שתף קטע נבחר

נתפסה "החוליה הקטלנית ביותר"; אחראית ל-35 קרבנות

ששת חברי החוליה חשודים במעורבות בשורה של פיגועים קשים, בהם הפיגוע בקפיטריה באוניברסיטה העברית, הפיגוע בקפה "מומנט" והפיצוץ בפי גלילות. מעצרם הוארך בסוף השבוע

אחר הצהריים (ד') הותר לפרסום כי המשטרה והשב"כ לכדו את אחת מחוליות הטרור הקטלניות בתולדות המדינה: 6 פלסטינים, מרביתם מהכפר סילואן שבצפון ירושלים, בעלי תעודות זהות כחולות, נעצרו בסוף השבוע בחשד שהקימו התארגנות טרור שביצעה שורת פיגועים קשים בכל רחבי הארץ שהביאו למותם של 35 ישראלים ופציעתם של מאות. בנוסף נעצרו לחקירה עוד כעשרה אנשים. גורמי ביטחון אמרו כי העובדה שלמחבלים היו תעודות זהות כחולות, הקלה עליהם לבצע את הפיגועים.
ראש החוליה הוא ואאל קאסם, בן 31, תושב ראס אל-עמוד. חברי החוליה הנוספים הם ויסאם עבאסי, בן 25, עלאא עבאסי, בן 30, ומוחמד עודא, בן 29 מסילואן וכן מוחמד ערמאן, בן 37, מהכפר חירבה באזור רמאללה. ערמאן היה החוליה המקשרת עם אנשי החמאס ברמאללה והפעיל את ראש החוליה קאסם.
וזו רשימת הפיגועים שחברי החוליה הודו בחקירתם בביצועם:
פיגוע ההתאבדות בקפה מומנט בירושלים ב-9.3.2002. כתוצאה מכך נהרגו 11 ונפצעו 58.
פיגוע התאבדות במועדון ביליארד בראשון לציון ב-7.5.2002. 15 נהרגו ו-45 נפצעו.
פיגוע הצמדת מטען למיכלית דלק בפי גלילות ב-23.5.2002. לא היו נפגעים
פיגוע מטען על פסי הרכבת סמוך לתחנת לוד ב-30.6.2002. 4 אזרחים נפצעו.
פיגוע מטען על מסילת הרכבת סמוך לכפר גבירול ב-21.7.2002. נהג הקטר נפצע.
פיגוע מטען בקפיטריית פרנק סינטרה באוניברסיטה העברית בירושלים ב-31.7.2002. כתוצאה מכך נהרגו 9 ונפצעו 84.
פיגוע מטען חבלה שהוצמד למיכלית והתפוצץ בראשון לציון ב-7.8.2002. אזרח אחד נפצע.

האחראי לפיגוע: צבע האוניברסיטה

בפיגוע הקשה בקפיטרית "פרנק סינטרה" שבקמפוס הר הצופים באוניברסיטה העברית נהרגו לפני כשלושה שבועות 9 בני אדם ועשרות נפצעו.
את המטען בקפיטריה הניח מוחמד עודא, שעבד באוניברסיטה כצבע. הוא בחר את מיקום הפיגוע, לאחר שהתבקש למצוא מקום שבו אין סטודנטים ערבים. עודא טיפס על גדר האוניברסיטה, במקום שבו ידע כי המעבר נוח, והסתיר את המטען שהיה מונח בתוך תיק בין השיחים.
למחרת בבוקר רכשו ואאל קאסם ועודא כפפות ובושם, כדי שכלבים לא יוכלו לזהות את ריח המטען על ידיהם. כמו כן רכשו עיתון כדי להיכנס לאוניברסיטה מבלי לעורר חשד. עודא הניח את תיק הנפץ במחסן שבו עבד באוניברסיטה, ובצהריים יצא לקפיטריה והניח את התיק ובצידו העיתון במרכזה. מייד לאחר מכן עזב את המקום. כשנסעו הוא וואאל במכונית, הפעילו את המטען באמצעות טלפון סלולרי.
בשב"כ מציינים כי עודא המשיך לעבוד באוניברסיטה כרגיל - כבר למחרת הפיגוע התייצב במקום עבודתו.

הפיגוע במומנט: הסיעו את המתאבד

במוצאי שבת, 9 במרץ, בשעה 22:30, התפוצץ מחבל מתאבד בכניסה לקפה מומנט ברחוב עזה בירושלים. המתאבד זוהה כפואד חורני, בן 22, תושב רמאללה. בפיגוע נהרגו 11 בני אדם ונפצעו 58. ארגון החמאס נטל את האחריות.
בחקירת השב"כ עולה כי ראש החוליה, ואאל קאסם, היה זה שבחר את היעד לפיגוע, ויחד עם מוחמד עודא אסף את המודיעין באמצעות סיור. השניים אספו את המחבל במסגד בבית חנינא שבצפון ירושלים. המתאבד הובא למסגד על ידי מוחמד ערמאן, ומשם הוסע על ידי השניים לבית הקפה. כאשר ויסאם עבאסי נסע לפניהם במכונית אחרת ו"פתח להם את הציר". לאחר שהורידו את המתאבד בבית הקפה - עזבו את המקום.

ראשון לציון: הביאו את המתאבד

ב-7 במאי התפוצץ מחבל מתאבד במועדון ביליארד בראשון לציון. המחבל טרם זוהה בוודאות. בפיגוע נהרגו 15 בני אדם ונפצעו 45.
ויסאם עבאסי, שעבד כזגג בראשון לציון, היה זה שבחר את היעד וערך במועדון סיור מקדים. הוא גילה כי במועדון אין מאבטח והודיע לראש החוליה, קאסם, כי ניתן להכנס למועדון בצורה חופשית. ויסאם יחד עם עלאא עבאסי נפגשו עם המתאבד והביאו אותו אל המועדון, כשהם מנחים אותו לגבי המקום המדויק.

פי גלילות: ניסיון ל"מגה פיגוע"

ב-23 במאי בבוקר התפוצץ מטען חבלה שהוצמד באמצעות מגנט למשאית סולר בחוות פי גלילות. בפיגוע לא היו נפגעים.
ואאל קאסם הגה את הרעיון לפוצץ מיכלית דלק. חבריו אספו את המודיעין: הם זיהו את המשאית בחניון בחולון. ויסאם עקב אחרי המשאית, וגילה כי יעדה הסופי הוא חוות פי גלילות. בלילה שלפני הפיגוע הצמיד ויסאם את המטען שקיבל למשאית. בבוקר נסע ויסאם אחרי המשאית, ראה שהיא נכנסת לפי גלילות והחל לנסוע לכיוון ירושלים.
לאחר 10 דקות בדיוק הפעיל ויסאם את המטען באמצעות טלפון סלולארי. בחקירה סיפרו השניים כי התאכזבו מאד מכך שבפיגוע לא היו נפגעים ושהפיצוץ לא גרם ל"מגה פיגוע" שלו ציפו. הם היו מודעים לכך שהמטען עלול לפוצץ את כל חוות הדלק, וככל הנראה קיבלו לכך אישור ממפעיליהם בחמאס ברמאללה. ההערכה המוקדמת, לפיה התכוונו המחבלים לבצע "מגה פיגוע" מתיישבת עם הודאתם של השניים בשב"כ.
הפיגוע האחרון של החוליה היה אף הוא הצמדת מטען חבלה למיכלית סולר אחרת, ב-7 באוגוסט. בפיגוע נפצע נהג המשאית באורח קל. ואאל קאסם הוא שהחליט על הפיגוע במטרה לחזור על הניסיון ל"מגה פיגוע". ערמן הביא את המטען מרמאללה למקום מפגש בירושלים. ואאד קאסם אסף את המטען והעבירו לויסאם וביחד הצמידו אותו אל המשאית בשכונת פסגת זאב בירושלים. ויסאם התכוון לעקוב אחרי המשאית עד שתגיע למתקן דלק גדול, אולם כאשר התקרב אל המשאית עצר אותו שוטר והחל לתחקר אותו. ויסאם נבהל ועזב את המקום. בשעות הצהריים חייג אל מערכת ההפעלה הסלולארית של המטען, והפעילו מרחוק, כשהוא לא יודע היכן המיכלית נמצאת. היא התפוצצה במוסך.
השישה הודו עוד כי היו אחראים להנחת שני מטענים על פסי הרכבת ביבנה ובלוד בחודשים יוני ויולי. חברי החוליה אספו מודיעין על שעות ההגעה של הרכבת והניחו את המטענים על הפסים במטרה לפגוע ברכבת.

כך הם נעצרו

מעצר חברי החוליה התרחש במוצאי שבת האחרונה: שוטרי יחידת הגדעונים של משטרת מחוז ירושלים לכדו שנייים מהחשודים במכונית בכביש בר אילן בעיר, כשהיו בדרך לפיגוע נוסף, כשברשותם מטען זהה לזה שהתפוצץ באוניברסיטה העברית. את המטען הביא מוחמד ערמאן מרמאללה, אולם המידע על הפיגוע המתוכנן הגיע לשב"כ, שנערך והודיע לצה"ל ולמשטרה.
זמן קצר לאחר מכן נעצר ויסאם עבאסי במחסום רמות. מחקירתו התברר כי ראש החוליה נשא את המטען והתכוון לעקוף את המחסום ברגל. כאשר זיהה ואאל כי ויסאם נעצר, נמלט עם המטען לכיוון כביש ירושלים-ת"א, שם נאסף על ידי מוחמד עודא. אולם הוא וכל יתר החוליה נעצרו בהמשך הערב, חלקם בבתיהם בסילואן על ידי יחידת הגדעונים של משטרת מחוז ירושלים.
אתמול מצאה המשטרה מטען שהחביאו חברי החוליה בכניסה לירושלים, בכביש מספר 1.
מעצרם של ששת העצורים הוארך בבית משפט השלום בירושלים במוצאי שבת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפיגוע בקמפוס הר הצופים
צילום: איי פי
מפת הפיגועים
מומלצים