שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קציני מילואים: אם המג"ד נשאר - לא נשרת
  הקצינים שלחו מכתב לרמטכ"ל בו הם מבקשים לשחררם מהשירות אם לא יושעה מפקד הגדוד, סא"ל גבע שגיא, שהואשם בהתעללות בנער פלסטיני במבצע "חומת מגן"

  קצינים בגדוד הנדסה במילואים של אוגדת יהודה ביקשו שלשום מהרמטכ"ל, רא"ל משה (בוגי) יעלון, לשחררם מהשירות.
  במכתב ששיגרו אליו טוענים החיילים שהסיבה לבקשתם היא שמפקד האוגדה, תא"ל עמוס בן-אברהם, סירב להשעות את מפקד הגדוד, סא"ל גבע שגיא, נגדו הוגש לפני חודש וחצי כתב אישום בגין התעללות בצעיר פלסטיני במהלך מבצע "חומת מגן". פרשת ההתעללות נחשפה לראשונה ב-ynet בחודש מאי.

  הסתתר מאחורי המשרתת

  שגיא הואשם שבמהלך פעילות מבצעית בבית לחם, הצית נייר טואלט וקירב אותו לאשכיו של נער פלסטיני אותו חקר, כדי לאלצו לחשוף מידע. במקרה אחר פרץ שגיא עם כמה מחייליו לבית, ובשיתוף עם אחד החיילים אחז במשרתת הסנגלית שהייתה בו וטיפס איתה במדרגות כשהוא מסתתר מאחורי גופה, כדי שלא להיפגע מירי.
  כמה מהקצינים פנו למפקד האוגדה תא"ל בן-אברהם, ותבעו ממנו להשעות את סא"ל שגיא. הם טענו שבשל האישומים הקשים נגד שגיא, אינם יכולים להמשיך ולשרת תחת פיקודו, אולם מפקד האוגדה השיב להם כי שגיא לא יושעה עד לסיום משפטו.

  "שבר אמון עמוק"

  רס"ן בפלוגה כתב לבן אברהם: "הקדשתי את מיטב זמני למערכת הצבאית... ומעולם לא חשבתי לפקפק בדרך עבודתה.... המצב שאליו נקלענו ודרך טיפולה של המערכת גרמו לי לשבר אמון עמוק. שירתתי בגדוד 12 שנה ואני משאיר פלוגה של חיילים טובים... לצערי הרב המערכת הצבאית מעדיפה להשאיר בראש אותם חיילים אדם שבמידה והיה מגיע אליך כצוער סביר להניח שלא היה מוסמך כסג"מ".
  סרן ביחידה כותב: "האם יתכן כי המג"ד, המואשם בבית דין צבאי בהתנהגות שאינה הולמת קצין בעקבות תלונה של אנשי הגדוד, ראוי שיפקד עליהם בפועל? האם אדם זה אמור להמשיך ולחנך חיילים?... לאחר שהוגש כתב אישום כנגד המג"ד, וכל עוד לא נוקה כליל מכל חשד, נגוע המג"ד בפגם מוסרי ופיקודי אשר אינו מאפשר לי להמשיך ולשרת תחת פיקודו"
  הקצינים, בינהם סגן מפקד הגדוד, מפקדי הפלוגות וכן כמה מפקדי מחלקות, קציני מטה ורופא הגדוד, העידו נגד סא"ל שגיא במצ"ח, וצפויים גם להעיד נגדו במשפט. הם טענו גם שבקיום אימון תחת פיקודו של שגיא, קיים חשש לתיאום עדויות ולחץ של המג"ד על פקודיו כדי שישנו את עדויותיהם.
  בשבועות הקרובים יזומן הגדוד לשירות מילואים, אולם חלק מהם הודיעו שלא יתייצבו לאימון המתוכנן אם ייערך תחת פיקודו של שגיא. הקצינים נפגשו עם מפקד האוגדה ואף עם אלוף פיקוד המרכז, משה קפינסקי, ולאחר שבקשתם לא נענתה, ביקשו שישוחררו מתפקידיהם.

  הקצינים קיבלו צווי ביטול

  ל-ynet נודע ששלשום התקיים יום ראיונות לחיילי הגדוד לקראת האימון, ושהקצינים שביקשו להשתחרר מהאימון לא זומנו אליו. עוד נודע שבמקומם מונו מפקדי פלוגות חדשים וכמה קציני מטה. הקצינים קיבלו לבתיהם צווי ביטול ולא יידרשו להשתתף באימון הקרוב.
  בניגוד לקצינים שהודיעו לרמטכ"ל על בקשתם להשתחרר מהתפקיד, פנו אתמול לכלי התקשורת כמה קצינים אחרים המשרתים באוגדה וביקשו להביע תמיכה בסא"ל שגיא. אחד הקצינים התומכים בשגיא אמר: "רבים מאוד מהחיילים ומהקצינים באוגדה מכירים אדם אחר מזה שמתואר בכתב האישום, ומזה שמבקשים חלק מקציני הגדוד לצייר". הקצין אמר כי "יש לאפשר לסיים את ההליך המשפטי, ולא לערב את הסכסוך האישי שבין הקצינים לשגיא לכתב האישום שהוגש נגדו".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  חיילי מילואים (אילוסטרציה. לחיילים אין קשר לידיעה)
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים