שתף קטע נבחר

מצנע: אפעל להסדר קבע עם הפלסטינים

ראש עיריית חיפה הכריז רשמית על מועמדותו לראשות מפלגת העבודה. "אינני יכול עוד לשבת ולראות את המדינה הולכת לנו בין הידיים". המפתח, לדעת מצנע, יהיו שיחות ללא תנאים מוקדמים עם הפלסטינים והסדר קבע. בן אליעזר בתגובה ראשונה לנאום: "אני רגוע מאוד". יוסי כ"ץ מונה לראש מטה הערבים של מצנע

"זו ההחלטה הקשה ביותר שקיבלתי בחיי", אמר ראש עיריית חיפה, עמרם מצנע, כשהודיע הבוקר (ג') רשמית במסיבת עיתונאים כי הוא מצטרף למירוץ לראשות מפלגת העבודה.
מצנע, לשעבר אלוף פיקוד המרכז ובעל עיטור צל"ש הרמטכ"ל, הבהיר בדבריו, בבית המפלגה בתל אביב: "אינני עושה זאת כי אני מחפש לעצמי קריירה. מי שחי כאן בארץ הזו, מי שחרד לעתידה של המדינה אינו יכול עוד לשבת ולהתבונן מהצד. לראות את המדינה הולכת לנו בין הידיים. כל יום אנחנו מתקרבים אל התהום. עוד פיגוע, עוד שכול ועוד הרס. ואם לא די בזה, בכל יום מידרדרת רמת חיינו. ליותר אנשים יש פחות אוכל במקרר. יותר אנשים מאבדים את התקווה".
בנאום שהוקרא מן הכתב, הסביר מצנע כי מבחינתו נושא העימות עם הפלסטינים היא הבעיה הדחופה ביותר, שממנו נגזרות בעיות הכלכלה והחברה. "מדוע הממשלה משקיעה בתושב בשטחים פי 20 ויותר מתושב עיירת פיתוח? האם אפשר לדחות כל פתרון עד שתצמח בצד השני מנהיגות לפי טעמנו? אין יותר זמן. יש לפתוח ללא דיחוי בשיחות עם הפלסטינים כדי ששני הצדדים יחזרו לדרך התקוה. אין צורך בתנאים מקדימים. אם יש הסדר נגיע אליו - ואם לא, נעשה באופן חד צדדי מה שהכי טוב למדינת ישראל".
מצנע ציין כי הוא תומך בהסדר קבע שיכלול גם פינוי התנחלויות. אם לא יהיה פרטנר, הבהיר, יתמוך בהליכה להפרדה בהתאם לאינטרסים הישראלים. "כך או כך - לא מסבול פעילות טרוריסטית. אני מציע לפלסטינים לא להמשיך ולבחון את כושר העמידה שלנו. נמשיך להלום בטרור בכל הכוח ונשתמש בכל דרך כדי להחריב אותו להשמיד אותו", אמר.
מצנע סיפר כי החליט שלא להקים מסגרת פוליטית חדשה, למרות שהיו הצעות לכך: "בחודשים הרבים פנו אלי רבים וטובים כדי שאתמודד. מפלגת העבודה היא ביתי, והיא צריכה לשמש מסגרת לשינוי פני החברה. המפלגה חייבת לפתוח את שורותיה וליצור התלהבות חדשה ותקוה. אני קורא לכל חברי המפלגה להתגייס למשימה".
ובינתיים מצנע עצמו מגייס: הוא מינה היום את ח"כ יוסי כץ לכהן כיו"ר המטה שלו במגזר הערבי. אתמול הודיע ח"כ כץ, תושב חיפה, על תמיכתו במצנע בהתמודדות בפריימריז.

תגובות

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, שסייר היום בגבול הצפון, נשאל לתגובתו הראשונה על נאום ההתמודדות של מצנע. בן אליעזר השיב: "אני רגוע מאוד כשאני רואה את הנוף. אני מרגיש את עצמי כל כך בטוח שאני מוקף פה בחיילי צה"ל".
מועמד נוסף בעבודה, ח"כ חיים רמון, הגיב: "אם מסתכלים על הסקרים אין טעם שמצנע יתמודד, כי נכון לעכשיו שרון מביס גם אותו. אני יכול לעמוד גם מול ביבי וגם מול שרון טוב יותר מכל אחד מהמועמדים. אני מאמין שאוכל לשנות את הסקרים". רמון ציין כי מצנע דומה ליוסי ביילין בעמדותיו המדיניות: "הוא מזכיר את ביילין כשהוא מדבר על מו"מ ואז על הפרדה חד-צדדית. אני חושב שצריך לעשות הפוך".
יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר לאחר נאום מצנע כי "מדי תקופה קם לו גנרל שחושב שיש לו פתרונות. במסלול שמציע מצנע, אנו מתבוססים תשע שנים. ראו לאן הגענו, וגרוע יותר יהיה אם נמשיך בדרך שהוא מציע לנו".
יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד ממרצ, הגיב: "בכל כמה שנים מחליפה מפלגת העבודה את ראשה, אבל איננה מחליפה את עצמה, ונשארת אותה מפלגה חולה, רופסת ורפויה, שאין לה שום מחויבות חברתית ומדינית אמיתית. כך קורה שבכל כמה שנים שוב מתפתים אנשים רבים מיד לתת אשראי מחודש למפלגת העבודה, בכך הם משאירים את כל העבודה למרצ".

המריא מהר

מצנע הודיע לפני 12 יום בלבד כי הוא שוקל ברצינות כניסה לחיים הפוליטיים. מאחוריו עומדים שורה של אנשי עסקים שביקשו להישאר אנונימיים, אך עזרו למצנע להשתכנע בקמפיין תחת הסיסמה "מצנע תפוס מנהיגות".
מאז קרו הרבה דברים. בעקבות הסקרים שפורסמו בסוף השבוע ב"ידיעות אחרונות" בהם חזו למצנע 47 אחוזי תמיכה – מפלגת העבודה כמרקחה. בן-אליעזר חשב לנצל את התרסקותו של חיים רמון בסקרים ולצרף אותו אל מחנהו כדי לעצור את היריב החדש, אך קיבל מרמון תשובה שלילית. רמון בינתיים דבק במירוץ.
נכון לעכשיו עומדת מאחורי מצנע שורת תומכים, בהם השר מתן וילנאי, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, ראש סניף חיפה ישראל סביון, ח"כ יוסי כץ. במטה מצנע מצפים להודעה דומה גם מצידו של ראש עיריית באר שבע יעקב טרנר.
מצנע ביקר אתמול בסניף העבודה במחוז ירושלים וזכה גם לתמיכת ראש הסניף, ירון ארמוזה, שתמך באברהם בורג בפריימריס האחרונים. "אנו שומעים בכל מקום על פעילים שמוכנים לפקוד למענו ולתמוך בו", אומר דוברו של מצנע, און לוי. "יש אווירה של 'בוא נרים את המפלגה'. הכניסה של מצנע למירוץ הדליקה את המפלגה והלהיבה את האנשים".

הביוגרפיה

אלוף (מיל.) עמרם מצנע נולד ב-1945 בקיבוץ דברת. הוא בוגר הפנימיה הצבאית שליד בית הספר הריאלי בחיפה ובעל תואר ראשון בגיאוגרפיה מאוניברסיטת חיפה. ב-1963 התגייס לצה"ל ואת רוב שירותו עשה בחיל השריון.
במסגרת תפקידיו: מג"ד בחטיבה 7, מפקד קורס קציני שריון, קצין אג"ם של גייסות השריון, מפקד חטיבת "ברק", מפקד חטיבת שריון במילואים, מפקד בית-הספר לשריון, מפקד אוגדת שריון סדירה, מפקד מו"פ (מחקר ופיתוח) וראש מחלקת המבצעים במטכ"ל. ב-1986 התמנה לעוזר ראש אג"ם והועלה לדרגת אלוף.
אלוף מצנע השתתף בארבע מערכות: במלחמת ששת הימים שימש כקמב"ץ גדודי (במלחמה זו הוענק לו "אות המופת"). במלחמת ההתשה כמפקד פלוגה, במלחמת יום הכיפורים כמפקד גדוד טנקים (זכה בצל"ש הרמטכ"ל), ובמלחמת של"ג היה רמ"ט החזית הסורית בלבנון. הוא נפצע פעמיים - במלחמת ששת הימים וביום הכיפורים.
מצנע הוא בוגר קורס מח"טים, בית הספר הבינזרועי לפיקוד ומטה (פו"ם), ובית-הספר הגבוה למלחמה של צבא ארה"ב.
בשנת 1987 התמנה לאלוף פיקוד המרכז. כעבור שנתיים וחצי של לחימה באינתיפאדה יצא ללימודים בחו"ל ולאחריה חזר לתפקיד ראש אגף התכנון שאוו מילא במשך שנתיים. בינואר 1993 עזב את צה"ל ובמקביל קיבל הצעה ממפלגת העבודה להתמודד על ראשות עיריית חיפה.
במאי 1993 זכה מצנע בראשות עיריית חיפה בבחירות מול אריה גוראל כשהוא גורף יותר מ-66 אחוזים מהקולות בפריימריז. ב-1998 זכה בכהונה שניה כראש עיר. נשוי ואב לבת ושני בנים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
מצנע. רץ
צילום: צביקה טישלר
צילום: רויטרס
רמון ובן אליעזר. מודאגים?
צילום: רויטרס
מומלצים