שתף קטע נבחר

"ביבי גדול על המדינה הזאת"

הזמן: יום שני השבוע. המשוחחים: שרה נתניהו ושמשון דרעי – לשעבר מראשי תומכיו של בנימין נתניהו. בשלב מסוים של השיחה פותחת אשת ראש הממשלה לשעבר בסדרת הצהרות: "ביבי מנהיג בקנה מידה לאומי". "למה הוא צריך להתאמץ כל כך?". "המדינה בלעדיו לא תחזיק מעמד, אנשים יישחטו". "נעבור לחוץ לארץ. שהמדינה תישרף". תמליל השיחה – כפי שחושף עיתון "תל אביב" מרשת "ידיעות תקשורת"

"יש לפעמים את העניינים של הנקמות והסכסוכים האישיים והם לא מבינים דבר אחד: שהמדינה בוערת, שיש פיגועים, שמעבר לכל הסכסוכים הפוליטיים יש בנאדם אחד שיכול להציל את המדינה. וכשאני שומעת את כל הטיעונים של חברי ליכוד כאלה או אחרים אני אומרת: לעזאזל, אם זה מה שמעניין אותם, לעזאזל. ביבי הוא מנהיג שהוא גדול על כל המדינה הזאת, הוא באמת מנהיג בקנה מידה לאומי. במדינה הזאת כולם רוצים להישחט ולהישרף? יאללה, למה הוא צריך להתאמץ כל כך? נעבור לחוץ לארץ. שהמדינה הזאת תישרף. המדינה בלעדי ביבי לא תחזיק מעמד. אנשים כאן יישחטו".
את הדברים האלה אמרה שרה נתניהו, אשת ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, בשיחת טלפון שקיימה עם פעיל הליכוד משכונת פרדס כץ, שמשון דרעי.
דרעי, בן 38, היה בעבר מראשי אוהדיו של בנימין נתניהו בליכוד. בבחירות המוניציפליות האחרונות הוא התמודד על ראשות עיריית בני ברק – והפסיד. לפני כשנה עבר חתול שחור בין דרעי לנתניהו, עד כדי כך שבשלהי דצמבר 2001 פונה דרעי מלשכת נתניהו ב"בית גיבור" ברמת גן – בהתערבות המשטרה.

"מה נשמע מותק"

שיחת הטלפון בין שמשון דרעי לשרה נתניהו התקיימה, לדבריו של דרעי, השבוע – בשעות הבוקר המאוחרות של יום שני. "ביום ראשון השארתי הודעה לשרה", הוא מסביר את הנסיבות שמאחורי השיחה, "כי רציתי לדבר איתה על מזכירה לשעבר של ביבי, שעבדה בלשכה שלו ב'בית גיבור' והוזזה מתפקידה. רציתי לספר מה הסיבות שבגללן היא הוזזה".

למה לא פנית ישירות לבנימין נתניהו?

"כי ידעתי שהוא לא יקשיב לי. היה לי חשוב שבכל זה המידע הזה יגיע אליו, אז התקשרתי לשרה. ידעתי שדרכה זה יעבור לביבי. התקשרתי ביום ראשון, ולמחרת היא חזרה אלי בטלפון".

ולמה תיעדת את השיחה?

"כי יש לי טלפון סלולרי בעל יכולת הקלטה".

במהלך השיחה בין השניים, מוזכרים שמותיהם של עוזרו הפוליטי של בנימין נתניהו, חיים בשארי, של מנהל הלשכה שלמה (מומו) פילבר ושל אותה עובדת בלשכה, ששמה שמור במערכת (להלן "דנה", שם בדוי). וכך התנהלה השיחה:
שרה: "הלו".
דרעי: "שלום שרה, מה שלומך?".
שרה: "שלום שמשון, מה שלומך?".
דרעי: "ברוך השם, מה נשמע מותק?".
שרה: "בסדר, לחוצים כרגיל מכאן ומשם".
דרעי: "תשמעי, אני פגשתי את דנה, את יודעת מי זאת דנה?".
שרה: "דנה שהיתה בלשכה, כן".
דרעי: "היא סיפרה לי סיפורים".
שרה: "שמשון, אתה יכול לדבר יותר בקול? אני לא שומעת".
דרעי: "היא סיפרה לי סיפורים שהולכים לעשות כאילו תרגיל לביבי".
שרה: "מי?".
דרעי: "אני לא איתו, היא יודעת שאני לא איתו. האמת היא שאני לא בשום מחנה, אבל לא חשוב, אני לא איתו".
שרה: "אתה עם שרון?".
דרעי: "אני לא עם שרון. אני אגיד לך את האמת, אני לא עם אף אחד. היא סיפרה לי על בשארי, על איזה תרגיל הוא עושה לו. היא סיפרה לי הכל הכל הכל".
שרה: "איזה תרגיל הוא עושה לו?".
דרעי: "אני לא יודע. היא סיפרה לי דברים. אני רוצה שתזמיני אותה דחוף. תשמעי מה אני אומר לך, שרה, תזמיני אותה".

"את צודקת נשמה"

שרה: "אבל אין לי זמן, אין לי זמן. שמשון, אני בדרך מבית החולים עם קרובת משפחה שלי. יש לי את העבודה שלי. אני עוד פירקתי מזוודות וחזרתי לפני שבוע מחוץ לארץ. אין לי דקה לנשום. אני פשוט לא יכולה. אני ממש לא מעורבת בעניינים הפוליטיים. חזרתי לעבודה שלי כפסיכולוגית. אני מטפלת בקרובת משפחה שלי".
דרעי: "את צודקת נשמה, אבל חבל שהאיש הזה יעשה תרגיל לבעלך. היא סיפרה לי שהוא אומר לפקידות שלו שלא יעבירו שום דבר לביבי ישירות, רק דרכו. הוא ומומו עשו שהם יחליטו מי יהיה אצל ביבי ומי לא".
שרה: "זה לא נכון".
דרעי: "לא יודע, ככה היא אמרה. היא לא משקרת".
שרה: "אני כבר יכולה להגיד לך שזה לא אמין עלי, בגלל שאני יודעת שהם לא תמיד מתואמים ביניהם בכלל".
דרעי: "זה מה שדנה מספרת. אמרתי לה: את מוכנה להגיד את זה לביבי?".
שרה: "זה מידע לא אמין. אולי זה בגלל שלה יש סכסוך איתו, והוא הוציא אותה מהלשכה. אתה צריך להבין שאנשים לפעמים אומרים דברים בגלל פגיעה. אני יודעת שהיא היתה נורא נחמדה, אבל אני לא בעניינים. אני יודעת שהוא הוציא אותה מהלשכה בגלל עניינים מסוימים. אז יש, לפעמים את העניינים של הנקמות, הסכסוכים האישיים והם לא מבינים דבר אחד: שהמדינה בוערת, שיש פיגועים, שמעבר לכל הסכסוכים הפוליטיים יש בנאדם אחד שיכול להציל את המדינה. וכשאני שומעת את כל הטיעונים האלה של פעילי ליכוד כאלה או אחרים, אני אומרת: לעזאזל, אם זה מה שמעניין אותם, לעזאזל, ביבי הוא מנהיג שהוא גדול על כל המדינה הזאת. הוא באמת מנהיג בקנה מידה לאומי. במדינה הזאת כולם רוצים להישחט ולהישרף? יאללה, למה הוא צריך להתאמץ כל כך? נעבור לחוץ לארץ. שהמדינה תישרף. המדינה בלעדי ביבי לא תחזיק מעמד, שמשון".
דרעי: "את צודקת".
שרה: "אנשים כאן יישחטו. אתה מבין? הכלכלה בהידרדרות. אז אני צריכה את החשבונות האלו מה זאת אמרה לזאת ומה זה אמר לזה?".
דרעי: "לא יודע, אני שמעתי את הסיפורים, אז אמרתי אני חייב להגיד את זה לביבי".
שרה: "היא יודעת שיש כל הזמן קנאות וסכסוכים ומעברים. אולי היא רוצה לנקום את זה שהוציאו אותה מהלשכה. אולי. אתה הבאת את זה בחשבון? הם מנסים".
דרעי: "היא סיפרה לי עם כל הכבוד, דברים נכונים".
שרה: "אני רואה את זה על אנשי ליכוד, את כל אלה שבאים לבעלי ואומרים: 'אריק מחייך אלינו, לוקח אותנו לסניפים' והוא אומר להם: 'יאללה'. החשבונאות הקטנה הזאת. איזה אנשים קטנים וטיפשים. יותר חשוב להם החיוך שלו".

שרה נתניהו: מתנצלת, לא התכוונתי

בעקבות השיחה שיגר בא כוחו של דרעי, עו"ד שמואל סעדיה, מכתב לבנימין נתניהו, שבו הוא מלין על הדברים הקשים שאמרה רעייתו, ותובע התנצלות פומבית מחברי תנועת הליכוד ומאזרחי מדינת ישראל. העתק מהמכתב נשלח לראש הממשלה אריאל שרון.
שרה נתניהו מסרה בתגובה: "אני מצטערת על הדברים שאמרתי. אני אוהבת את המדינה שלנו – נולדתי בגליל, אני חיה בירושלים, זה הבית שלי, וכמו לכולנו אין לי בית אחר. כואב לי על הדברים שאמרתי ברגע של כעס על המטלפן בשיחה פרטית מרגיזה. כמו אצל כל אחד מאיתנו, אנשים בעלי תחושות ורגשות, ברגעים כאלה אנו עלולים לומר דברים שאיננו מתכוונים אליהם, ולפעמים אף דברים הפוכים ממה שאנו מרגישים באמת. הדברים שאמרתי לא היו צריכים להיאמר, על אף שנאמרו מתוך כאב לגורלה של המדינה ולגורל כולנו. אני מתנצלת בפני מי שנפגע מדברי".
תגובת בנימין נתניהו: "הדברים שאמרה אשתי שרה היו בלתי הולמים. היא התנצלה עליהם. אני מקווה שבעתיד יכבדו את פרטיותה ויניחו לה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות
מתנצלת. שרה נתניהו
צילום: ארכיון ידיעות
מומלצים