שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בני משפחה ערבים ישראלים סייעו למחבל מצומת מירון
  השב"כ והמשטרה התירו היום לפרסום את פענוח פיגוע האוטובוס בצומת הר מירון, שבו נהרגו לפני כשלושה שבועות 9 בני אדם. מהחקירה עולה כי גם בפיגוע הזה סייעו ערבים ישראלים למחבל המתאבד: הם הנחו אותו לגבי קו האוטובוס והקפידו לא לבחור קו שעובר בכפרים ערביים. כל העצורים הם בני משפחה אחת

  הותר לפרסום: שבעה בני משפחה ערבים ישראלים מהכפר בענה הסמוך לכרמיאל סייעו על פי החשד למחבל שביצע את הפיגוע בצומת מירון. זוהי הפעם השניה בתוך שבוע שהשב"כ והמשטרה חושפים את מעורבותם של ערבים ישראלים בפיגועים, לאחר פיענוח פיגועי "חוליית סילואן".
  שני החשודים העיקריים הם בני הדודים איברהים ויאסין בכרי שתיכננו את נתיב הפיגוע, רכשו את הסוללה ששימשה להפעלת המטען, הנחו את המחבל המתאבד, ג'יהאד חמדה, על איזה קו אוטובוס לעלות והסיעו אותו ליעדו.
  כך התגלגל הפיגוע: בינואר 2002 סיפר המחבל, חמדה, ירדני שהתגורר בעבר בבענה, לאברהים בכרי כי גויס על ידי החמאס. חמדה ביקש את סיועו של בכרי בביצוע פיגוע בישראל. זה נענה וצירף גם את בן דודו יאסין. בתחילת אוגוסט נסע המתאבד חמדה מהכפר בורקין בשומרון לאום אל-פאחם, עבר את קו התפר ברגל ומשם לקח מונית לעכו. שם נפגש עם אברהים והראה לו את המטען ואקדח. השניים המשיכו לבענה, שם נפגשו עם יאסין ותכננו לבצע פיגוע באוטובוס מלא בחיילים.
  בתחילה נבחר קו 500, אך כשהתברר למחבל שאוטובוס זה עובר בתוך כפרים ערבים ביקש מעמיתיו לעבור לקו אחר. אז נקבע כי הפיגוע יתבצע בקו 361. המחבל לן בבית אביו של אברהים, מוחמד בכרי, והמטען הוסתר בבית. יום לאחר מכן סייע הדוד, עזיז בכרי, בהסתרת מטען הנפץ בגן הילדים של בענה.
  בבוקר המחרת מתרחש הפיגוע: המחבל ויאסין יוצאים במכונית ה"רנו אקספרס" של יאסין לתחנת האוטובוס בכפר. עזיז נוסע לפניהם כדי לוודא שהכביש "נקי" מנוכחות משטרתית. יאסין ועזיז משאירים את המחבל בתחנה ונוסעים לתחנה המרכזית בכרמיאל, כדי לבדוק באיזה קו אוטובוס יש חיילים רבים. לאחר שבחרו בקו 361, הם שבים למחבל הממתין להם בצומת דיר אל-אסד ומסבירים לו על איזה אוטובוס לעלות. המחבל עולה לאוטובוס בצומת שזור - וכרבע שעה אחר כך מפוצץ את עצמו בצומת מירון. 9 בני אדם נהרגים באוטובוס. יאסין ועזיז שבים לעבודתם כרגיל, כדי שלא לעורר חשד.

  המעצרים

  דקות לאחר הפיגוע הקשה במירון אמר שלא לציטוט, מפקד מרחב גליל, תת ניצב יהודה סולומון, כי הוא "משוכנע שהמפגע קיבל סיוע מאחד מתושבי הסביבה". מעצרן של שתי הצעירות מהכפר בענה ומהכפר דיר אל אסד, ולאחר מכן מעצרו של המשלח, מאזן אל-פקהא, מהכפר טובאס הנחו את אנשי שירות הביטחון והמשטרה אל הכפר בענה. החקירה הוטלה על מחלק תשאול בימ"ר גליל בפיקודו של רפ"ק פיליפ לזרוס.
  מהחקירה עלה כי המפגע, ג'יהאד חמדה, תושב ירדן התגורר בעבר בכפר ועבד באזור למחייתו. אברהים בכרי ואביו מוחמד נעצרו ב-8 באוגוסט בעקבות חקירה מאומצת. שבוע לאחר מכן נעצר יאסין בכרי. ב-20 באוגוסט נעצר עזיז בכרי, אחיו של מוחמד, בחשד שנתן למחבל מפתחות לגן ילדים בבענה כדי שיישן שם בלילה שלפני הפיגוע. בימים האחרונים נעצרו מלכה בכרי, אמו של אברהים, ומחמוד ומרוואן בכרי, הדודים. שלושתם חשודים בהסעה והלנה של המחבל וכן בשיבוש הליכי חקירה.
  חוקרי המשטרה אינם פוסלים את האפשרות כי המחבל חמדה הכיר את יאסרה בכרי, תושבת בענה, אותה בחר להזהיר לפני הפיגוע וכנגדה הוגש כתב אישום על אי מניעת פשע.
  כל העצורים נחקרו ביחידה המרכזית במרחב גליל, בפיקודו של רפ"ק אילן הרוש והובאו הבוקר לבית משפט השלום בעכו להארכת מעצרם. לבית המשפט הגיע גם השחקן מוחמד בכרי, שהוא קרוב משפחה של העצורים. בכרי אמר בבית המשפט לעיתונאים כי "כנראה שכל ערבי במדינה הופך מייד לאשם וצריך להוכיח את חפותו" (על תגובת המשפחה בכפר).

  המשטרה: "הם רוצחים"

  מפקד מרחב גליל, תת ניצב יהודה סולומון, אמר בתדרוך שקיים כי הוא רואה בבני משפחת בכרי את היוזמים והמבצעים: "המחבל הוא הפצצה, הם הרוצחים, בפירוש רוצחים".
  במהלך תדרוך העיתונאים התייחס תנ"צ סולומון לדברי השחקן מוחמד בכרי: "כפי שאני לא נכנס להכללות, הייתי מצפה ממנו גם לא להיכנס להכללות. למילה יש כוח, בואו לא ניכנס להתלהמות. במקום זאת, הייתי מצפה מאנשים כמותו לסייע במניעה, בהסברה ואפילו לסייע בהרתעה. הלא אלו שנפגעו הם ערבים ויהודים כאחד".
  תנ"צ סולומון הציג שיחזור של המטען אותו בנתה יחידת החבלה של החמאס: מהשחזור עולה כי המטען הורכב בתוך קופסת קרטון. אל הדופן הפנימי שלה הדביקו מסמרים וברגים ובתוכה שמו את חומר הנפץ. "המחבל נשא את המטען על ברכיו ואני למד מאנשי המקצוע שמדובר במשהו קטלני ביותר. בנוסף, הוא החזיק גם אקדח במידה והמטען לא יעבוד", סיפר תנ"צ סולומון. עוד נחשף במסיבת העיתונאים כי בפרשה צפויים מאסרים נוספים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רוני שיצר
  איברהים בכרי
  צילום: רוני שיצר
  צילום: רוני שיצר
  יאסין בכרי
  צילום: רוני שיצר
  צילום: רוני שיצר
  מוחמוד בכרי
  צילום: רוני שיצר
  צילום: רוני שיצר
  מוחמד בכרי
  צילום: רוני שיצר
  צילום: רוני שיצר
  מלכה בכרי
  צילום: רוני שיצר
  צילום: רוני שיצר
  עזיז בכרי
  צילום: רוני שיצר
  צילום: רוני שיצר
  מרואן בכרי
  צילום: רוני שיצר
  מומלצים