שתף קטע נבחר

העיתונאי גדעון לוי: חייל ירה לעברנו על מנת להרוג

המונית המשוריינת בה נסעו לוי ואנשי צוותו נקלעה לירי של חייל. הכדורים פגעו בשמשה הקדמית. דוברת צה"ל התנצלה. בן אליעזר התקשר ללוי

"חייל צה"ל ירה לעברנו ופגע במתכוון במונית שבה נסענו", כך סיפר היום (א') ל-ynet העיתונאי גדעון לוי, איש עיתון "הארץ" המסקר את השטחים.
לוי נסע בשעות הצהריים במונית משוריינת יחד עם הצלם מיקי קרצמן, הנהג מנו לרמן וסלאח חאג' יחיא, תחקירן בעמותת "רופאים לזכויות אדם". כשהגיעה המונית לפאתי טול כרם, עצר אותה נגמ"ש של צה"ל וביקש מיושביה לצאת למפקדת התיאום והקישור כדי שיוברר האם מותר להם לנסוע בעיר.
לוי מספר כי כשהגיעו למרחק של כ-150 מטרים מעמדת השמירה במפקדה, נפתחה לעברם אש "על מנת להרוג", כדבריו, שפגעה בשמשה הקדמית של המכונית. "זה היה ירי של חייל אחד שעמד בעמדת הירי בכניסה למפקדה. תפסנו מחסה עם המונית במפעל הסמוך והתחלנו לעשות טלפונים היסטרים לכל העולם".
לוי מספר כי כעבור כמה דקות הגיעו נגמ"ש וג'יפ של צה"ל שחילצו אותם. "אם זו לא היתה מונית משוריינת, לא הייתי מדבר איתכם כרגע", אומר לוי.
קצינים באוגדת איו"ש אומרים כי על פניו,הירי היה מנוגד לפקודות. לדבריהם, "אסור על פי הפקודות לירות במכונית שמפרה עוצר, אלא אם כן היא מסכנת את חייהם של החיילים או של אזרחים במקום. נוהל מעצר חשוד צריך להסתיים בירי באוויר ובניסיון לעצור את המכונית".
יו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת יוסי שריד, תבע לחקור מיד את האירוע: "בזמן האחרון נוצר הרושם במקומות רבים בשטחים שקודם יורים ואחר כך בודקים", אמר שריד והוסיף "הבוקר, הירי הפרוע הזה הגיע לשיא חדש כאשר עיתונאים נורים ורק בנס הם ניצלים". חבר הכנסת שריד דרש לקבל עוד היום את תוצאות התחקיר הראשוני.
גדעון לוי אומר כי ביקש מהמח"ט, אל"מ דן, לדבר עם החייל היורה, אולם זה סירב ואמר לו כי מדובר ב"תקלה" שנחקרת כעת. המח"ט התנצל על האירוע. לוי, ששב לתל אביב, אומר כי למרות התקרית בכוונתו להמשיך בעבודתו ולסקר את הנעשה בשטחים.
מדובר צה"ל נמסר כי "העיתונאים נסעו לאחר תיאום מוקדם עם צה"ל, בזמן בו העיר הייתה נתונה בעוצר. מבדיקה ראשונית, עולה כי חייל ששמר באחת העמדות בעיר, לא עודכן, כפי שנדרש, על כניסתה של המונית בה נסע הכתב. מתוך חשש כי מדובר במכונית מפגעים ביצע החייל ירי אזהרה לאוויר ; משלא עצרה המכונית בצע החייל ירי לעבר הרכב. בארוע לא היו נפגעים, אך נגרם נזק לרכב. בצה"ל רואים בחומרה את האירוע, אשר יתוחקר ובמידת הצורך יינקטו צעדים משמעתיים נגד המעורבים בו.
דוברת צה"ל הביעה בפני הכתב התנצלות על האירוע החמור".
שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הנחה את צה"ל לחקור בדחיפות את אירוע הירי. בן אליעזר שוחח עם העיתונאי, הביע את התנצלותו והדגיש כי הוא רואה את האירוע בחומרה.

בהכנת הידיעה השתתפה סמדר שמואלי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "תבל"
לוי. על מנת להרוג
צילום: "תבל"
מומלצים