שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ערפאת קרא להפסקת פיגועים בישראל
  אמר לחברי המועצה המחוקקת שהתכנסו ברמאללה: "שוחרי השלום בישראל ובעולם כולו מביטים בכם היום" ואיחל "שנה טובה" בעברית. הוא הביע צער על היעדרו של מרואן ברגותי. מקורות פלסטינים: שרון ייפגש בתוך כמה ימים עם סגנו של ערפאת, אבו מאזן. בלשכת ראש הממשלה סירבו להגיב לידיעה

  יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת קרא בצהריים (יום ב') בנאום בפני חברי המועצה המחוקקת הפלסטינית להפסיק את פעולות הטרור בישראל, שרק מסייעות לדבריו לממשלת שרון להציג את המאבק הפלסטיני לעצמאות כטרור. הוא אמר לחברי המועצה כי "שוחרי השלום בישראל ובעולם כולו מביטים היום אליכם" ואף איחל "שנה טובה" בעברית. ערפאת הביע צער על כך שמרואן ברגותי העצור בישראל לא יכול היה להגיע לכינוס.
  במקביל, מסרו היום מקורות פלסטינים כי ראש הממשלה אריאל שרון ייפגש בימים הקרובים עם סגנו של ערפאת, אבו מאזן. ההערכה היא כי השניים ייפגשו לכל המוקדם לקראת סוף השבוע, משום שאבו מאזן נמצא בביקור בצרפת ומצרים וישוב רק בעוד כמה ימים. בלשכת ראש הממשלה סירבו להגיב לידיעה.

  נאום ערפאת: הפיגועים מזיקים לנו

  ברמאללה התכנסה המועצה המחוקקת הפלסטינית כדי לדון בקבינט החדש שהקים יאסר ערפאת, בחוק בחירות חדש ובביצוע רפורמות ברשות. 13 מחברי המועצה, שישראל לא אישרה את יציאתם מעזה, השתתפו בדיון באמצעות שידור לוויני.
  יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת אמר בנאומו לחברי המועצה כי "נער פלסטיני עוד יניף את דגל פלסטין מעל חומות ומסגדי וכנסיות ירושלים. הם רואים את היום הזה רחוק ואנו רואים אותו הזה קרוב". ערפאת טען כי הטרור שהיכה בארה"ב הפך את היוצרות, "במיוחד לאחר שממשלת ישראל הכובשת והתוקפת ניצלה את אירועי ספטמבר כדי לקשור בין מאבקנו לבין הטרור. לכן הפעולות נגד אזרחים חפים מפשע, במיוחד בתוך הקו הירוק נותנות לישראל סיבה להמשיך ולכבוש את אדמתנו ולהטיל עלינו מצור". ערפאת גינה את הפיגועים נגד אזרחים חפים מפשע, לדבריו "כמו שאני מגנה את הפיגועים נגד אזרחים פלסטיניים. ישראל מנצלת פיגועים אלה כדי להמשיך בפשעים שלה, בהרג ובהרס נגד הפלסטינים, פוגעת באדמתם ובמוסדותיהם ולאחרונה גם מפקיעה אלפי דונמים של אדמה פלסטינית. ישראל מנצלת את הפיגועים כדי להכתים אותנו בטרור, זאת כדי להרע את מצבנו בקהילה הבינלאומית".
  ערפאת בירך על הבחירה המחודשת של אבו עלא כיו"ר המועצה והודה לחברי המועצה שעשו את המאמצים להגיע לישיבה למרות המצור והסגר. "אני מברך את חברי המועצה בעזה, שהפגינו עמדה סולידרית עם אחיהם שישראל מנעה את הגעתם. מישהו בישראל - המושל הצבאי, שר הביטחון, ראש הממשלה - אחד מאלה. הרי אצלם אי אפשר לדעת מי שמאל, מי ימין מנע את הגעתם", אמר ערפאת לקול צחוקם של חברי המועצה. הוא הוסיף: "רצינו שיהיו איתנו גם חברי המועצה עבד א-רחים מלוח, סגן מזכ"ל החזית העממית, (שעצור בישראל) וגם אחי מרואן ברגותי, שגם אותו עצרו ביחד עם פעילים בכירים רבים נוספים. אנו, עם הגיבורים, לא נתקפל ונמשיך בתהלוכה. יועדנו לאדמה הזאת, האדמה הקדושה שלנו, הקדושה למוסלמים ולנוצרים מותקפת בטנקים ובטילים. בית לחם הקדושה ספגה - אבל אלוהים מייעד לנו את הניצחון".
  ערפאת פנה לחברי המועצה ואמר: "עיני עמנו הפלסטיני הסובל והנאבק מביטות אלינו במושב ההיסטורי והחשוב הזה של המועצה המחוקקת, שנבחרה בבחירות דמוקרטיות וחופשיות. אומתנו הערבית ומדינות העולם מביטות אלינו, אל הישיבה ההיסטורית הזאת, לאחר שנתיים של המלחמה שממשלת ישראל הכריזה נגד עמנו הפלסטיני בכדי לשבור את רוחו ואת רצונו. גם העם הישראלי מתבונן אליכם כדי לשמוע מכם פעם נוספת אמירה נוספת של שלום. שלום לשני העמים ולשתי המדינות, וזאת אחרי ההסלמה הישראלית המסוכנת. היום שוחרי השלום בישראל מתבוננים אליכם בתקווה להמשיך בדרך שלום האמיצים, שהתחלתי עם שותפי המנוח רבין שאותו חיסל הימין הקיצוני שהיום נהנה מההגמוניה והשלטון בישראל".
  ערפאת התייחס לשינויים שערך בממשלתו: "אני קורא לכם לקיים ישיבה מיוחדת כדי לדון ברפורמה ולהעניק אמון לשרים החדשים", אמר לנוכחים. "אנו נדרשים בראש ובראשונה לאחדות של המוסדות ושל העם הפלסטיני לנוכח המתקפה הישראלית. בואו נתלכד כדי למנוע מישראל לממש את יעדה. הם מנסים לפרק את הרשות הפלסטינית, להרוס את תהליך השלום ליצור אנרכיה. לכן, אנו נדרשים לבסס את הדמוקרטיה ואת מוסדותינו ולשמור על עוצמתם".
  ערפאת קרא לקיום בחירות ברשות ללא נוכחות צה"ל בשטחים. הוא קרא ל"שלום וביטחון לנו ולהם, על בסיס שוויון ועל בסיס קץ הכיבוש והקמת המדינה הפלסטינית שבירתה ירושלים. עמנו שילם מחיר כבד על התקלה שקרתה בתהליך השלום. אני אומר לציבור הישראלי - אנחנו רוצים שלום, אנחנו רוצים ביטחון ויציבות.
  יו"ר הרשות הביע סולידריות עם העם העיראקי וקרא לפתרון לא אלים של הבעיה העיראקית. הוא קרא לשחרור כל האסירים ובראשם "המנהיג מרואן ברגותי".

  ישראל לא אישרה

  לשכת מתאם הפעולות בשטחים הודיעה אתמול כי הגעתם של מספר מחברי המועצה הפלסטינית המחוקקת, לכינוס המועצה היום ברמאללה, לא אושרה "מסיבות ביטחוניות". מדובר ב-13 חברים מתוך 88 הפעילים במועצה.
  לדברי הפלסטינים, אחד מה-13 ששמותיהם הועברו להם, הוא השייח' ווג'יה יאהי, שמת לפני שנה. מסורב כניסה נוסף הוא מרואן ברגותי, העצור בישראל. ברשימה מופיעים גם ד"ר ג'וואד טיבי, בן דודו של ח"כ אחמד טיבי, השר אבו עלי שהין, ומזכיר המועצה ראווחי פתוח. לדברי הפלסטינים, ישראל אסרה בעיקר על השתתפותם של מקורבי ערפאת, במטרה לפגוע בכוחו במועצה.
  "מתי בדיוק הספיק חבר המועצה המת להשתתף בפיגועי טרור", שאל ח"כ אחמד טיבי בתגובה להחלטת ישראל, "זו ההוכחה שהשיקולים של ישראל פוליטים ולא ביטחוניים".
  יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית, אבו עלא, התייחס בשיחה עם תחנת הטלוויזיה הקטארית "אל ג'זירה" לדיווחים. הוא אמר כי "כל אחד מחברי המועצה שנמצא על הכוונת של שרון - מכובד יותר וישר יותר משרון עצמו, מחברי ממשלתו ומחברי הכנסת בישראל, כולל אלה השייכים למחנה השלום".
  כמאל שאראפי, אחד מחברי המועצה שמעברו מעזה לרמאללה נאסר, אמר כי "זה מוכיח שישראל מבקשת לחבל בתהליך הפוליטי הפלסטיני".

  בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור ופליקס פריש

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אל ג'זירה
  כינוס המועצה המחוקקת ברמאללה
  צילום: אל ג'זירה
  צילום: אל ג'זירה
  נאום ערפאת. איפה אחי ברגותי?
  צילום: אל ג'זירה
  צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
  שרון. ייפגש עם אבו מאזן?
  צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
  מומלצים