שתף קטע נבחר

מפקד גולני: להדיח מפקדי הטירונים שנקלעו לשטח A

מהתחקיר עולה כי החיילים נסעו מבלי לדעת את הדרך, ונקלעו לשטח A. אחרי מאבק, כדי להימנע מתקרית ירי קשה, הוחלט להעביר את כלי הנשק לידי הפלסטינים. התחקיר יועבר בקרוב לאישור אלוף פיקוד צפון

מפקד חטיבת גולני, אל"מ שמואל זכאי, ממליץ להדיח את מפקד פלוגת הטירונים, את מפקד המחלקה וכן את סמל המחלקה של מחלקת טירוני סיירת גולני, אשר נקלעו בטיולית ביום שישי לשטחי A של הרשות הפלסטינית באזור טול כרם. במהלך התקרית מסרו שישה חיילים את כלי הנשק שלהם לשוטרים פלסטינים, ולאחר מכן נפצעו החיילים ונהג הטיולית מירי של פלסטינים. תוצאות התחקיר יועברו בקרוב לאישור אלוף פיקוד צפון, אשר חטיבת גולני בתחום סמכותו.

נסעו בלי להכיר את הדרך, ובלי מפה

הטיולית, ובה מחלקת הטירונים של סיירת גולני, הנמצאים בשלב טירונות היחידה, יצאו ביום שישי בצהריים מהתנחלות שבי שומרון, הסמוכה להר עיבל, שם ממוקמת פלוגת הטירונים, להחליף מחלקה אחרת שהיתה אמורה לצאת לחופשת שבת.
לפני הנסיעה תדרך מפקד הפלוגה, קצין בדרגת סגן, את מפקד המחלקה, לגבי הנסיעה. בתחקיר שערך אל"מ זכאי, התברר כי מפקד המחלקה והסמל יצאו יחד עם מחלקת הטירונים, מבלי שהיתה בידיהם מפה של האזור, ומבלי שידעו את הדרך.
מאז ראשית המהומות בשטחים, מתייחסים בפיקוד מרכז ובפיקוד דרום לכל נסיעה כאל "נסיעה מבצעית", זאת בניגוד למצב בימים כתיקונם, בהם נסיעות מינהלתיות מחייבות אמנם תדרוך, אך כללי הבטיחות בהם פחות מחייבים. בנסיעה מבצעית חייב להיות מספר מינימלי של אנשים חמושים בכלי הרכב ומפקדו של מפקד המשימה, במקרה זה מפקד הפלוגה בשבי שומרון, חייב היה לתדרך את מפקד המשימה בפרוטרוט, לוודא כי הוא יודע את הדרך ולהזהיר אותו מפני נקודות תורפה בטיחותיות.

החיילים נאבקו על כלי הנשק

עוד עלה מהתחקיר כי בשעה שנכנסה הטיולית לכפר ענבתא באזור טול כרם, לאחר שחלפה על פני שלט המזהיר ישראלים מפני כניסה לשטחי A של הרשות, היא נעצרה על ידי שוטרים פלסטיניים. השוטרים עלו לטיולית, אילצו את מפקד המחלקה לצאת החוצה ואיימו על החיילים בנשק. תוך זמן קצר הוקפה הטיולית בהמון פלסטיני, חלקו חמוש.
במהלך האירוע, דרשו השוטרים מהחיילים למסור להם את כלי הנשק. החיילים לא ויתרו על כלי הנשק בקלות, כפי שחשבו תחילה גורמים שונים, אלא סירבו למסור אותם.
לאחר מאבק שלווה באיומים הדדיים בנשק, נמסרו שישה כלי נשק לפלסטינים. מפקד המחלקה, שראה את ההמון הפלסטיני הזועם והחמוש מסביב, החליט שלא להיקלע לתקרית ירי, שהסבירות לצאת ממנה בשלום, נמוכה ביותר. השוטרים הפלסטינים נכנסו ויצאו מהטיולית, ובאחת ההזדמנויות ניצל מפקד המחלקה את היעדרם והורה לנהג לנסוע מהמקום. במהלך הבריחה נורתה אש, ממנה נפצעו שישה מהחיילים ונהג הטיולית.
למרות הפציעות חזרה הטיולית לשבי שומרון. במהלך האירוע שוחח מפקד המחלקה בטלפון הסלולרי עם מפקד משטרת נתניה ועם מפקד חטיבת מנשה, אל"מ אפי כהן, שהדריכו אותו איך לצאת מהאזור ולחבור לכוח ישראלי.
המלצות התחקיר של מפקד החטיבה יעברו בקרוב לאלוף פיקוד צפון לאישור. בינתיים החליט מפקד החטיבה להשעות את המפקדים מתפקידיהם. החיילים שנקלעו לתקרית חזרו באותו יום לתעסוקה מלאה. כלי הנשק שלהם נותרו בידי הפלסטינים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביהו שפירא
חיילי גולני. המפקדים הושעו (אילוסטרציה)
אביהו שפירא
צילום: ערן (יופי) כהן
אחד הפצועים בתקרית מובל לטיפול רפואי
צילום: ערן (יופי) כהן
מומלצים