שתף קטע נבחר

"1.2 מיליארד אנשים בעולם חיים מדולר ליום"

ועידת כדור הארץ שתיפתח מחר ביוהנסבורג, תתמקד בפער בחלוקת ההכנסות ומשתתפיה ידונו בתוכנית להפחתת העוני, תוך ניסיון להבטיח שפיתוח חדש לא יזיק לכדור הארץ כפי שגרם התיעוש למדינות העשירות

ועידת כדור הארץ שתיפתח מחר (ב') ביוהנסבורג, תתמקד בפער הגדול בחלוקת ההכנסות בין המדינות העשירות לעניות.
במרכז הדיונים בוועידה, שתימשך 10 ימים (עד 4 בספטמבר), תעמוד תוכנית להפחתת העוני, ולגישור הפער בין עניים, תוך ניסיון להבטיח שפיתוח חדש לא יזיק לכדור הארץ כפי שגרם התיעוש למדינות העשירות.
טיוטת תוכנית הפעולה שתוגש בוועידה קוראת למימוש יעדי פסגת המילניום של האו"ם, הכוללים הפחתה בחצי עד שנת 2015 במספר בני האדם החיים כיום בתקציב של פחות מדולר ליום.

פערים אדירים

על פי דו"ח של פיתוח האנושות לשנת 2002 שפרסם החודש האו"ם, הכנסת המאיון העליון בעולם - כ-60 מיליון בני אדם - שווה לזו של יותר מכ-5.3 מיליארד בני אדם הנמנים על העשירונים התחתונים.
כמו כן, הכנסתם של 25 מיליון האמריקנים העשירים ביותר שווה להכנסתם של 2 מיליארד האנשים העניים ביותר בעולם.
האו"ם העריך, כי בשנת 1999, נכסיהם הכוללים של שלושת המיליארדים הגדולים ביותר בעולם עלו על הכנסותיהם השנתיות של 600 מיליון האנשים העניים ביותר.
הדו"ח הוסיף שפער ההכנסה בין המדינות העשירות למדינות העניות ביותר באפריקה שמדרום לסהרה התרחב בשנים האחרונות. הוא גם הצביע על ירידה בפער בין מספר מדינות מתפתחות, הכוללות את הודו וסין, למדינות העשירות ביותר.
גם הפערים בתוך המדינות עצמן הם אדירים. על פי דו"ח האו"ם, 8 שנים אחרי סיום משטר האפרטהייד, רק ברזיל עולה על דרום-אפריקה בפער בחלוקת ההכנסות.

שיוניים חיוביים מעטים

דו"ח של האו"ם מסר שמספר האנשים החיים בפחות מדולר ליום ירד קלות בשנות ה-90', מ-1.3 מיליארד ל-1,2 מיליארד.
בשיעור האנשים החיים בעוני, היתה ירידה מ-29% ל-23% , למרות שהאוכלוסייה העולמית גדלה בצורה חדה. השיפור התמקד במזרח-אסיה ובאמריקה הלטינית, במקביל לגידול בעוני באפריקה שמדרום לסהרה.
הבנק העולמי מסר שההכנסה בארצות העניות חייבת לגדול בשיעור שנתי של 3.6% לגולגולת, אם רוצים להוריד בחצי עד שנת 2015 את מספרם של אלה שחיו בפחות מדולר ליום ב-1990.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מנסים להקטין פערים
צילום: איי פי
מומלצים