שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האיחוד האירופי לערפאת: הפסק את ההסתה
  נציב האיחוד האירופי לענייני חוץ פנה ליו"ר הרשות במכתב וביקש ממנו לנקוט צעדים נגד ההסתה בבתי-הספר ברשות

  נציב האיחוד האירופי לענייני חוץ, כריס פאטן, שיגר בימים האחרונים מכתב ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, שבו הוא דורש ממנו, לראשונה, להפסיק את ההסתה במערכת החינוך הפלסטינית.
  פאטן מציין במכתב כי לאחרונה קיבל האיחוד האירופי תלונות רבות על ההסתה בבתי-הספר ברשות הפלסטינית. הוא מבקש מערפאת לנקוט עמדה ברורה בנושא: "עליך לנקוט צעדים נגד ההסתה בבתי-הספר ברשות, שיש בהם גילויים של הסתה לשנאה ולאלימות", כותב פאטן לערפאת.
  במכתבו מברך הנציב האירופי את יו"ר הרשות על תוכנית הרפורמות ועל ההחלטה לערוך בחירות ברשות בשנה הבאה. הוא מציע את סיועו של האיחוד בעריכת הבחירות. הוא מציין כי עמדת האיחוד היא שיש להתקדם במישור הפוליטי, הכלכלי והביטחוני בו זמנית על מנת להביא לסיום הכיבוש.

  תנאים להעברת הכספים

  מכתבים דומים נשלחו גם לשר האוצר הפלסטיני, סלאם פייאד, ולשר לתכנון ולשיתוף פעולה בינלאומי, נביל שעת'. נושא מרכזי שמופיע בהם הוא העברת הכספים מהאיחוד לתקציבה של הרשות. כפי שכבר פורסם, האיחוד מתנה את העברת הכספים - כעשרה מיליון אירו לחודש, שנועדו לצורכי משכורות - במספר תנאים, שפטרן מפרט אותם במכתביו.
  האיחוד דורש חקיקת חוק לענייני תקציב, והעברת דיווח חודשי ומפורט על השימוש בכספי האיחוד, שיכלול דיווח על מקבלי השכר ברשות. עוד דורש האיחוד כי תקציב ההשקעות ברשות ישולב בתקציב הכללי, באופן שיאפשר את הגברת הפיקוח עליו. בין היתר דורש פאטן להכניס פיקוח חיצוני על החברה המסחרית הפלסטינית לשירותים, המנוהלת על-ידי מוחמד ראשיד, שהיו נגדו טענות קשות על שחיתות.
  מקור באיחוד האירופי אמר ל-ynet כי תנאי האיחוד תקפים עד לתום חודש אוקטובר הקרוב. לאחר-מכן מצפים באיחוד שישראל תפשיר באופן קבוע את כספי המסים של הרשות, שהוקפאו בתקופת האינתיפאדה.
  מקורות במשרד החוץ אומרים כי מכתבו של פאטן מבטא היענות להסברה הישראלית, שעוררה באירופה את המחאה נגד ההסתה בספרי הלימוד הפלסטינים. בעקבות כך היו מספר שאילתות של חברי פרלמנט אירופי בנושא. "ההתייחסות של פאטן חשובה, והיא מבטאת התחלה של הבנה שמדובר בנושא חמור, שיש להתייחס אליו ברצינות", אומרים במשרד החוץ.
  עם זאת, ציינו במשרד החוץ כי "הפנייה לערפאת ככתובת אינה מוסכמת על ישראל. אנו לא מנהלים משא ומתן עם ערפאת. אבל אם הניסיונות האירופיים להוציא ממנו פעולה נגד טרור והסתה יצליחו – מה טוב".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים