שתף קטע נבחר

שופט: "ספק אם לבישת חולצת 'אין ערבים אין פיגועים' - עבירה

הדברים נאמרו בעת דיון בערעורו של פעיל הימין הקיצוני הנאשם בהתפרעות בהלוויה של חייל צה"ל בחברון. פעילי כך מרוצים: "שילמדו שגם לנו יש חופש ביטוי"

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה דרורי, אמר היום (א') כי ספק אם יש עבירה בלבישת חולצה ועליה הכיתוב "אין ערבים - אין פיגועים".
בדיון בעניינו של פעיל הימין הקיצוני, אהרון ירמיהו, אמר השופט, שהתייחס לכך שירמיהו לבש חולצה כזו באירוע בו הוא נאשם בהתפרעות, כי "בעיני, ספק הדבר אם בכלל יש עבירה במעשה זה, והאם פסיקת בית המשפט העליון שהרחיבה את חופש הביטוי, חלה על כתובת כזו על החולצה".
פעילי "כך" הביעו שביעות רצון מדברי השופט. "נקווה שהחלטת בית המשפט תשים קץ לרדיפה כלפינו בשל הסיסמה: 'אין ערבים - אין פיגועים'", אמרו מספר פעילים. "כולנו תקווה שהמשטרה והפרקליטות ילמדו שגם לנו יש חופש ביטוי".
בסיום הדיון שחרר השופט בתנאים מגבילים את ירמיהו, הנאשם שהסית לגזענות ותקף שוטרים בזמן הלווייתו של החייל אלעזר ליבוביץ' בחברון, לפני כשלושה שבועות.

הערעורים נדחו, הנאשם שוחרר למאסר בית

ב-28 ביולי נערכה הלוויתו של החייל אלעזר ליבוביץ' שנרצח בפיגוע ירי באזור חברון יומיים קודם לכן. ירמיהו נאשם בעבירות של התפרעות, הפרעה לשוטר, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והסתה לגזענות, במהלך ההלוויה בחברון.
בכתב האישום נאמר כי ירמיהו היה שותף להתפרעות במהלכה קבוצה של מתנחלים ניפצו שמשות וחיבלו ברכוש רב של התושבים המקומיים.
ביום שישי האחרון החליט בית משפט השלום בירושלים לשחרר את הנאשם למעצר בית בכפר תפוח. המדינה ערערה על ההחלטה לבית המשפט המחוזי. מנגד ערער הנאשם וטען כי אין לעצור אותו במעצר בית מלא וכי יש לשחררו בערבות עצמית.
בדיון דחה השופט דרורי את שני הערעורים והורה לשחרר את הנאשם למעצר בית ביישוב תפוח.
המדינה התנגדה ואמרה כי קיים קושי למשטרה להגיע ליישוב תפוח. "אינני סבור שיש ליצור אפליה כלשהי בין תושב מדינת ישראל לתושב יישוב ישראלי באזור יהודה ושומרון", קבע השופט בהחלטתו. "כל עוד מדינת ישראל מכירה ביישובים אלה ונותנת להם את כל השירותים הציבוריים והעירוניים, קשה להבין כיצד המשטרה מוכנה להתייחס ליישובים אלה באופן שונה".
עוד הוסיף השופט דרורי כי "מכל מקום, בית המשפט, כאחד מזרועות השלטון של מדינת ישראל, לא יוכל לנהוג בדרך שונה ביחס למתגורר ביישוב תפוח למי שמתגורר ביישוב ישראלי מצד זה או מצד זה של הקו הירוק".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לבש את החולצה בההלוויה. העימותים בחברון
צילום: רויטרס
מומלצים