שתף קטע נבחר

נלכד ראש החמאס בצפון השומרון; קצין נפצע בינוני

כוחות גדולים של הקומנדו הימי וגולני הצליחו לאתר את האיש, הנחשב לבכיר המבוקשים שנותרו בשומרון. במהלך המבצע נפצע קצין מגולני בינוני. אבו אל-היג'א מקושר ישירות לפיגועים בצומת מירון ובמסעדת "מצה" בחיפה. הבוקר עוד שוחח עם פעיל חמאס ואמר לו: "הם לא יתפסו אותי"

חיילים בכוח משותף של הקומנדו הימי וגולני לכדו בצהריים (ב') את מי שנחשב לבכיר המבוקשים בגדה - ראש החמאס בצפון השומרון, השייח' ג'מאל אבו אל-היג'א. הוא נעצר במחנה הפליטים בג'נין יחד עם פעיל נוסף בארגון, עיסאם ג'ראר. במהלך הפעולה נפצע באורח בינוני קצין צה"ל.
ג'מאל אבו אל-היג'א נמנה עם בכירי המבוקשים הפלסטינים, ונחשב לבכיר הזרוע הצבאית של הארגון בגדה. הוא נחשב ליורשם של בכירי החמאס קייס עדוואן וחוסאם בדראן. על פי המידע במערכת הבטחון השתתפו הוא וג'ראר בתכנון והוצאת הפיגוע באוטובוס בצומת מירון וכן בפיגוע במסעדת "מצה" בחיפה. אבו אל-היג'א היה בקשרים עם פעילי החמאס המרכזיים ביו"ש וברצועת עזה ושימש כמקשר בין התשתיות השונות. הוא גם עסק בגיוס וניהול כספים.
אבו אל-היג'א נפצע וידו נקטעה בעקבות אחד הקרבות שהתנהלו במחנה הפליטים ג'נין במהלך מבצע "חומת מגן". ביתו נהרס באותה תקופה. בעקבות הקרבות כתב באיגרת שהופצה על ידי החמאס: "המחנה נפל (בידי צה"ל) רק לאחר התנגדות אמיצה ואגדתית במידה כזאת שגם אם צבאות ערב היו מתאחדים, לא היה ביכולתם לפעול כמונו".
גורמים פלסטינים דיווחו כי אבו אל-היג'א הוא בן למשפחת פליטים מהגליל, נשוי ואב לשלושה ילדים. בנו הבכור, בן 15, עצור בישראל. לדברי המקורות הפלסטיניים, ישראל מבקשת לכלוא אותו למשך שש שנים באשמת סיוע לחמאס.
במהלך המבצע נפצע בינוני קצין צה"ל מחטיבת גולני במהלך חילופי אש במחנה הפליטים ג'נין. הוא פונה לבית החולים העמק בעפולה.
מאז שעות הלילה קיים צה"ל מבצע גדול של סריקות במחנה הפליטים ג'נין ובעיר אחר המבוקש אבו אל-היג'א. כוחות גדולים נכנסו למחנה הפליטים וערכו סריקות. את כניסת הכוחות ליוו מאז שעות הלילה שני מסוקי קרב, שירו מדי פעם לשטחים פתוחים כדי להרתיע את הפלסטינים החמושים במחנה.
פעיל חמאס במחנה הפליטים ג'נין סיפר ל-ynet כי שוחח הבוקר עם אבו אל-היג'א, שסיפר כי בריאותו תקינה ומצב רוחו טוב. הפעיל הביע פליאה כיצד לא הבחין אבו אל-היג'א בפעילות צה"ל באזור ג'נין, וזה השיב: "זו כבר שגרה, הם אף פעם לא מצליחים לתפוס אותי". כמה שעות לאחר מכן נעצר בידי החיילים.
קצין אגף המטה של פיקוד מרכז, אל"מ גל הירש אמר ל-ynet, שאבו אל-היג'א הצליח להסתתר במהלך מבצע "חומת מגן". לדבריו הוא נותר הפעיל הבולט האחרון באזור ג'נין וניסה לשקם את תנועת החמאס בג'נין ובשכם. הוא החל לגייס פעילים חדשים, וניסה ליצור קשר מחודש עם החמאס בחו"ל, ועם ראשי החמאס ברצועת עזה.
הירש הוסיף שמעצרו של אל-היג'א יהיה מכה כואבת לחמאס, כיוון שהפעילים יתקשו לשחזר את היכולות שלו, הן בתחום המבצעי והן בתחום הארגוני, אבל "במקום שיש בו מוטיבציה והידע יכול לזרום בכל מיני מדיות, אני לא יכול לומר שנגמרו האתגרים שלנו ונגמרו ההתארגנויות החבלניות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
אבו אל היג'א. ראש החמאס בצפון השומרון
צילום: ערוץ 2
מומלצים