שתף קטע נבחר

תת אלוף הדליף לתקשורת - ולא יקודם

הרמטכ"ל הורה על פתיחת חקירה בעקבות הדלפת דברים שאמר על ערפאת בפורום סגור. קצינים בכירים נחקרו בפוליגראף ותת אלוף צדקה הודה בהדלפה - ויסיים את תפקידו. הידיעה פורסמה לראשונה באתר "מחלקה ראשונה"

ראש המנהל האזרחי בגדה המערבית, תת אלוף דב (פופי) צדקה, הודה לפני שבועות אחדים בפני הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, כי הדליף לעיתונאים פרטים מתוך פגישה סגורה בפיקוד מרכז בה התבטא יעלון בעניין גירוש ערפאת. בעקבות ההודאה הוחלט כי צדקה יסיים את שירותו בצה"ל בתוך זמן קצר, ולא יקודם. כך פירסם הערב (יום ה') אתר "מחלקה ראשונה" של יואב יצחק.
הפגישה התקיימה בפיקוד מרכז בחודש יולי, זמן קצר לאחר כניסתו של יעלון לתפקיד הרמטכ"ל, בהשתתפות אלוף פיקוד המרכז הנכנס, משה קפלינסקי, האלוף היוצא יצחק איתן, מפקדי אוגדות וקצינים נוספים בדרגת תא"ל, ובהם גם צדקה. יעלון דיבר על ה"אני מאמין" שלו כרמטכ"ל ובין השאר ציין גם את פעילות צה"ל נגד הפלסטינים בכלל ויאסר ערפאת בפרט. לאחר ימים אחדים הופיעו הפרטים בכמה כלי תקשורת.
יעלון דרש את הבדיקה נוכח תוכנם של הדברים שהודלפו ופורסמו ובהם הערכותיו לגבי הצורך לגרש את ערפאת. פרסום עמדתו בעניין ערפאת גרר ביקורת חריפה נגד יעלון – על כך שהוא חוצה, כביכול, קווים אדומים, ומתבטא בעניין פוליטי השנוי במחלוקת.
לאחר שכמה מהקצינים הבכירים כבר נחקרו בפוליגרף, הודה תא"ל צדקה כי הוא שהדליף מידע מתוך אותה פגישה סגורה. צדקה עשה זאת בטרם נחקר בפוליגרף, אולם לאחר שקצינים אחרים כבר נבדקו. הוא טען כי לא עשה זאת מתוך כוונת זדון, אלא מתוך היסח דעת. הוא ציין, כי הוא מוכן להיענש על כך.

שירת בסיירת עם יעלון

תא"ל צדקה עשה את מרבית שירותו הצבאי בסיירת מטכ"ל, ובמסגרת שירותו שם הכיר אישית ומקרוב את הרמטכ"ל יעלון, שפיקד על היחידה בסוף שנות ה-80'. צדקה נחשב גם בתפקידו הנוכחי כקצין רב זכויות, עצמאי וייחודי. במהלך האינתיפאדה הספיק צדקה להקים עליו כמה מעמיתיו, כאשר בראיון ל"במחנה" מתח ביקורת קשה על פעולות ה"חישוף" (הריסת מבנים ועקירת עצים) של צה"ל ברצועת עזה. בגדה, שבה מופקד צדקה על הקשרים האזרחיים עם הפלסטינים, פעילות החישוף כמעט ואינה מתבצעת.
צדקה יסיים בעוד כחודשיים את תפקידו במועד, ויוחלף על ידי אל"מ אילן פז, שיקודם לדרגת תא"ל. לאחר מכן, לא יקודם צדקה כפי שקיווה, לתפקיד נספח צבאי באחת השגרירויות בחו"ל.
בסביבתו של צדקה שררה אתמול אוירת נכאים. כמה ממקורביו ציינו כי צדקה ישלם את המחיר אבל ההדלפות הן נחלת מרבית הפורומים והקצינים הבכירים בצה"ל. "כמעט כולם מדברים עם עיתונאים, עד כדי כך שהרוב שכחו שבעצם הם מדליפים". מדי כמה שנים נלכד קצין בכיר כלשהו ב"רשת" כשהוא מדליף לעיתונאים. בשנים האחרונות זכור מקרה של קצין בדרגת אלוף ששיחה שלו עם עיתונאי הוקלטה על ידי יחידת "עיט" שעסקה בהאזנות לטלפונים.
דובר צה"ל מסר בתגובה כי "הרמטכ"ל רואה בחומרה העברת מידע מדיונים לא סגורים לתקשורת, באופן לא מוסמך ולא מאושר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
עושה שרירים. יעלון
צילום: יריב כץ
מומלצים