שתף קטע נבחר

9 הרוגים בפיגוע בצומת מירון

הפיצוץ אירע באוטובוס אגד בקו חיפה-צפת שהיה עמוס בחיילים. מחבל מתאבד של החמאס עלה באחת התחנות. כ-40 פצועים פונו לשלושה בתי חולים. מפכ"ל המשטרה: לא היתה התרעה ממוקדת

פיגוע תופת קשה בצפון פתח יום של דמים ברחבי הארץ: מחבל מתאבד פוצץ עצמו הבוקר (יום א') באוטובוס אגד באזור צומת מירון שליד צפת, סמוך לקבר רבי שמעון בר יוחאי. 9 מנוסעי האוטובוס נהרגו וכ-40 נפצעו. מצבם של 10 פצועים מוגדר קשה. שני פצועים אנוש נפטרו בדרכם לבתי החולים. ארגון החמאס נטל אחריות לפיגוע. המשטרה בודקת חשד כי שתי צעירות שהיו באוטובוס הניחו מטען ואז נמלטו לפני הפיצוץ.
הפיגוע אירע בסביבות השעה 08:45 בבוקר בכביש 866: אוטובוס אגד בקו 361 יצא בשעה 07:15 מחיפה לצפת והיה עמוס בחיילים בדרכם לבסיסים בצפון. המשטרה מעריכה כי מחבל מתאבד עלה באחת התחנות שבהן עצר האוטובוס (קו 361 עוצר במספר כפרים ערבים ובהם רמה ומג'דל כרום) ופוצץ את עצמו באזור צומת מירון.
תומר, מתדלק בתחנה הנמצאת בסמוך למקום הפיגוע, סיפר ל-ynet: "ראיתי את האוטובוס עוצר בתחנה. פתאום נשמע פיצוץ אדיר מתוכו. החלק הקדמי של הגג עף החוצה כשהוא בוער בלהבות. הדלת הקדמית עפה החוצה וגם האנשים שעמדו לידה. מתוך האוטובוס עלה עשן שחור סמיך. רצתי למקום וניסיתי לעזור לפצועים. ראיתי המון גופות. זה היה מחזה נורא בתוך השקט של האזור הזה".
דני סיידא, תושב מירון, סיפר: "הפיצוץ היה בחלק הקדמי של האוטובוס. ראיתי שמפנים הרבה חיילים פצועים". בזירה ניתן היה להבחין בערימות של מדי צה"ל וציוד צבאי של הנפגעים. לאוטובוס, שבו היו כ-50 נוסעים, נגרם נזק כבד. הנהג, שמואל רונן, נפצע קל ואושפז בבית החולים רמב"ם. הוא כבר ניצל בעבר מפיגוע בקו 26 בירושלים לפני שבע שנים.
מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, אמר בזירה: "אנחנו מתכוננים בימים האחרונים אבל לא הייתה לנו התראה ממוקדת דווקא על הצפון ודווקא על האוטובוס. למרות שזה נראה מפתיע, המרחק מכאן לקו התפר הוא די קטן. מה שאני אומר לראש הממשלה ואומר חודשים רבים הוא שאין ספק שיש למצוא דרך לשדרג את הכוחות".
מסוקים של צה"ל הוזנקו כדי לסייע בפינוי. כל הפצועים הועברו לשלושה בתי חולים. הטלפונים במוקדי החירום: בית החולים "רבקה זיו" בצפת: 1255161, בית החולים "פוריה" בטבריה: 1255144, בית החולים רמב"ם בחיפה: 1255162. המשרד לקליטת עלייה פתח מוקד מידע לעולים חדשים בשפות השונות:9985317 - 04. נפתח מוקד טלפוני לכבדי שמיעה: 6828040 - 04.
המשטרה סגרה את האזור כולו לתנועה וניהלה מצוד אחר שתי צעירות חשודות שנראו נמלטות מהזירה. עודד המאירי, ראש עיריית צפת, אמר ל-ynet: "זה פיגוע ראשון כאן מאז קום המדינה. שלחנו עובדי רווחה כדי לסייע לפצועים".
הפיגוע אירע במהלכה של ישיבת ועדת ההיגוי בהשתתפות ראש הממשלה, שר הביטחון שר החוץ ושר האוצר, שדנה במתן הקלות לפלסטינים. מיד לאחר מכן נערכה ישיבת הממשלה, שבה עודכנו השרים בפרטי הפיגוע. ראש הממשלה שרון אמר לשרים: "זהו יום קשה".

חמאס נטלו אחריות; הרשות: לא מגנים

גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס קיבלה אחריות לפיגוע. בהודעה נאמר כי "זהו הפרק השני בסדרת הנקמות על חיסולו של סאלח שחאדה, הטבח בעזה, והריסת הבתים הלילה בשטחים". עוד נכתב כי החמאס לא יפרסם את שם המפגע, ובשטחים מעריכים כי דבר זה נועד למנוע פגיעה במשפחות המתאבדים.
מזכיר הקבינט הפלסטיני, אחמד עבד אל רחמן, אמר הבוקר בתגובה לפיגוע כי לנוכח "הטרור המאורגן של צה"ל בשטחים הייתה צפייה תגובה כזו". לדבריו, בשעה שצה"ל הורג פלסטינים בשטחים היה צפוי שפלסטיני אחד יקום לבצע פיגוע התאבדות כדי להסב את תשומת לב העולם לפשעים של ישראל.

בהכנת הידיעה השתתפו איתי רפופורט, עלי ואקד, אפרת וייס ודיאנה בחור


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שלד האוטובוס המרוסק בצומת מירון
צילום: איי פי
אזור הפיגוע
צילום חגי אופן
אהרונישקי. לא היתה התרעה
צילום חגי אופן
מומלצים