שתף קטע נבחר

בן עמי התפטר: "העבודה היא זנב לממשלה"

השר לשעבר מבכה במכתב ההתפטרות שלו את מה שהוא רואה כהידרדרות של מפלגת העבודה בדרך לאבדון. "אינני מכיר מפלגה שכך שירתה את ההיפוך של מורשתה", הוא כותב

"לא אוכל עוד להיות חבר בסיעה ולשאת ביחד עם חבריה באחריות לשותפות הרעה הזאת בממשלה, שכך הביאה אותנו לתהומות של קריסה בטחונית ומדינית, והיום היא מנצחת על הניפוץ לרסיסים של מה שנותר ממדיניות הרווחה של ישראל" - כך פותח חבר הכנסת שלמה בן עמי את מכתב התפטרותו מהכנסת אותו הניח היום בכנסת לאחר 7 שנים של פעילות פוליטית.
בן עמי מותח ביקורת במכתב בן שלושה עמודים על מדיניות הממשלה ועל חלקה של מפלגת העבודה במה שהוא מבחינתו - כישלון מדיני, אובדן דרך, הצמדות לכיסאות וחיזוק לימין הקיצוני. "מפלגת העבודה היתה לזנב מתדלדל בשירות מטרותיו האישיות של ראש הממשלה... בניגוד לדיעה השוררת בממשלה, אינני חושב שזו שעתה של התשובה הצבאית", כתב פרופ' בן עמי.
"נהפוך הוא", הוא מסביר. "זאת שעתה של מדינאות אמיתית... בחטא שותפותה בממשלה מונעת מפלגת העבודה מן הציבור להפנים את דמות האלטרנטיבה למצב הנורא הזה... אינני מכיר מפלגה שכך שירתה את ההיפוך של מורשתה, את הורדת המסך על אחד ההישגים המרכזיים שלה: מדיניות ההתנתקות מהשטחים שבה פתח יצחק רבין ז"ל".
בן עמי המתפטר מתכונן להמשיך ולהיאבק על דרכו במסגרתה של מפלגת העבודה. בעת מסירת המכתב בכנסת הודה, כי "מדינת ישראל היא הדבר החשוב ביותר בחיי, אינני נפרד מהטמפרמנט המדיני והכלכלי שלי. זו ודאי לא תחושת חגיגה היום, זו תחושה של עצבות. תמיד היה לי רצון להיות פעיל ואני עושה את הצעד בצער עמוק".
מי שהיה שר לביטחון פנים ושר החוץ בממשלת ברק משוכנע כי מהלכי קמפ דיוויד הקדימו את זמנם ויחזרו להיות אבן יסוד בהסכם שיחתם בעתיד עם הפלסטינים. "המהלכים שהייתי בין מוביליהם", הוא אומר, "יהיו נכס צאן ברזל לשנים. לא חשוב כמה סלטות יעשו - בסוף יחזרו למפה שאני הייתי בין מצייריה וזה יהיה פיתרון הקבע".
בן עמי מתכונן לצאת לתקופה מסוימת לבריטניה, כדי לפתוח בכתיבת ספר חדש. הוא מודה במכתבו כי הוא מרגיש מוגבל בנסיבות שנוצרו ולכן פרש. "בימים אחרים היו בורחים עם המנדט. לא היום. לא אני. בימים אחרים הייתי נשאר ונאבק על ההנהגה במפלגה. לצערי, התנאים לכך לא קיימים היום מבחינתי. אני אכן עושה את המעשה הזה מתוך הערכה הוגנת כי מרחב היעילות של הפעולה הפוליטית שלי הצטמצם לאחרונה ולכן לא יהיה נכון למנוע מאדם חדש לבוא במקומי", הסביר במכתב.
התפטרותו של בן עמי תיכנס לתוקפה בעוד 48 שעות. תחליף אותו עו"ד אורית נוקד, שתושבע במליאה ביום שני הקרוב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
בן עמי. שלום לאדוני
צילום ערוץ 1
מומלצים