שתף קטע נבחר

דיווח: אבו נידאל מת

העיתון הפלסטיני "אל- איאם" דיווח שגופתו של אבו נידאל נמצאה בבגדאד. אין זו הפעם הראשונה בה מדווח מותו של אבו נידאל, ולדיווח אין אימות משום מקור נוסף. משפחתו בשכם: הוא מת כבר לפני שנים

ביטאון הרשות הפלסטינית 'אל-איאם' דיווח היום (ב') שגופתו של אבו נידאל נמצאה בדירתו בבגדאד. לדיווח אין אישור נוסף. קרוביו של אבו נידאל דוחים את הדיווח וטוענים כי מת כבר לפני מספר שנים.
הידיעה על מותו של אבו נידאל ב"אל איאם" כוללת מילים ספורות בלבד. לפיה, מקורות בבגדאד טענו שהגופה נמצאה לפני כשלושה ימים כשהיא ירויה בראשה, וההערכה היא כי מדובר בהתאבדות. יצויין כי אבו נידאל, כבן ה-65, היה חולה בשנים האחרונות.
אבו נידאל, או סברי אל בנא בשמו המקורי, יליד יפו, היה עד תחילת שנות השבעים מבכירי הפתח. בשל מחלוקות עם ערפאת, שהיה לטעמו מתון מדי בהיקף הפיגועים נגד ישראל, הוא פרש ב-1974 והקים פלג עצמאי- 'פתח- המועצה המהפכנית'.
הפלג של אבו נידאל ביצע שורה ארוכה של פיגועים נגד מטרות ישראליות ואמריקניות ובמקביל ניהל מאבק דמים נגד הפתח. בין היתר הוא הואשם שרצח את אבו איאד שהיה סגנו של ערפאת, ובכירים נוספים בפתח.
בין הפיגועים הבולטים שביצע הארגון נגד מטרות ישראליות היה ניסיון ההתנקשות בשגריר ישראל בלונדון, שלמה ארגוב ב-1982 והירי לעבר דלפק אל-על ברומא, ב-1985 בה נהרגו 16 בני אדם. פיגועים נוספים שיוחסו לארגונו היו פיצוץ מטוס פאן-אם, חטיפת אזרחים צרפתיים ורצח מתפללים יהודים בבית כנסת בטורקיה. לפי הערכות שפורסמו בין 1974 ל-1990 היה אבו נידאל אחראי למותם של מאות אזרחים, רובם פלסטינים בלבנון.
ב-1986 הוצא נגד אבו נידאל צו מעצר בינלאומי, והוא נמלט ללוב והסתתר בה. במקביל הוא עשה ניסיונות להחזיר את ארגונו לפתח, ניסיונות שחסם ערפאת. בתחילת שנות התשעים פורסמו הידיעות הראשונות על מותו, ידיעות שהתפרסמו פעמים נוספות לאחר שהחל ארגונו להתפורר בשל עימותים פנימיים שפרצו סביב המשך השימוש באלימות.
משפחתו של אבו נידאל, המתגוררת בשכם, מסרה ל-ynet שאין לה מידע על קורותיו וכי לפי דיווחי התקשורת, אבו נידאל מת כבר לפני מספר שנים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
אבו נידאל
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים