שתף קטע נבחר

עימות בכנסת על שידורי הטלוויזיה ביום הכיפורים

ח"כ פריצקי עורר את הסערה התורנית בכנסת כאשר העלה בקשה שחברות הכבלים והלווין לא ישביתו את שידוריהם ביום הכיפורים הקרוב. ש"ס: דווקא פריצקי וחבריו צריכים חשבון נפש

חברי הכנסת מספסלי הימין הדתי-חרדי נרעשו היום (ג') למשמע הצעתו של ח"כ יוסף פריצקי משינוי. פריצקי פנה לחברות הכבלים והלוויין בבקשה שלא להשבית את שידוריהן ביום הכיפורים שחל בשבוע הבא.
מדובר לא בערוצים הישראלים, המושבתים ממילא, אלא בערוצים ייעודיים כמו ערוץ 8 בכבלים או ערוצי "סינמה" המשדרים סרטי קולנוע. יש להדגיש כי שידורם של ערוצים אלה נאסר בהוראת מועצת הכבלים והלווין, והוא מתחייב מתנאי הרישיון של חברות הכבלים ו"יס".
"הפסקת השידורים בכל יום כיפור היא כפייה דתית פשוטו כמשמעו. הרי אין איש מחייב את זולתו לפתוח את מקלט הטלוויזיה ביום הכיפורים", מסביר פריצקי. "עם כל הכבוד, אין זה מתפקידן של חברות הכבלים והלוויין לכפות על הציבור מנהגים דתיים".
ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) היה הראשון שהקים קול זעקה. "דרישת ח"כ פריצקי לשדר שידורי טלוויזיה ביום הכיפורים היא הכרזת מלחמה על הדת היהודית ועל יום הכיפורים", אמר. "זו כניעה המייצגת טירוף דעת מוחלט ומוכנה להקריב את היום הקדוש ביותר לעם היהודי על מזבח האלילות האנטי דתית של מפלגת שינוי".
תנועת ש"ס כינתה את הדרישה לשדר כרגיל ביום כיפור "דרישה אומללה ופרובוקטיבית של מי ששנאתו למסורת ישראל שיבשה עליו כליל את שיקול הדעת". עוד נאמר בהודעת ש"ס כי "פריצקי וחבריו מבקשים לקעקע יום קדוש, הנמצא במרכז ההסכמה הלאומית היהודית וכי יום הכיפורים הוא יום קדוש של חשבון נפש עבור כולם, קל וחומר עבור פריצקי וחבריו שצריכים לבחון את דרכם הציבורית ואיבתם הפתולוגית לכל קודשי ישראל".
אפילו ח"כ הרב יהודה גלעד (מימד) תקף את ההצעה לשבור את מסורת החשכת המסך בטלוויזיה. "שוב נראה שמטרתו העיקרית של פריצקי הינה לעורר פרובוקציות ופלגנות", אומר גלעד. "זו גישה קנטרנית המנסה לפרום את החוטים האחרונים המחברים את החברה הישראלית. כך לא מונעים כפיה דתית".
וח"כ פריצקי נותר נאמן להצעה שהעלה, אך גם הוא מסופק אם השנה יתאפשרו שידורים כרגיל ביום הכיפורים. בשל כך הציע, כי אם בכל זאת לא תתקבל הצעתו - יזכו חברות הכבלים והלוויין את מנוייהם מתשלום עבור יום זה.
עו"ד יורם מוקדי, מנהל מנהלת הסדרת השידורים לציבור, אמר בתגובה: "כללי השידורים קובעים שבעל רשיון ישדר כל ימות השנה למעט יום הכיפורים. ביום הכיפורים שעבר הוצאנו הוראה מפורשת לפיה אסור לשדר ערוצים מקומיים - כגון ערוצים 3,4,5,6,8 - או ערוצים זרים שעוברים התאמה לקהל הישראלי - כמו בי.בי.סי פריים המתורגם לעברית. ערוצים זרים שאינם עוברים כל התאמה לקהל הישראלי - כגון MTV, ערוצי החדשות הזרים, ערוץ האופנה וכו' - מותרים לשידור. עוד כדאי להזכיר בהקשר זה שהפעלת ערוצים ביום כיפור דורשת העסקת עובדים ביום זה, וגם עובדה זו צריכה להילקח בחשבון".

בהכנת הידיעה השתתף נועם שגב

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכבלים. ערוץ 8 ישודר?
הלווין. ומה עם יסבבה?
מומלצים