שתף קטע נבחר

עלה ל-6 מספר הרוגי הפיגוע בתל אביב

יוני ג'סנר מגלזגו נפצע אנושות בפיגוע, היום מת מפצעיו. בין ההרוגים: יוסי ממיסטבלוב, נהג דן שעבד במשך 15 שנה בקו 4. בחברה רצו להעבירו לקו אחר, אך הוא סירב, רוזנה סיסו - שיצאה מחנותה לקנות אוכל - ונהרגה ועופר זינגר בן הבקעה, שנהרג בתל אביב. הסיפורים האישיים

היום (ו') מת מפצעיו יוני ג'סנר, בן 17 מגלזגו, שנפצע אנושות בפיגוע בקו 4 בתל אביב. שאר הרוגי הפיגוע הם: רוזנה סיסו בת 63 מגן יבנה, סולומון הניג בן 79 מתל אביב, עופר זינגר בן 29 ממושב פצאל שבבקעת הירדן, יפה שם טוב חנון, בת 49, תושבת תל אביב ונהג האוטובוס, יוסי ממיסטבלוב, בן 40, מקו 4, בו נהג במשך 15 שנה.26 מפצועי הפיגוע מאושפזים הבוקר בבית החולים.

יוסי ממיסטבלוב: "נלחם לחזור לקו 4"

רק לפני כמה חודשים העבירו בחברת "דן" את יוסי ממיסטבלוב, בן 40, מקו 4, בו נהג במשך 15 שנה, לקו אחר. יוסי, שסרב להשלים עם ההחלטה, נלחם לחזור לקו שהיה מחובר אליו שנים כה רבות. "הוא הכיר את האנשים ואת הנוסעים, אהב אותם ורצה להמשיך לעבוד איתם ובשבילם", סיפר מיקי, חברו מזה 27 שנה. היום (ה') נהרג יוסי בפיגוע, בקו שבו רצה כל כך לעבוד.
אשתו אסתר, בת 35 העובדת כקופאית בסופרמרקט, צפתה בטלוויזיה וידעה מיד כי מדובר באוטובוס של בעלה, לפי מספר לוחית הרישוי. כך סיפרו חברי המשפחה שישבו הערב בכניסה לבית באור יהודה. בני המשפחה מיהרו למקום הפיגוע, אולם כוחות הביטחון מנעו מהם להיכנס לאזור. הם נסעו משם לבית החולים איכילוב, אך לשווא. מאוחר יותר הם קיבלו את הבשורה המרה.
רק לפני חודש וחצי נולדה בתם של אתי ויוסי. "יוסי היה איש משפחה אוהב ודואג שכל שלושת ילדיו הגדולים בני שנתיים, 11, 13 היו צמודים אליו כל הזמן. גם כשהוא תיקן את האוטו הילדים ישבו אתו באוטו".
שכניו מספרים כי בערב יום כיפור תיקן יוסי, שהיה איש דתי, את אופניהם של כל ילדי הבניין כדי שאלה יוכלו לנסוע להנאתם בחג.
לפני כחצי שנה הוא סיפר לכמה מחבריו על אירוע שגרם לו לחשש רב. אחת הנוסעות פנתה אליו באמצע הנסיעה ואמרה לו "יש מחבל באוטובוס תפתח את הדלתות". הוא סיפר לחבריו כי שאר הנוסעים החלו לצעוק "תפתח את הדלת, תפתח את הדלת". יוסי נשאר ישוב על כיסאו לאחר שפתח את הדלת, ולאחר שכולם נמלטו מהאוטובוס. הוא נשאר לבד עם נוסע קשיש, עולה חדש, שלא הבין מה התרחש. "המקרה הזה הפחיד את יוסי מאוד", סיפרו חבריו.
יוסי, שעלה מגרוזיה לפני כ-30 שנה, התגורר עם משפחתו ועם אמו הקשישה ברחוב העצמאות באור יהודה. אביו נפטר כשהיה ילד קטן ואמו גידלה אותו ואת שני אחיו ואחותו. לאחר שהתחתן נשאר לגור בבית המשפחה. חבריו סיפרו כי "הוא אהב את האוטובוס ואת ההגה יותר מכל דבר בחיים".

יוני ג'סנר: הגיע ללמוד בישיבה - ונהרג

יוני ג'סנר, בן 17 מגלזגו שבסקוטלנד, נפצע בפיגוע ומת היום מפצעיו. משפחתו החליטה לתרום את איבריו להשתלה.
יוני הגיע לישראל כדי ללמוד בישיבת הר עציון באלון שבות במסגרת תוכנית לימודים מיוחדת לבוגרי תיכון מחו"ל. בן דודו, גדעון בלאק, נפצע באורח קל בפיגוע.
השניים, שהגיעו מבריטניה, נסעו אתמול לתל אביב כדי לבקר את אביו של גדעון ששהה במלון באזור.
"יוני היה בנאדם מאוד מיוחד, יש לו לב הכי גדול בעולם. הוא היה תלמיד מצטיין בבית הספר אבל זה היה רחוק מלספק אותו. הוא עבד בבני עקיבא והתנדב המון בקהילה. אימא שלי תמיד התלוננה שהוא אף פעם לא היה בבית כי הוא כל הזמן יצא ועזר לאנשים אחרים". כך סיפר אריק גסנר בן 26, אחיו של יוני, המתגורר בלונדון ועוסק בעריכת דין.
לדבריו, "אמא שלי שהגיעה בבוקר מבריטניה הספיקה להיות איתו עוד קצת. הוא היה במצב קשה אבל לפחות הוא היה בחיים. דיברנו איתו והוא שמע".
הוריו של ג'סנר התגוררו לפני מספר שנים בארץ, הם נפרדו, אביו נשאר בארץ ואמו נישאה מחדש בחו"ל. האח הוסיף כי "המשפחה שלנו בבריטניה מאוד הדוקה, בתוך שניות כולם ידעו. כל המשפחה שלי מאנגליה הגיעה לארץ. אבא שלי גר בירושלים ואנחנו גרנו פה כמה שנים. יוני החליט לבוא ללמוד בארץ. לפני חודש הוא החליט להישאר שנה שנייה".
הוא הוסיף, "קשה לנו מאוד, תמיד אנחנו רואים את הדברים האלה בטלויזיה ושומעים בחדשות. אנשים בארץ לומדים לחיות ולהתמודד עם זה אבל כשזה קורה למשפחה שלך זו פשוט הרגשה שונה לחלוטין. יום אחד אני נמצא במשרד בלונדון ובתוך כמה שעות אני בארץ ואני קובר את אחי".
הוא הוסיף כי "אין תחושה של חרטה במשפחה, אנחנו מאוד קשורים לארץ. אתמול אמרתי לאשתי אחרי שזה קרה, אפילו בלי לחשוב, שאני רוצה לעלות לפה מה שיותר מהר".
לדברי האח, "מאוד חשוב היה לו ללמוד פה, הוא היה מאוד קשור לארץ וליהדות. הוא התכוון לחזור ללמוד רפואה באנגליה ואחר כך לעלות לארץ, הוא לא יצליח לעלות לארץ, אבל הוא ייקבר בה".
שגריר בריטניה בישראל, שרדד קופר-קולף, ונציגי השגרירות מלווים את משפחות גסנר ובלק מרגע היוודע דבר הפציעות. הוא אמר ל-ynet כי "הם נמצאים בסיטואציה קשה מאד, הם עדיין בשוק. אנחנו מעניקים להם את כל התמיכה שאפשר, בארגון הטיסות ובבירוקרטיה המקומית".
הרב עמיטל, ראש ישיבת הר עציון, סיפר ל-ynet כי "שניהם בחורים מצוינים ותלמידים מצויינים. הם הגיעו לארץ מתוך ציונות, על אף האינתיפאדה למציאות הזו שאנחנו חיים יומיום כדי ללמוד".
יוני הותיר אחריו הורים, שני אחים ושתי אחיות.

רוזנה סיסו: "יצאה לקנות אוכל - ונהרגה"

"היא היתה אשה פעילה, אצילית, תמיד בעניינים, ומעולם לא פחדה. מסוג האנשים שבטוחים שכלום לא יקרה להם". כך סיפרה בדמעות טובי ברדה, בתה של רוזנה סיסו (59) מגן יבנה שנהרגה בפיגוע בתל אביב. בנה הבכור של סיסו מאושפז בבית החולים כנפגע הלם לאחר שפינה פצועים מזירת הפיגוע.
סיסו עלתה ארצה מרומניה בגיל שלוש. תחילה גרה במרכז הארץ ולפני שש שנים עברה ליישוב גן יבנה. בבעלותה חנות בגדים הסמוכה לבית הכנסת הגדול בתל אביב. אתמול, כמדי יום, עשתה את דרכה באוטובוס מישובה לחנות. "דיברתי איתה בשעה אחת עשרה וחצי בבוקר", מספרת הבת, "היא ספרה לי שהגיעה בזמן לחנות ונשמעה במצב רוח טוב".
סמוך לחנותה של רוזנה נמצאת חנות התכשיטים של בנה הבכור משה (42). "שוטר שגר לידנו", סיפרה הבת, "הודיע לנו על הפיגוע. מייד פתחנו טלוויזיה וראינו שמדובר במקום שבו נמצאות החנויות של אמא ואחי. ידעתי שבשעה אחת אמא נוהגת לעזוב את החנות והולכת לקנות לה משהו לאכול. דאגנו לה מאוד וניסינו לתפוס אותה בכל דרך בטלפון אבל היא לא ענתה. חששתי שמשהו קרה לה כי היא מתקשרת אלי לעיתים קרובות. אחרי שעתיים החלטנו לנסוע למקום הפיגוע. הגענו לחנות של אמא, היא היתה סגורה חלקית. הבנו שהיא יצאה מהחנות ואולי היא מסתובבת בחוץ מבולבלת. חיפשנו ברשימות הפצועים בבתי החולים אבל היא לא הופיעה שם. רק שמו של אחי הופיע בבית החולים תל השומר. הוא הובהל לשם כנפגע הלם לאחר שפינה פצועים במו ידיו מהתופת. אחי לא ידע לספר איפה אמא. הוא היה מבולבל וסיפר שעפו עליו חלקי גופות. המשכנו לחפש אותה עד שבלילה קיבלנו את הבשורה שהיא נהרגה בפיגוע. כולנו שבורים והמומים".
הבת טובי מספרת כי בנה הבכור היה קשור מאוד לסבתא. "הוא כבר מבין שהיא איננה והציע לנו לקבור אותה בגינה קרוב לבית", היא אומרת בבכי. "גם אבא שבור. בקושי מדבר. שנים שאמא עבדה בחנות, לא קרה לה מעולם כלום. רק אתמול היא יצאה בשנייה הלא נכונה כדי לקנות אוכל ונהרגה".
בני המשפחה ממתינים לבן נוסף של רוזנה שאמור להגיע אחר הצהרים מארה"ב, לכן טרם נקבע מועד הלוייתה. היא הותירה אחריה בעל, שלום, שני בנים, שתי בנות ושמונה נכדים.

יפה שם טוב: "השקיעה את כל זמנה במשפחה"

יפה שם טוב, בת 49 מתל אביב, נהרגה אתמול בפיגוע ברחוב אלנבי. בביתה של בתה היחידה, לימור שושנה, ישבו בני משפחתה ההמומים ולא האמינו למכה שנחתה עליהם.
"שמענו על הפיגוע אבל לא היה לנו מושג שהיא היתה על הקו הזה", ספרו בני משפחתה.
"היא בדרך כלל נוסעת בקו 17 לעבודה ואתמול כשהיא הלכה לבדיקות כנראה עלתה על קו 4". יפה עבדה ב-20 השנים האחרונות בגן ילדים ליד כלבו שלום. קרובת משפחתה, שמחה שושנה, ספרה כי אהבה את עבודתה ואת הילדים ואת שלושת נכדיה אהבה גדולה. "היא היתה אישה מדהימה, נקייה מאד, שהחזיקה את עצמה כל החיים לבד והשקיעה את כל זמנה במשפחה", ספרה שמחה.
יפה התגרשה לפני שנים רבות ולאחר מכן לא התחתנה מעולם. יפה נולדה וגדלה בשכונת התקווה, שם עדיין מתגוררת אימה. קרובי משפחתה התלוננו כי המשטרה ונציגי המכון הפתולוגי התנהגו אליהם בדרך "מגעילה": "הם התקשרו לפה פעמיים וביקשו פרטים", סיפר שמוליק, בעלה של לימור. "הם לא אמרו לנו כלום, לא נתנו פרטים, רק כשאמרנו להם שיפסיקו לצלצל באו שוטרים הביתה עם נציג של המכון הפתולוגי אבל גם אז התנהגו בחוסר רגישות, לקחו פרטים והלכו. הנציג של המכון הפתולוגי אמר 'אני מקוה שאולי לא ניפגש עוד היום אבל יש סיבה לדאגה ולאחר מכן קם והלך'". רק ב-04:00 בבוקר זיהו בני משפחתה את יפה במכון הפתולוגי באבו כביר לאחר שעות של מתח ולחץ.

עופר זינגר: גדל בבקעה, נהרג בתל אביב

עופר זינגר (29) ממושב פצאל, שנהרג גם הוא בפיגוע, סיים בימים אלו את לימודיו במכללת תל אביב והוסמך כהנדסאי אלקטרוניקה. הוא התגורר בתקופת לימודיו אצל סבו בכרם התימנים בתל אביב.
ב-1982 עבר עם הוריו מקיבוץ עין גב להתגורר במושב פצאל. הוא למד בבית הספר התיכון "ירדן" בבקעת הירדן ואת שירותו הצבאי עשה בגולני. אתמול הוא נהרג לאחר שנסע באוטובוס קו 4 לסניף הדואר כדי להוציא חבילה.
בני משפחה סיפרו כיצד היה חוזר ואומר עד כמה הוא חושש להוריו. אביו סיפר כיצד אמר להם שהם גרים במקום מסוכן מבחינה בטחונית, בבקעת הירדן.
עופר, בנם של צביה וצביקה זינגר, הותיר שני אחים: אריק בן 27 וניר בן 21. מאות ליוו אותו היום בדרכו האחרונה, בהלוויה שנערכה בקיבוץ עין גב.

סולומון הניג

סולומון הניג בן 79 מתל אביב, הובא למנוחות בצהרים בבית העלמין בחולון. הוא הותיר אחריו בן המתגורר בתל אביב, ובת המתגוררת בחולון.

בהכנת הידיעה השתתפו סמדר שילוני, אטילה שומפלבי וחנן גרינברג

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מיכאל קרמר
יוסי ממיסטבלוב
צילום רפרודוקציה: מיכאל קרמר
צילום רפרודוקציה
עופר זינגר
צילום רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה: איי פי
יוני ג'סנר
צילום רפרודוקציה: איי פי
צילום רפרודוקציה: דודו בכר, ידיעות אחרונות
סולומון הניג
צילום רפרודוקציה: דודו בכר, ידיעות אחרונות
צילום רפרודוקציה: ידיעות אחרונות
יפה שם טוב
צילום רפרודוקציה: ידיעות אחרונות
מומלצים