שתף קטע נבחר

13 הרוגים בסדרת פיגועי טרור

רצף הפיגועים הקטלני נמשך: בני זוג מעלי נורו הלילה למוות מצפון לרמאללה וילדם נפצע קשה. הפתח לקח אחריות. בכך הגיע ל-13 מספר ההרוגים ביממה של טרור משתולל

גל הטרור אינו פוסק: בעל ואשה, אביטל ואבי וולנסקי מהישוב עלי, נרצחו הלילה (ב') אחרי חצות בפיגוע ירי באזור צומת שילה מצפון לרמאללה. האם היתה הרה בחודש מתקדם. בכך עלה מספר ההרוגים בפעולות טרור ל-13 ביממה אחת. כשישים בני אדם נפצעו, 15 מתוכם במצב קשה.
הפיגוע האחרון אירע סמוך ל-00:40: בני משפחת וולנסקי - אבי, אביטל ושני ילדיהם יגאל ונדב - נסעו במכוניתם בכביש 60, דרום-מזרחית לאריאל, מכיוון צומת תפוח לישוב עלי. הם שבו משבת אצל הוריה של אביטל בישוב תקומה.
על פי חקירת האירוע, כשעברה המכונית בצומת שילה, סמוך לכפר לובן א-שרקיה, נפתחה אש ממארב לעברה. המכונית נפגעה מיריות רבות בדופן הימני ובחזית.
שני ההורים, אבי, בן 29, ואביטל בת ה-27 שהיתה בהריון מתקדם, נפצעו אנושות ונפטרו מפצעיהם. יגאל בן ה-3 נפצע בינוני עד קשה והובהל לניתוח בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. במהלך היום חל שיפור במצבו שהוגדר בינוני. התינוק נדב, בן 8 החודשים, נפגע קל מאוד באירוע.
המחבלים נמלטו לאחד הכפרים הסמוכים. כוחות צה"ל הגיעו למקום ופתחו בסריקות אחר היורים. חלוצי הצבא העממי - גדודי השיבה, קבוצה המזוהה עם ארגון הפתח, נטלה אחריות לפיגוע.
אבי ואביטל עברו לישוב עלי לפני כארבע שנים, מייד לאחר שנישאו. אבי, שנולד בירושלים, התגייס לצבא במסגרת מסלול הסדר וסיים את שירותו הצבאי בדרגת סגן מפקד פלוגה בשריון. הוא למד בכולל שבעלי ושילב לימודי קודש ולימודים אקדמיים. אביטל, ילידת המושב תקומה, שירתה בשירות לאומי ולאחר שסיימה למדה הוראה באוניברסיטת בר אילן. היא עבדה כמורה בבית הספר בשילה ולאחר מכן בתלמוד תורה בעלי.
יאיר, אחיו של אבי, סיפר בבית החולים לשם הגיעה המשפחה: "אנחנו עדיין בהלם. לא מצליחים לעכל את היממה האחרונה". לדבריו, הוא משוכנע שבמשפחה ידאגו לשני הילדים שנותרו יתומים.
הלוויתם של בני הזוג וולנסקי תצא אחר הצהריים בשעה 16:00 מישיבת המור בשכונת בית וגן בירושלים. הם ייטמנו בבית העלמין בגבעת שאול.

08:45 פיגוע תופת במירון

בפיגוע הקשה ביותר פוצץ עצמו אתמול מחבל מתאבד באוטובוס אגד באזור צומת מירון שליד צפת, סמוך לקבר רבי שמעון בר יוחאי. 9 מנוסעי האוטובוס נהרגו וכ-40 נפצעו. מצבם של 10 פצועים מוגדר קשה. החמאס נטל אחריות.
הפיגוע אירע בכביש 866: אוטובוס אגד בקו 361 יצא בשעה 07:15 מחיפה לצפת והיה עמוס בחיילים בדרכם לבסיסים בצפון. המחבל עלה ככל הנראה באחת התחנות שבהן עצר האוטובוס באיזור כרמיאל (קו 361 עוצר במספר כפרים ערבים ובהם רמה ומג'דל כרום) ופוצץ את עצמו באזור צומת מירון.
תומר, מתדלק בתחנה הנמצאת בסמוך, סיפר ל-ynet: "ראיתי את האוטובוס עוצר בתחנה. פתאום נשמע פיצוץ אדיר מתוכו. החלק הקדמי של הגג עף החוצה כשהוא בוער בלהבות. הדלת הקדמית עפה החוצה וגם האנשים שעמדו לידה. מתוך האוטובוס עלה עשן שחור סמיך. רצתי למקום וניסיתי לעזור לפצועים. ראיתי המון גופות. זה היה מחזה נורא בתוך השקט של האזור הזה".
לאוטובוס, שבו היו כ-50 נוסעים, נגרם נזק כבד. הנהג, שמואל רונן, נפצע קל ואושפז בבית החולים רמב"ם. רונן ניצל בעבר מפיגוע בקו 26 בירושלים לפני שבע שנים.
מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, אמר בזירה: "אנחנו מתכוננים בימים האחרונים אבל לא הייתה לנו התראה ממוקדת דווקא על הצפון ודווקא על האוטובוס".
השב"כ מעריך כי המחבל הצליח לצאת מג'נין לאחר שצה"ל דילל את כוחותיו באיזור העיר, כדי להעביר כוחות לפעולה בשכם. ההערכה היא כי המחבל הסתייע בערבים ישראלים שסייעו לו לחצות את הקו הירוק והעבירו אותו למקום בו עלה על האוטובוס.
הפיגוע אירע במהלכה של ישיבת ועדת ההיגוי בהשתתפות ראש הממשלה, שר הביטחון שר החוץ ושר האוצר, שדנה במתן הקלות לפלסטינים. מיד לאחר מכן נערכה ישיבת הממשלה, שבה עודכנו השרים בפרטי הפיגוע. ראש הממשלה שרון אמר לשרים: "זהו יום קשה".
גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס קיבלה אחריות לפיגוע. בהודעה נאמר כי "זהו הפרק השני בסדרת הנקמות על חיסולו של סאלח שחאדה, הטבח בעזה, והריסת הבתים הלילה בשטחים". עוד נכתב כי החמאס לא יפרסם את שם המפגע, ובשטחים מעריכים כי דבר זה נועד למנוע פגיעה במשפחות המתאבדים.

11:40 פיגוע ירי בשער שכם

כמה שעות לאחר מכן נהרגו שני בני אדם בפיגוע ירי בירושלים: מחבל פלסטיני חמוש באקדח החל לירות לכל עבר באזור שער שכם. המחבל, כבן 19, ירה תחילה לעבר משאית של חברת "בזק" ופגע בנהג, לאחר מכן פתח את הדלת וירה גם במאבטח. כוח של שוטרי מג"ב שהיה במקום פתח לעברו באש ובמקום התפתח קרב יריות. המחבל נורה ונהרג באזור בית הקפה "אל-עומאל".
באירוע נהרגו ישראלי ועובר-אורח פלסטיני, ככל הנראה תושב מזרח ירושלים. נפצעו 14 בני אדם: שניים במצב קשה, אחד בינוני ואחד-עשר במצב קל. הפצועים, בהם יהודים וערבים, פונו לבתי החולים הדסה עין כרם, הדסה הר הצופים ושערי צדק.
שני תיירים אמריקנים, התאומים כריס וקרל וויליאמס מבוסטון, היו עדי ראייה לפיגוע. כריס וויליאמס: "הגענו סמוך לבית הקפה 'אל עומאל' וראיתי אדם עם אקדח מכוון אותו לראש של מישהו שישב במשאית. הסתובבנו מהר ורצנו בחזרה. אחרי פחות משנייה שמעתי שתיים שלוש יריות... ואז המון ירי של נשק אוטומטי". שני האחים מתכוונים להמשיך את הטיול שלהם כמתוכנן, למרות החשש.

13:30 פיגוע ירי בשומרון

פלסטינים ירו בצהריים לעבר רכב ישראלי ואוטובוס בכביש שבין אבני חפץ לעינב, דרום מזרח לטול כרם. חייל שלקח טרמפ ברכב נפצע קשה ושניים קל.
הירי בוצע ממכונית חולפת באזור צומת פרעון לעבר מכוניתם של בני משפחה בשבי שומרון. יחידת ההצלה של יהודה ושומרון הגיעה למקום וטיפלה בפצועים תחת אש. חילופי האש הממושכים במקום הקשו על הפינוי.
הפצוע קשה פונה לבסוף בניידת טיפול נמרץ לבית החולים הלל יפה בחדרה. כוחות גדולים של צה"ל הגיעו לאזור וניהלו מרדף אחרי חוליית המחבלים.

15:00 מטען באזור רמאללה

ארבעה חיילי מילואים נפצעו כאשר הג'יפ בו נסעו עלה על מטען חבלה באזור רמאללה. האירוע היה בכביש המכונה "ציר ולרשטיין" ומוביל מבית אל לישוב דולב. מצבם של שלושה מהם קשה ומצב אחד בינוני. כמו כן נפתחה לעברם אש. כוח צה"ל השיב אש לעבר המחבלים שנמלטו.
עוד שלושה חיילים נפצעו קל במהלך הלחימה בקסבה של שכם. בעזה: כוח צה"ל סיכל נסיון חדירה דרך הים ליישוב ישראלי והרג מחבל שיצא מהים לבוש בחליפת צלילה.
כן הותר לפירסום כי כוחות מג"ב ושוטרי משטרת מרחב השרון הרגו בשבוע שעבר מחבל מתאבד ששהה באזור טייבה והיה בדרכו לבצע פיגוע בישראל. המחבל החזיק בכליו מדים של מאבטח והערכה היא כי הוא התכוון לחדור לתוך מתחם מאובטח ולהתפוצץ בתוכו. המחבל, קחלדן שעבלו בן 29, היה חבר בתנזים-שכם.

בהכנת הידיעה השתתפו איתי רפופורט, פליקס פריש ועלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מועצת יש"ע
אביטל וולנסקי ז"ל
צילום רפרודוקציה: מועצת יש"ע
צילום רפרודוקציה: מועצת יש"ע
אבי וולנסקי ז"ל
צילום רפרודוקציה: מועצת יש"ע
אזור הפיגוע בצומת שילה
צילום: איי פי
האוטובוס המרוסק בפיגוע במירון
צילום: איי פי
צילום: cnn
הפיגוע בשער שכם
צילום: cnn
מומלצים