שתף קטע נבחר

תחקיר הקרב בג'נין: מרבית הכוח נפגע בעת הפינוי

מאחד התחקירים בעקבות מותם של 13 החיילים במחנה הפליטים עולה שהכוח נקלע בטעות לחצר מוקפת בניינים שם הופתעו על ידי מארב מחבלים. ממכת האש נהרגו שלושה ומרבית הנפגעים היו דווקא במהלך נסיונות החילוץ

13 חיילי כוח המילואים שנהרגו ב-9 באפריל במחנה הפליטים ג'נין, במסגרת מבצע "חומת מגן", לא עלו על מארב של מטענים, אלא נתקלו בחוליית מחבלים בחצר אליה נקלעו במקרה, ובניגוד לתכנון התנועה המקורי. רק שלושה מן החיילים נהרגו במכת האש הראשונה, ואילו עשרה מחבריהם נהרגו במהלך הנסיון לחלצם. כך עולה מאחד התחקירים, שנערך בזרוע היבשה של צה"ל, ואמור לשמש ללימוד הקרב בקורסים שונים.
התחקיר, שפורסם הבוקר (ב') ב"קול ישראל" על ידי הכתבת כרמלה מנשה, לא הוצג למשפחות ההרוגים מכיוון מהוא רק אחד מן התחקירים המתקיימים בצה"ל בעקבות הקרבות בג'נין. התחקיר המרכזי, הנערך באוגדת "עידן" שניהלה את הקרב במחנה הפליטים, ובפיקוד מרכז, טרם הושלם, והוא צפוי להסתיים בחודש הבא. לאחר שיוצג בפני הרמטכ"ל יוכן דו"ח מסכם של כלל התחקירים שנערכו והוא זה שיוצג למשפחות.

נקלעו לחצר מסיבה לא ברורה

הלקחים הקשים ביותר בתחקיר שנחשף היום נוגעים להיקלעות כוח מילואים פלוגתי מחטיבת החי"ר מספר 5, לתוך חצר המוקפת בניינים מכל עבריה, המכונה "אמבטיה". בערב שקדם לאירוע, הזהיר מפקד גדוד 51 של חטיבת גולני, סא"ל אופק בוכריס, שאף הוא לחם במחנה הפליטים, מפני ההיקלעות ל"אמבטיה", או למארבי מטענים, לאחר שכוחות בפיקודו נקלעו כמה פעמים למצבים דומים.
בשעות הבוקר ב-9 באפריל הוטל על כוח המילואים להתקדם ולתפוס בית שולט במחנה, ולשם כך סוכם ציר תנועה. מסיבה שאינה ברורה, נע הכוח בציר אחר, ונקלע לחצר. שני מחבלים הפתיעו את הכוח ופתחו באש ממנה נפגעו, כאמור, שלושה חיילים. זמן קצר אחר כך נפגעו מרבית חיילי הכוח, 11 במספר.
קצין ושני חיילים טיפסו לקומה גבוהה בתוך בית סמוך כדי לתפוס עמדות שולטות. הם נהרגו מפיצוץ שני מטענים בתוך הבית, וגופותיהם נגררו על ידי הפלסטינים לקומה השלישית של הבניין. באותו זמן דווח על החטיפה וכוחות של יחידה מיוחדת הוזעקו למקום. בהמשך הבחין אחד הלוחמים בשני פלסטינים המנסים לגרור גופות של שני חיילים נוספים לבניין. הוא הסתער לעברם והרגם. בהמשך הקרב נהרגו שלושה פלסטינים נוספים, ו-12 אחרים נמלטו מזירת הקרב לאחר שכוחות גדולים של צה"ל התקרבו למקום.

הגופות אותרו בבניין שהתמוטט

בשעות הצהריים נטל על עצמו מפקד הקומנדו הימי, את משימת איתורן של גופות שלושת החיילים הנעדרים. הם נמצאו כעבור כמה שעות בתוך בית שקירותיו התמוטטו מפיצוץ מטענים על גופו של מחבל, שגם גופתו נמצאה במקום.
כיוון שמרבית חיילי הכוח נפגעו לאחר מכת האש האש הראשונה, ותוך כדי חילוץ, עולה בתחקיר הצורך לבחון מחדש את תפקוד מחלקות הפינוי בגדודים הלוחמים.
ממצאים נוספים בתחקיר נוגעים לעזרי המודיעין בהם השתמשו החיילים. צילומי האויר שהיו בשימוש מעודכנים לשנת 97', ואינם תואמים יותר את פני השטח במחנה הפליטים שהשתנה מאז. החיילים התלוננו גם על מחסור בציוד מגן, ובעיקר אפודי מגן קרמיים, וכן טענו שכלי הנשק מסוג M-16 ארוך בהם צויידו, אינם מתאימים ללחימה בשטח בנוי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מחנה הפליטים ג'נין (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים