שתף קטע נבחר

צרפת: מוריס פאפון שוחרר מהכלא

הנאשם הבכיר ביותר בצרפת בכך ששיתף פעולה עם הנאצים בשליחת יהודים לתאי הגזים - יצא היום לחופשי, בעקבות החלטת בית המשפט לעירעורים בפאריס. "אני לא מתחרט", כתב פאפון בשנה האחרונה לשר המשפטים הצרפתי

מוריס פאפון, הצרפתי הבכיר ביותר שהואשם בשיתוף פעולה עם הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה, שוחרר היום (ד') מכלאו בעקבות החלטת בית משפט לעירעורים בפאריס. פאפון, בן 92, יצא משערי הכלא כשהוא מוקף בשוטרים שאבטחו אותו. עורכי דינו ליוו אותו למכונית שחיכתה לו. אחד מעורכי דינו אמר כי פאפון מתכוון לנוח, לשקם את בריאותו ולבלות עם חברים ובני משפחה. לדבריו, מרשו היה המום כששמע על החלטת בית המשפט. "כשסיפרתי לו שהוא חופשי, הוא לא האמין", אמר עורך הדין ז'אן מרק וארוט. "הוא שאל, 'איך זה קרה?'".
פאפון החל ב-1999 בריצוי עונש מאסר בן 10 שנים לאחר שנמצא אשם בפשעים נגד האנושות. משפטו בן ששת החודשים חשף פרטים מכאיבים ומביכים אודות צרפת של משטר וישי, תחת הכיבוש הנאצי. פאפון שימש במלחמה כמפקד משטרת בורדו, ובין היתר היה אחראי ללכידתם של 1,690 יהודים, שנשלחו מאוחר יותר למחנה ההשמדה אושוויץ. רק בודדים מהם שרדו.
בעקבות הרשעתו ב-1998 נמלט פאפון לשוויץ, אולם שם נעצר והחל לרצות את מאסרו בכלא לה-סנטה בפאריס באוקטובר 1999. בשנה שעברה כתב לשר המשפטים הצרפתי כי לא חש "בחרטה או ביסורי נפש" בשל מעשיו.
עורכי דינו פעלו בשנה האחרונה כדי לשחרר את פאפון חולה הלב, והסתמכו על החוק הקובע כי אם שני רופאים קובעים שהמשך שהייתו של אסיר בכלא מסכנת את בריאותו - יש לשחררו. שופט צרפתי דחה את הפנייה בנושא ב-24 ביולי, אולם היום קיבל בית המשפט לעירעורים את הטענה והורה על שיחרור פאפון, שייצא לחופשי כבר היום. "זהו ניצחון גדול", אמר עורך דינו, ז'אן מארק ורו. לדבריו, פאפון היה המום והתקשה להאמין לו כשסיפר לו על ההחלטה לשחררו.
נשיא צרפת, ז'אק שיראק, דחה בעבר שלוש פניות להעניק חנינה לפאפון. ארגונים יהודיים בצרפת אירגנו הפגנות המוניות נגד שיחרורו.
צייד הנאצים, סרג' קלארספלד, אמר היום בעקבות ההודעה על השיחרור: "יש תחושה כבדה של חוסר צדק. נלחמנו כדי שהאיש הזה יישאר בכלא. אני מקווה מאוד שהחולה האנוש לא יהפוך פתאום לבריא". ארגונים יהודיים גינו בחריפות את החלטת בית המשפט.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פאפון. שיחרור מוקדם
צילום: איי פי
מומלצים