שתף קטע נבחר

ש"ס: מארבעה מנדטים ל-26?

למרות הצהרותיו הלוחמניות, אלי ישי לא מעוניין בבחירות. אבל הוא מוכרח לשמר את המשבר התמידי, כי ה"שטח" רוצה עימות עם השמאל, וישי רוצה את "השטח"

"מארבעה מנדטים לשישה מנדטים, לעשרה, 17, ובבחירות הבאות, בעזרת השם, 26 מנדטים". הצהרה זו של יושב ראש ש"ס, אלי ישי, בכנס נשות ש"ס השבוע, התקבלה בהרמת גבה, שלא לומר בגיחוך, על ידי בכירים בתנועה. ישי בחר במספר 26, השווה בגימטריה לשם המפורש, אך יסתפק בהרבה פחות. בשיחות רקע כבר מכשירים חלק מאנשיו את הקרקע לתבוסה בבחירות, ומצהירים כי "עדיפים לישי עשרה ח"כים שיהיו נאמנים לו".
למרות הצהרותיו הלוחמניות ישי לא מעוניין בבחירות, אבל הוא מוכרח לשמר את המשבר התמידי, כי ה"שטח" רוצה עימות עם השמאל, וישי רוצה את "השטח". בש"ס מניחים כי הצלחה בהוצאת מרצ מהממשלה ("גירוש אשכנז", כלשונו של בכיר במפלגה), תספק את הציבור, לפחות עד שלב ההכרעות המדיניות, ותאפשר לש"ס להישאר בממשלה.
קשה לנחש כמה מנדטים באמת שווה ש"ס, אם בסופו של דבר תתגלגל לבחירות. התנועה הספרדית איבדה בשנה האחרונה הרבה מקסמה האלקטורלי. ש"ס כבר לא תלויה רק בעצמה, אלא בשחקנים האחרים שיתמודדו במגרש הפוליטי על הקולות של "מצביעי המחאה" המזרחים, המהווים את עיקר כוחה האלקטורלי. נראה, כי אם תלך ש"ס לבחירות היא תינזק אלקטורלית, אפילו בקרב הגרעין הקשה של ש"ס, הכולל שלושה עד ארבעה מנדטים של "בני תורה ספרדים".
לפחות מנדט אחד מהם לא יצביע ש"ס כמחאה על הדחתו של אריה דרעי. אפילו פעילים בכירים בתנועה, גם כאלה שפרנסתם תלויה בה, מוכנים להישבע בנקיטת חפץ כי לא יצביעו לש"ס שאחרי דרעי. ובאשר ל"מצביעי המחאה" המזרחים שהצביעו בבחירות האחרונות ש"ס, גם אם היום נראה כי אין להם אלטרנטיבה אחרת, הרי שברור כי יש שני אנשים שנוכחותם בזירה יכולה לרסק את ש"ס.
1. נתניהו - נתניהו מהלך קסם על בוחרי ש"ס, ושיבה שלו לזירה הפוליטית בלי כתב אישום, ויותר מכך – עם כתב אישום, אולי לא תוביל אותו ללשכת ראש הממשלה, אך תוביל לחיקו רבים ממצביעי ש"ס. במידה וירוץ נתניהו במסגרת הליכוד, זה עוד יהיה נסבל. אבל התארגנות פוליטית שתכלול את נתניהו ואיווט ליברמן, ואשר ישולבו בה אנשים המזוהים עם אריה דרעי, תנחית מכה אלקטורלית קשה על ש"ס.
2. דרעי - ניסיון להמר היום שאריה דרעי מסוגל לחזור לחיים הפוליטיים ולהתמודד מול ש"ס, או למצער - יתמוך תמיכה שקטה בהתארגנות פוליטית של פורשי ש"ס, דומה לניסיון להמר לפני 1977 שמנחם בגין מסוגל להחזיר את כל סיני. השמועות נטולות הבסיס שדרעי יקים מפלגה חדשה, מהוות מרכיב חשוב בחשש של הנהגת ש"ס החדשה מבחירות. השמועות הללו הגיעו לשיאן לפני פחות מחודש, בכנס תנועת ש"ס שנערך באצטדיון יד אליהו. מקורבי הרב עובדיה לחשו באוזנו כי דרעי עומד להכריז בכנס על הקמת מפלגה חדשה. דרעי בחר שלא להגיע לכנס וחזר באוזני מקורביו על הצהרתו, כי הדבר האחרון שיעשה בחייו הוא לצאת נגד הרב עובדיה יוסף.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
26 מנדטים, בעזרת השם. ישי
צילום: איי אף פי
מומלצים