כדי לחפש מבוקשים. מקורות פלסטיניים דיווחו שצה"ל עיכב לחקירה את רוב הגברים בגילאים 15-50 והביא אותם לבית הספר "אל-פאטמיה", שהפך למרכז מעצרים וחקירות. רוב הגברים שוחררו למעט כ-40 שהושארו במעצר לצורך המשך חקירה.
פעיל חמאס, אחמד ג'בור בן ה-28, נורה למוות בכפר סאלם הסמוך לשכם בעת מעצרו. לדברי מקורות צבאיים, הוא נורה בעת שניסה להימלט. מושל שכם, מחמוד אל-עלול, טען כי הוא "חוסל בדם קר". לדבריו, חיילים ביקשו מאחד משכניו של ג'בור להורות לו לצאת מן הבית, וכשיצא - "ריססו אותו החיילים באש". אל-עלול טען גם כי במהלך הפעולה נורתה אש מאסיבית לעבר בתים ובתי ספר.

הרס תשתית החמאס ששוקמה

לדברי מקורות צבאיים מטרת הכניסה לשכם היא מלחמה בתשתית החמאס. עקבות הפיגועים האחרונים הובילו את אנשי השב"כ לתאי החמאס בעיר שהצליחו לשקם את עצמם בשבועות האחרונים. מקורות צבאיים ציינו שאחת הסיבות שהביאו לחזרתן של ההתארגנויות הצבאיות של החמאס בעיר ליכולת מבצעית היתה העובדה שמבצע "אולי הפעם" נדחה פעמים רבות. לדברי המקורות, המבצע תוכנן לצאת לפועל כבר לפני מספר שבועות ונדחה מאחר ובצה"ל התקשו עד כה לפנות סדרי כוחות מתאימים וגדולים מספיק.
אחד הלקחים ממבצע "חומת מגן" היה הפעלה של כוחות "אורגניים" מחטיבה סדירה אחת, תחת פיקודו של מפקד החטיבה. כך, למשל, בפעילות צה"ל בשכם ב"חומת מגן" פעלו כוחות צנחנים וגולני בהרכב כמעט מלא ומילאו את משימותיהם ביעילות ובמהירות. לעומת זאת, במקומות כגון ג'נין, שם פעלו כוחות רבים ומגוונים, נמשכה הלחימה ימים ארוכים, דבר שבין השאר הוביל לאירועים רבים של ירי "אש ידידותית" ולנפגעים רבים יותר.

צה"ל הרס בתי מחבלים

מטרה נוספת של פעילות צה"ל במבצע הייתה הריסת בתיהם של שני מחבלים שביצעו פיגועי טרור. בטול כרם נהרס ביתו של אחמד עליאן, פעיל חמאס, שביצע במארס אשתקד את הפיגוע ברחוב הרצל בנתניה, בו נהרגו שלושה אזרחים ו-55 נוספים נפצעו.
בחברון פוצץ צה"ל את ביתו של חאתם שוויקי, פעיל הג'יהאד האיסלאמי, שביצע בנובמבר אשתקד פיגוע ירי לעבר אוטובוס בגבעה הצרפתית, בו נהרגו שני אזרחים ונפצעו 48 נוספים. עדי ראייה ציינו כי מדובר בבניין בן שלוש קומות, בו התגוררה משפחתו של המחבל.
כוחות צה"ל לכדו בכפר פרעה, שממזרח לשכם, מחבל שהתכוון לצאת לפיגוע התאבדות בישראל. בכפר מסאכן אל שעביה שמצפון לשכם נעצר פעיל חמאס. בטול כרם נעצר פלסטיני הדרוש לחקירת שב"כ.
בכפר יאמון שממערב לג'נין נעצרו ארבעה פעילי ג'יהאד איסלמי, אחד מהם התכוון על פי החשד לבצע פיגוע התאבדות. פעיל נוסף שנעצר הוא מוחמד א-ג'יג'ה, הנחשב לפעיל ג'יהאד בכיר באזור ג'נין.
צה"ל צמצם לאחרונה את היקף הכוחות ברחבי הגדה, לאחר ששוחררו יחידות מילואים שגוייסו בצווי חירום ובצווים חריגים.

מטען של 130 ק"ג נוטרל ברצועה

כוחות צה"ל נכנסו ביום שישי לפנות בוקר גם לרפיח, כדי לחפש מנהרות נשק. בחילופי אש שהתפתחו שם נהרג צעיר בן 20, שזוהה כאחמד אל דורג'י. נער בן 14 נפצע. הפלסטינים ציינו כי הכוחות, שכללו טנקים ודחפורים חדרו כ-200 מטרים לשטח שבשליטה פלסטינית והרסו שלושה בתים.
בעיירה ואדי סלקה, סמוך למחנה הפליטים דיר אל-בלאח ברצועה, נהרגה פלסטינית בת 85 מאש צה"ל. לטענת הפלסטינים, כוח צה"ל הממוקם בכיסופים פתח באש לעבר בתי התושבים בעיירה.
בצפון רצועת עזה נטרלו חבלני מג"ב מטען חבלה גדול במשקל של 130 ק"ג. המטען הוטמן ליד גדר המערכת. הוא זוהה אתמול על ידי כוח שנע באזור, והלילה פוצץ על ידי חבלני מג"ב.

בהכנת הידיעה השתתפו גם סוכנויות הידיעות

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ביתו של חאתם שוויקי שנהרס בחברון
צילום: רויטרס
מומלצים