שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אריק איינשטיין שלא הכרתם

  "תלותי, מסובך, חסר יוזמה, מתקשה לבצע פעולות בסיסיות בשגרת יומו של כל בגיר" - כך מוצג איינשטיין בכתב ההגנה שהגיש היום משרדו של מיכאל תפוח בעקבות התביעה שהגיש איינשטיין. "הוא כפוי טובה, והפך את מנהליו לאומנת שלו, לכספומט, לשליח, למנהל, למטפל, לאח ולאם, ללא תמורה"

  "תלותי, בעל מבנה אישיותי מסובך, חסר יוזמה, שמתקשה לבצע פעולות בסיסיות בשגרת יומו של כל בגיר שאינו חוסה" - כך מתואר אריק איינשטיין בכתב הגנה שהגיש הבוקר לביהמ"ש המחוזי בת"א אמרגנו ומנהלו האישי, מיכאל תפוח, ומשרד ההפקות שבניהולו, "המון הפקות".
  כתב ההגנה רומז כי איינשטיין נשלט ומנותב על-ידי רעייתו, סימה אליהו, ושולל לחלוטין את הטענות שהעלו השניים כלפי תפוח בכתב התביעה הקשה שהגישו נגדו בחודש מאי האחרון. בין השאר, טענו איינשטיין ואליהו כי "המון הפקות" מקצים לאיינשטיין "דמי כיס בגובה 500 ש"ח בלבד" לשבוע, וכי מיליוני שקלים מרווחי הזמר נעלמו.עורך דינו של איינשטיין, רענן קליר בתגובה: "עדיין לא קראנו לעומק את כתב הגנה, שעליו נגיב בבית המשפט, אך מעיון חטוף בו עולה שהם מסרבים למסור לידינו את המידע והחשבונות שבקשנו בתביעה. זה מדבר בעד עצמו".

  "500 שקל לשבוע? 45 אלף ש"ח לחודש"

  היום (רביעי) הוגש לביהמ"ש כתב ההגנה של משפחת תפוח ו"המון הפקות", על-ידי עו"ד אלי זהר. "כתב התביעה הקשה שהוגש נגדם אינו מותיר מקום לאצילות נפש", נמסר ממשרד עורכי הדין המייצג את בני הזוג תפוח. "מתוך הצורך להגן על שמם הטוב, על עתידם האישי והמקצועי, על בני זוגם וילדיהם, הם נאלצים לפרוש בכתב הגנה זה את האמת כולה, גם דברים שביקשו לנצור. בצאתם למאבק, עדיין סוברים הנתבעים כי לא אריק הוא שמוביל את הקרב הזה. כשם שאריק שם את אמונו המלא בנתבעים במשך 24 שנים, כך הוא שם כעת מבטחו באנשים אחרים, ובראשם סימה זוגתו".
  בכתב ההגנה, המשתרע על פני 54 עמודים, סוקרים הנתבעים בין היתר את מערכת היחסים שנרקמה בינם לבין איינשטיין במהלך 24 השנים האחרונות. לטענתם, התביעה "רוויה בדותות וכזבים" ומלאה ב"השמצות בוטות, חסרות כל בסיס עובדתי, משפטי או מוסרי". בין השאר נאמר: "כתב התביעה מצייר אמן שנעשק ונגזל על-ידי מנהליו האישיים, אלה ששלטו בחשבון הבנק שלו וסיפקו לו, לכאורה, דמי כיס בגובה 500 ש"ח לשבוע, ואינו חושף שבין השנים 1993-1999 עמדו הכנסותיו של איינשטיין, על-פי הדו"חות האישיים שהגיש למס הכנסה, על כארבעה מיליוני ש"ח שהופקדו בחשבון הבנק שלו ושל התובעת… בממוצע 45 אלף ש"ח בחודש ולא 500 לשבוע, כפי שנטען בכתב התביעה. אריק איינשטיין קיבל כל אגורה שהגיעה לו במהלך השנים ואף יותר מכך".

  "גם סימה לא הפגינה רצון"

  לדברי פרקליטו של תפוח, איינשטיין קיבל דיווחים שוטפים והוא זה שבחר "לעיין או שלא לעיין בהם לפי מצב רוחו". על-פי ההגנה, "הנתבעים סיפקו לתובע דו"חות כתובים שנמצאו מקופלים, כסמרטוטים משומשים, על רצפת אולפן ההקלטות, לאחר צאתו של איינשטיין משם. לאיינשטיין היתה גישה ישירה לבנק, הוא היה הנמען היחיד לצורך קבלת דואר ודיווחים מהבנק. נוהג 'דמי הכיס' השבועיים שהנהיג אריק נבע רק מחוסר רצונו להגיע לבנק או לכספומט, ומחוסר רצונה של בת זוגתו לטפל בענייניו כל זמן שעבדה והעדיפה לנהל את הוצאות הבית דרך חשבון הבנק שלה".
  בכתב ההגנה מבקשים הנתבעים מבית המשפט למנות מבקר שיבדוק את כל המסמכים באופן שיאפשר להכריע כי איינשטיין קיבל את כל המגיע לו ואף למעלה מכך וכי אין מדובר ברמייה, גזל או כל טענה מאלה שהושמעו נגדם. "הנתבעים שירתו את איינשטיין במשך 24 שנים בכשרון, מסירות ונאמנות יוצאי דופן ועל כך יעידו בבוא הזמן אמנים בולטים. הם ניהלו, לבקשתו, לא רק את ענייניו האמנותיים, אלא גם את חייו ואת חיי משפחתו, 24 שעות ביממה… מלאכה קשה וסיזיפית מאין כמוה. הקושי הרב נבע ממבנה אישיותו של איינשטיין ומן הכבלים הפנימיים בהם הוא כבול. בנוסף על מבנה אישיות מסובך ואולי בגינו, לא ניחן איינשטיין בעודף יוזמה ורצון לעשייה, אם לנקוט בלשון המעטה".
  כתב ההגנה עוסק, בין השאר, בנסיונותיהם הרבים של הנתבעים לשכנע את איינשטיין להופיע בפני קהל. "איינשטיין נכנס מההתחלה לתפקיד האמן המנותק מ'הבלי העולם הזה', אשר אינו יודע או שקשה לו לבצע פעולות שהן בסיסיות בשגרת יומו של כל בגיר שאינו חוסה – פעולות כמו כתיבת צ'ק, משיכת כסף בכספומט, התנהלות מול חשבון הבנק שלו, חיפוש דירה, ביצוע שיפוץ בדירה וכולי. גם זוגתו סימה לא הפגינה רצון, אם לנקוט בלשון המעטה, להתעסק בכל אלה באותם הימים והעדיפה להשאיר זאת לנתבעים".

  זמר גדול, אדם קטן

  עוד מגוללים הנתבעים בכתב ההגנה את העדר שיתוף הפעולה מצדו של איינשטיין. "מצבי רוח קשים, תלותיות, עקשנות, חוסר מוטיבציה וחוסר רצון לעשייה", על-פי כתב ההגנה, מאפיינים את האיש. "אריק איינשטיין הזמר, הינו זמר דגול ולעומת זאת, אריק (אריה) איינשטיין התובע הינו כפוי טובה גדול, כבול במצוקותיו האישיות-הפנימיות, אשר גרמו לו לבקש מהנתבעים להיות, בנוסף למנהליו האישיים, גם ה'אומנת' שלו, והכספומט שלו, והשליח שלו, והמטפל שלו, ומחפש הדירות שלו, והאח שלו, והאם שלו והכל ללא קבלת תמורה כלשהי. אשתו של התובע היא כפויית טובה לא פחות, הואיל והיא אשר למיטב הידיעה גררה את התובע להגיש את התביעה האמורה בידיעה שהיא משוללת יסוד".
  במכתב לעיתונות שהוציא משרד עורכי הדין המייצג את תפוח צוטטו מילות שירו הידוע של איינשטיין: "איך אתה ישן בלילה, אריק איינשטיין, איך אתה נרדם? על מה אתה חולם בלילה אחרי שפיכות הדם? איך אתה נרדם, בן אדם, איך אתה נרדם?"

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארכיון ידיעות אחרונות
  איינשטיין. מנותב על-ידי רעייתו?
  ארכיון ידיעות אחרונות
  לאתר ההטבות
  מומלצים